Finále poháru bude fraška, bouří se fanoušci Sparty a Plzně

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 5. 2014 13:34
Fotbaloví příznivci Sparta a Plzně se bouří proti rozhodnutí FAČR stáhnout vstupenky na finále Poháru České pošty.
Fanoušci Sparty a Plzně mají v plánu během finále společně skandovat "Pelta ven".
Fanoušci Sparty a Plzně mají v plánu během finále společně skandovat "Pelta ven". | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Kdo by to byl před časem řekl, že se fotbaloví fanoušci Sparty a Plzně na něčem shodnou a ještě budou spolupracovat.

Příznivce obou klubů sjednotila osoba Miroslava Pelty a FAČR, která na finále Poháru České pošty z bezpečnostních důvodů prodává jen vstupenky do obou kotlů. Fandové se bouří a plánují, jak budou v sobotu večer společně skandovat dnes už zlidovělé "Pelta ven".

"Domnívám se, že nastal čas, aby klub podnikl maximální kroky proti rozhodnutí svazu, které dělá z celého finále frašku. Vyřešit problémy tím, že se na svátek fotbalu nechá více jak polovina stadionu prázdná, je nehorázná stupidita," stěžuje si na sparťanské facebookové stránce Lukáš Vondráček.

Rodiny budou koukat v televizi

Svaz kvůli podezření, že se finále budou snažit narušit chuligáni z Polska či Slovenska (více čtěte ZDE), zastavil prodej vstupenek na hlavní a protilehlou tribunu. Místa nechá k dispozici partnerům a jako odměnu pro pracovníky integrovaného záchranného systému. Část z nich také rozdá fanouškům v soutěži, kterou v úterý spustil.

Chce tak předejít situaci, která se stala na jaře na Baníku, kde se radikální fanoušci promísili s rodinami s dětmi. Jenže tentokrát se na stadion rodiny vůbec nedostanou.

"Zakoupil jsem několik lístků na finále poháru mezi Spartou a Plzní. Chystal jsem se vzít sebou dva své dědečky, ale na internetu jsem se dočetl, že sektor, který Sparta prodává, je pouze tzv. kotel, do kterého se úplně nehodí vodit starší lidi nebo dokonce děti," řeší problém další fanoušek David Vobecký.

Stejně situaci rozebírají na sociálních sítích i příznivci Viktorie. "FAČR se tím jako organizátor akce totálně zdiskreditoval. Místo toho, aby oni jako pořadatel zajistili bezpečnost na stadionu, raději uzavřou celé tribuny," napsal na stránku plzeňského klubu Jiří Vilém.

Bude zápas předčasně ukončen?

Navíc ti, kteří nejsou přímo z Plzně nebo Prahy, mají problém si vstupenky do kotlů pořídit. Jsou totiž k dostání jen na pokladnách obou klubů a ještě formou adresného ticketingu. "Kvůli výbornému Peltovi a jeho „systému“ bohužel nemůžu sehnat lístek, protože jsem z Chomutova a do Plzně nemám čas jet," píše fanoušek Kája Pálek.

Invektivami na adresu FAČR se to na internetu jen hemží a oba fanouškovské tábory dokonce plánují spolupráci během zápasu. "Výzva plzeňským fanouškům! Pojďme od první minuty finále poháru pěkně PELTA VEN! Bude to fraška i tak. A jestli se nedohraje, je vlastně úplně jedno. Ostuda půjde na triko svazu bafuňárů a fušérů," oslovuje Plzeňské sparťanský fanoušek František Kýbl.

Je tedy možné, že finále poháru skončí předčasně. Šéf FAČR Miroslav Pelta má ale ještě před sobotou v plánu sejít se zástupci ligových klubů a jejich fanoušky a situaci nějak uklidnit. Jestli se mu to povede, se ale zřejmě dozvíme až o víkendu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy