Finále MS do dvaceti let si zahrají Brazílie a Ghana

13. 10. 2009 22:00
Ghana - Maďarsko 3:2, Brazílie - Kostarika 1:0
Ghana se raduje z finálové účasti.
Ghana se raduje z finálové účasti. | Foto: Reuters

Káhira - Prvními finalisty mistrovství světa reprezentací do dvaceti let se v úterý večer stali fotbalisté Ghany, kteří si poradili s Maďarskem po dramatickém druhém poločase 3:2. Ve finále turnaje se africký celek utká s Brazílií, jež si poradila s Kostarikou.

Dva góly do sítě Maďarska vstřelil již v prvním poločase Adiyiah, jehož po pauze doplnil Quansah. Za přemožitele týmu Jakuba Dovalila z osmifinále snižovali Futács a Balajti.

První branku vsítil nejlepší kanonýr turnaje Adiyiah již v desáté minutě po velkém zaváhání maďarské obrany. Présingerovu malou domů totiž vystihl Ayew, který obešel Gulácsiho a jeho pokus z úhlu dorazil do sítě právě Adiyiah.

Ospalý maďarský výběr ovšem inkasovaná branka ani trochu neprobudila, a tak se opět radovali Afričané. Druhý gól (svůj osmý na turnaji) Adiyiah vstřelil po pěkném centru z pravé strany hlavou v jednatřicáté minutě.

Další velký obrat se Maďarům nevydařil

Evropský tým do druhého poločasu udělal několik změn, včetně poměrně překvapivého stažení hráče Liverpoolu Krisztiana Nemetha, a Maďaři se najednou začali tlačit dopředu.

MS U20: Bright Addai (Ghana) vs Andras Simon (Maďarsko)
MS U20: Bright Addai (Ghana) vs Andras Simon (Maďarsko) | Foto: Reuters

První velkou šanci na snížení měl minutu po přestávce Gosztonyi, ale jeho střela jen těsně minula tyčku Agyeiho brány. O chvíli později navíc Maďaři po dobře zahrané standartní situaci trefili tyčku.

Ghana sice po zhruba patnáctiminutovém tlaku soupeře dokázala srovnat hru, avšak sedmnáct minut před koncem Maďarům vrátil naději střídající Futács, jehož nechala obrana Afričanů pohodlně zakončit ze středu vekého vápna.

A svěřenci Imre Kenyerese měli i další šance, avšak další velký obrat v utkání na tomto šampionátu jim nevyšel. Naopak parádní střelou se za Ghanu prosadil Quansah.

I na tento gól ještě Maďaři zareagovali, když se v 84. minutě individuálně prosadil Balajti. Vyrovnávací branku už ovšem nevstřelili.

Brazílie si znovu poradila s Kostarikou

Ve druhém semifinálovém utkání se střetly výběry Kostariky a Brazílie, přičemž favority jednoznačně byli „Kanárci" také proto, že si ve skupině s Kostarikou poradili výsledkem 5:0.

Středoamerický tým se ale z prvního utkání na šampionátu poučil a stejně jako český tým se v zápase s Brazilci soustředil především na defenzivu.

I proto v první půli viděli diváci hru především na bránu Kostariky, která ale vyrážela k rychlým brejkům. Ke gólu ovšem nevedly ani dvě hodně povedené střely Kostaričana Guzmana a Brazilce Toloi.

Další parádní ranou se po pauze prezentoval Varela, ale ani tato střela neskončila v brazilské brance. Hned z protiútoku zas málem skóroval Souza, ale jeho ránu zastavil Alvarado.

Na první gól si diváci museli počkat až do 66. minuty, kdy se pěkně trefil Alan Kardec, k němuž se dostal centr na zadní tyč a Brazilec propálil Alvarada.

Kostarika se sice snažila ve zbývajícím čase vyrovnat, ale Brazílie zápasu i nadále dominovala a Středoameričané hrozili spíše výjimečně.

Brazílie nakonec uhájila jednobrankové vedení a ve finálovém utkání o mistra světa do dvaceti let se utká s Ghanou. Kostariku čeká souboj o třetí místo s Maďarskem.