FIFA zprávu z vyšetřování korupce při volbách MS nezveřejní

ČTK ČTK
17. 10. 2014 12:20
Mezinárodní fotbalová federace nezveřejní závěrečnou zprávu z vyšetřování údajné korupce při volbách pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022
Sepp Blatter
Sepp Blatter | Foto: Reuters

Curych - Mezinárodní fotbalová federace nezveřejní závěrečnou zprávu z vyšetřování údajné korupce při volbách pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022. Podle zástupců FIFA to není z právního hlediska možné. Zhruba v polovině listopadu však šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert zveřejní vlastní závěry z vyšetřovacího spisu.

Veřejné publikování výsledků svého šetření požadoval šéf vyšetřovací komise Michael Garcia. Eckert, který od počátku zprávu označoval za tajnou, dnes prohlásil, že její zveřejnění by "dostalo etickou komisi a celou FIFA do velice složité právní situace".

Přislíbil ale, že pro prostudování celého spisu zveřejní jeho výtah. "Ten bude obsahovat přehled vyšetřovací zprávy, shrnutí hlavních zjištění, závěrů a doporučení, stejně jako jejich stručné vyhodnocení," uvedl Eckert.

Eckert zdůraznil, že FIFA je vázána vlastním etickým kodexem k ochraně důvěrných informací. "Navíc musíme respektovat i práva na ochranu osobnosti těch, kteří jsou ve zprávě zmíněni, což by se vší pravděpodobností v případě zveřejnění nebylo možné," dodal Eckert v rozhovoru, který zveřejnil web FIFA.

 

Právě se děje

před 29 minutami

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy