FIFA Rusku šampionát neodebere. Ledaže by byla válka

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 9. 2014 11:30
Návrh europoslanců odebrat pořadatelství fotbalového MS 2018 Rusku vnímá generální sekretář FAČR Rudolf Řepka jako nešťastný
Vladimir Putin a Sepp Blatter, ruský prezident a šéf FIFA, si zjevně dobře rozumějí
Vladimir Putin a Sepp Blatter, ruský prezident a šéf FIFA, si zjevně dobře rozumějí | Foto: Reuters

Praha - Ruští "turisté" v tancích ruské armády provádějí v těchto dnech bojové operace na území východní Ukrajiny.

A Zelení v Evropském parlamentu chtějí, aby Mezinárodní fotbalová federace FIFA odebrala Rusku pořadatelství světového šampionátu pro rok 2018.

Zároveň vyzývají Evropskou fotbalovou asociaci UEFA, aby vyloučila ruské kluby z evropských pohárů.

Pravděpodobnost toho, že by fotbalový svět k takovým sankcím sáhl, je ovšem nízká.

"Politika by neměla do sportu zasahovat. V tom se ztotožňuji s názorem prezidenta FIFA Blattera. Politici navíc nemají přímé páky k tomu, aby mohli sportovním organizacím jakkoli nařídit, co mají dělat. Světový šampionát Rusku po mém soudu odebrán nebude. To by se opravdu musel rozpoutat velký válečný konflikt, aby se něco takového stalo," míní Rudolf Řepka, generální sekretář Fotbalové asociace ČR, který se jednání FIFA a UEFA pravidelně zúčastňuje.

Blatter: Bojkoty jsou k ničemu

Sepp Blatter, prezident FIFA, návrhy europoslanců Zelených odmítá: "Šampionát v Rusku nezpochybňujeme. Jsme v situaci, kdy jsme organizátorům šampionátů v letech 2018 a 2022 (Rusko a Katar) vyslovili důvěru."

V oficiálním stanovisku FIFA se uvádí: "Historie nám ukázala, že bojkotování sportovních událostí a politika izolace či konfrontace jsou těmi nejméně účinnými způsoby řešení problému." Blatter k tomu dodal: "Ještě nikdy to nic nepřineslo."

Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR, přikyvuje. "Já osobně se s těmi stanovisky FIFA ztotožňuji. Můj názor je ten, že fotbal a sport obecně by měl být apolitický, představitelé politické sféry by do něj neměli zasahovat. Mnozí z nás si ještě pamatují olympijské hry 1980 nebo 1984, které zasáhly plošné bojkoty, spousta sportovců na vrcholu sil nedostala příležitost se o olympijské medaile utkat. Tady se sice navrhuje něco trochu jiného, přesunout šampionát jinam, ale podstata vměšování politiky do sportu by zůstala stejná. A nemyslím si, že by bylo správné, aby k takovým zásahům docházelo."

Možnost odebírání šampionátů nebo škrtání ruských klubů z evropských soutěží je navíc zatím jen návrhem jedné poslanecké frakce europarlamentu. I kdyby si je však za své vzalo celé vedení Evropské unie, na fotbalové organizace nemá přímou páku, přes kterou by jim něco mohlo nařizovat.

Gazprom, sponzor FIFA a UEFA

Partnerem pro Evropskou unii je maximálně evropská kontinentální konfederace UEFA, která pořádá Ligu mistrů. Její prezident Michel Platini by se ocitl mezi dvěma ohni. Mezi nejvýznamnější sponzory evropských soutěží totiž patří ruský Gazprom. Ten by měl podle připravených smluv mimochodem sponzorovat i FIFA, přinejmenším v letech 2015-2018.

UEFA se zatím ocitla v jistém sporu s ruským fotbalem toliko v otázce mužstev hrajících soutěže na Krymu. Ten Ruská federace fakticky anektovala a tamní kluby byly z ukrajinských soutěží přeřazeny do třetí ruské ligy. Jejich výsledky z toho důvodu UEFA neuznává.

K přesouvání světového šampionátu už došlo. V roce 1986 měla turnaj pořádat Kolumbie, ale kvůli velkému zemětřesení se zápasy přesunuly do Mexika.

"Nepředpokládám, že by Rusku byl odebrán šampionát kvůli politickému tlaku. Může k tomu dojít, jedině kdyby došlo k nějaké přírodní katastrofě. Anebo kdyby se naplno rozvinul nějaký velký válečný konflikt," konstatuje Rudolf Řepka.

V období druhé světové války se fotbalové mistrovství světa nehrálo. Na šampionát z roku 1938 navázal další až v roce 1950.

Z politických důvodů byl ve fotbale z účasti v nějaké soutěži vyloučen naposledy tým Jugoslávie. Ten si vybojoval start na Euru 1992 ve Švédsku, ale kvůli podílu na eskalaci válečného konfliktu na Balkáně byla Jugoslávie vyloučena a nesměla se zúčastnit ani MS o dva roky později.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

Další zprávy