MS 2022 by se mělo hrát před Vánocemi, shodla se FIFA

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2015 16:37
Podle informací amerického týdeníku Sports Illustrated se speciální pracovní skupina FIFA shodla na období na přelomu listopadu a prosince 2022 a toto doporučení také předloží výkonnému výboru FIFA
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dauhá - Speciální pracovní skupina FIFA doporučila výkonnému výboru Mezinárodní fotbalové federace, aby se mistrovství světa 2022 v Kataru konalo na přelomu listopadu a prosince a bylo o několik dní zkráceno. Návrh má podle FIFA i podporu všech šesti konfederací z jednotlivých světadílů, konečné rozhodnutí by mělo padnout 19., nebo 20. března v Curychu.

"Někteří lidé mají obavy, ale každé rozhodnutí vzbudí jisté otázky. Musíme se na to dívat globálně, aby z toho měl přínos každý," uvedl šéf pracovní skupiny Salman Chalífa po jednání v Dauhá.

Finále v předvečer Štědrého dne?

Zahajovací utkání MS je údajně naplánováno na 26. listopadu a finále na 23. prosince. V Kataru by mělo tradičně startovat 32 účastníků a nezměnil by se ani celkový počet zápasů (64). Šlo by pouze o zkrácení turnaje o několik dnů.

Světové šampionáty se obvykle hrají na přelomu června a července, to však v Kataru není možné kvůli velkému horku, které v regionu v tomto období panuje. Zatímco v létě zde teploty dosahují až 45 stupňů Celsia, v listopadu a prosinci obvykle nepřesahují třicítku.

Zimní termín se nadále nelíbí klubům a zástupcům ligových soutěží, neboť by narušil zaběhnuté schéma sezony, především velkých evropských lig a pohárů. Asociace evropských klubů ECA a sdružení evropských lig EPFL proto preferují květen. "Námi navrhovaný termín je založený na faktech odborné studie, podle níž v květnu panují v Kataru naprosto přijatelné klimatické podmínky pro hráče i fanoušky," uvedly asociace v prohlášení.

Kluby a ligy chtějí odškodnění

ECA také uvedla, že pokud by se mistrovství konalo v prosincovém termínu, požadovaly by evropské ligy po FIFA finanční odškodnění. "Termínové listiny všech soutěží budou muset být změněny a to vyžaduje spolupráci všech stran. A FIFA nemůže čekat, že evropské kluby a ligy ponesou náklady na změny termínů," prohlásil šéf asociace klubů Karl-Heinz Rummenige.

Ředitel anglické Premier League Richard Scudamore se pozastavil nad přístupem komise, která prý ohledně termínu nepřipustila žádnou diskuzi. "Prakticky nám hned oznámili termín. Z toho jsem zklamný," prohlásil.

Vedení německé ligy pro změnu vyjádřilo obavy nad vytížením reprezentantů. "Nejenže je konání šampionátu v listopadu a prosinci velký finanční zásah pro evropské ligy, ale také to bude náročné pro hráče. Zkrácení mistrovství nesmí znamenat jen to, že se stejný počet zápasů odehraje v méně dnech," uvedl ředitel Andreas Rettig.

UEFA je pro

Podobný postoj zaujala i asociace profesionálních fotbalistů FIFPro, která navíc připomněla problémy s dodržováním lidských práv v Kataru. "Přesunutí mistrovství z léta na jiný termín je pouze první krok. Několikrát jsme zdůraznili, že teploty jsou jen jedním z mnoha problémů, které s Katarem máme. Na prvním místě by měla být lidská práva," uvedl generální sekretář Theo van Seggelen v narážce na zacházení s dělníky, kteří pracují na výstavbě stadionů pro turnaj.

Prezident evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini byl dříve příznivcem ledna a února. S tím však nesouhlasí Mezinárodní olympijský výbor, protože by se MS krylo s obdobím před zimními olympijskými hrami.

Nyní UEFA s listopadovým a prosincovým termínem souhlasí. "Nevidíme žádné velké problémy s přeplánováním svých soutěží pro sezonu 2022/23," uvedla Evropská fotbalová unie, které se zamlouvá i návrh na zkrácení šampionátu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy