FIFA: Bezpečnostní rizika? MS v roce 2022 v Kataru bude

ČTK ČTK
15. 6. 2014 11:18
Ani varování před vysokým rizikem teroristického útoku neodradilo funkcionáře FIFA od udělení pořadatelství fotbalového mistrovství světa 2022 Kataru.
Foto: Reuters

Londýn - Ani varování před vysokým rizikem teroristického útoku neodradilo funkcionáře FIFA od udělení pořadatelství fotbalového mistrovství světa 2022 Kataru.

Vyplývá to z tajné bezpečnostní zprávy, kterou si objednal před volbou hostitele v roce 2010 generální sekretář FIFA Jérome Valcke a jejíž části dnes zveřejnil list The Sunday Times.

Delegáti FIFA se s závěry zprávy, kterou vypracoval jihoafrický bezpečnostní konzultant Andre Pruis, seznámili týden před volebním kongresem. Pruis, jenž byl šéfem bezpečnosti při MS 2010 a nyní spolupracuje s pořadateli brazilského šampionátu, ve své analýze rozebral slabé a silné stránky všech uchazečů o MS 2022.

Jeden z hlavních rizikových faktorů katarské kandidatury spatřoval Pruis ve velké zhuštěnosti prostoru. "Fakt, že je deset až dvanáct stadionů rozmístěno v okruhu 25-30 kilometrů, způsobí nejen překrývání bezpečnostních zón, ale také velké problémy se zvládáním davů a dopravní problémy před a po zápasech," uvedl.

Problematické je podle zprávy i to, že Katar těsně sousedí ze zeměmi, v nichž má své základny teroristická síť Al-Kaida. Pokud by na šampionátu došlo k nějakému útoku či větším problémům, neobejde se podle Pruise na tak malém prostoru jejich řešení bez přerušení nebo předčasného ukončení celého šampionátu.

Katar dostal ve volbách pořadatele mistrovství světa 2022 přednost před uchazeči z USA, Korejské republiky, Japonska a Austrálie, u nichž Pruis pokládal bezpečnostní rizika za nízké až střední.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy