Šmicer a spol. se ohradili vůči Poborskému: O očistě fotbalu máme jiné představy

jšk
16. 3. 2021 18:19
Český fotbal musí projít většími změnami, současný stav není způsobený pouze selháním jednotlivců. Tak reagovala Fevoluce, iniciativa, která se snaží o změnu ve fotbalovém prostředí, na prohlášení Karla Poborského, který v pondělí veřejně popsal své představy o očistě fotbalového hnutí.
Karel Poborský
Karel Poborský | Foto: ČTK

Karel Poborský vyslal do světa své vize, jak českému fotbalu vrátí prestiž a důvěryhodnost, pokud bude zvolen do česla asociace FAČR. Na tiskové konferenci vyhlásil za cíl mimo jiné spolupracovat s Fevolucí, ale skupina kolem Vladimíra Šmicra s jeho politikou úplně nesouhlasí. 

Poborský tvrdí, že v případě zvolení nechystá na FAČR personální převrat. "Slýchávám, že je třeba vymést ten chlív. To mě svým způsobem, i proto, že moje kolegy na FAČR, kteří to dělají proto, že fotbal milují, očerňuje. Nebude to tak, že otočím fotbal vzhůru nohama. Fotbal dělá spoustu skvělých věcí, spousta lidí tam maká na 120 procent. Musíme se naučit to, že když selže jednotlivec, musíme se s ním umět vypořádat," říká.

S tím ovšem zástupci Fevoluce ne úplně souzní. "Ano, na asociaci je celá řada lidí, kteří tam odvádějí skvělou práci. Přesto fungování lidí ve výkonných funkcích i managementu FAČR, ale například i ve vedení Středočeského kraje je třeba rozumným způsobem nastavit tak, aby se fotbal stal skutečně transparentním a důvěryhodným," stojí v prohlášení Fevoluce.

Oba kandidáti do vedení FAČR se přitom velmi dobře znají ze hřiště i z kabiny: dlouhá léta spolu nastupovali ve Slavii nebo poté v reprezentaci. "Vláďu nevidím jako svého soupeře. Fevoluce je pro mě nové hnutí, které pustilo odspodu do fotbalu čerstvý vítr. Vidíme, že teď probíhají volby na okresech, občas uspějí, občas ne. Určitě je to pro mě pozitivní iniciativa. S Vláďou jsme si volali a potkáme se v nejbližších dnech. Vyndáme karty na stůl a uvidíme," řekl Poborský.

Jenže není vůbec jisté, zda obě strany najdou společné trumfy. "Ačkoliv Karel ve svých vyjádřeních zmiňuje přínos Fotbalové evoluce, zatím se s námi o principech, které zastáváme, nebavil a jen naznačil ty své. Je otázkou, zda se nerozcházíme v cestě a vnímání toho, co ozdravení fotbalu vlastně znamená," dodává Šmicer a spol.

Čtvrtníček se pustil do Berbra a spol.: "Suchej hajzl nám z toho nikdo dělat nebude!"

Projekt na podporu všech lidí, kteří dříve působili, působí nebo chtějí působit v českém fotbale a pomoci mu k restartu. | Video: Fevoluce
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy