Favoritem Jílek, Sparta cílí i do zahraničí. Rosický a spol. hledají nového trenéra

Jiří Škuba Jiří Škuba
25. 4. 2019 15:33
Rychlý jarní konec nabralo angažmá Zdeňka Ščasného na lavičce fotbalové Sparty. Kdo zkušeného kouče vystřídá? Projděte si varianty, které se momentálně nabízejí.
HL, Slavia-Olomouc: Václav Jílek
HL, Slavia-Olomouc: Václav Jílek | Foto: Milan Kammermayer

Václav Jílek

V Olomouci odvádí výbornou práci. Loni dovedl Sigmu až do Evropské ligy, podzim sice na Hané prožili hororový, ale vedení kouče podrželo - a na jaře Jílek vytáhl tým až k boji o nejlepší šestku. Prostředí v pražském klubu velmi dobře zná, čtyři roky tady působil jako asistent. Jeho příchodem by se narovnala komunikace mezi Letnou a Strahovem, má velmi dobré vazby s Jaroslavem Hřebíkem, ředitelem sparťanské akademie. Navíc je asistentem Jaroslava Šilhavého u reprezentace, Sparta by tak získala muže s přímým napojením na národní tým. Vtipné je, že Jílek pár hodin po konci Ščasného podepsal na Hané novou, dvouletou smlouvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy