Fanoušku, prozraď své údaje. Jako když chceš lístek na Euro

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 3. 2014 5:00
Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, vysvětluje princip registrace fanoušků. Byl by stejný jako u FIFA či UEFA.
Registrace se fanoušci podle Martina Syneckého nemusí bát, měla by mít stejné parametry jako u FIFA či UEFA
Registrace se fanoušci podle Martina Syneckého nemusí bát, měla by mít stejné parametry jako u FIFA či UEFA | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Povinná registrace? To slovní spojení řadě fanoušků nezní zrovna libozvučně. Kvůli bezpečnosti na stadionech ji přitom chce peltovské vedení Fotbalové asociace ČR zavést co nejdříve.

Akcelerátorem dění byla menší válka, která se rozpoutala v hledišti při utkání Ostrava-Sparta (více zde).

Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz, co konkrétně by registrace pro fanoušky obnášela.

Podle něj by byla naprosto srovnatelná s tím, když si u FIFA či UEFA objednávají vstupenky na fotbalové MS či Euro.

O registraci fanoušků se začalo mluvit po incidentu, který provázel zápas Ostrava-Sparta. Učinila ale FAČR už před ním nějaké konkrétní kroky k tomu, aby v Česku registrace fanoušků zavedla?

"Ano. Bylo osloveno několik firem, které by byly schopny databázi a její provoz vymyslet. Celá věc je však finančně velice náročná."

Konzultovali jste už chystaný projekt s kluby? Jak reagovaly?

"Ano, vybrané kluby s největší fanouškovskou základnou už byly do debaty přizvány. A máme jejich podporu."
 
Jak by vlastně taková registrace měla z hlediska fanouška konkrétně technicky probíhat?

"Úplně stejně, jako když se někdo se zájmem objednat si vstupenku na Euro nebo fotbalové MS registruje na webu UEFA, respektive FIFA. Jde o internetovou registraci a ověřovací kód zaslaný doporučenou poštou nebo na registrovaný mobil."

Jaké údaje kvůli registraci by o sobě fanoušek měl prozradit? A komu?

"Jako při každé registraci na webu. Jméno, příjmení, datum narození, bydliště, e-mail, nepovinně mobil. Ale i se smartphony máme plány..."
 
Jak často by fanoušek takovou proceduru musel absolvovat? Jednou za život, nebo jednou za sezonu?

"Jednou za život, pokud by z důvodu porušení zákona nebo návštěvních řádů nebyl z evidence vyloučen."

Jak by pak s registrační kartou nakládal při nákupu vstupenky?

"Opět stejně jako při nákupu vstupenky na Euro nebo MS. Vybere si místo, kde chce sedět, případně sektor, použije své specifické osobní číslo a koupí si vstupenku. Ta mu pak může být zaslána poštou, tak se to dělá u reprezentace, nebo mailem či mobilem. Případně si ji vyzvedne na pokladně za použití datové karty."

Jak by bylo zamezeno tomu, aby si "čistý" fanoušek na svou registrační kartu pořídil vstupenku a pak ji poskytl "závadnému" fanouškovi?

"Pokud by se takové jednaní prokázalo, vypadl by tento fanoušek z registru pro porušení smluvních podmínek a už nikdy víc by vstupenky nakupovat nesměl."
 
Jaký objem prostředků by si zavedení registračního systému vyžádalo?

"Nevím, odhady se velice liší. Zaleží na rozsahu, který bychom zvolili."

Jaká opatření by se kvůli němu musela provést na stadionech?

"Bylo by zapotřebí elektronických turniketů, příslušné IT technologie včetně centrálního serveru. A potřebovali bychom i lepší kamery."

Co pozitivního by podle vás kamery klubům a fanouškům přinesly?

"Mimo kontroly prodeje vstupenek je používání datových karet velmi dobrý obchodní nástroj. Je prokázáno, že když se přes kartu nakupuje uvnitř stadionu, je prodej až o 50 procent vyšší, než když se musí platit hotovými penězi. Dále je možno registrovaným fanouškům zasílat informace, o které při registraci požádá. Jako jedna z hlavních výhod používání datových karet se v zahraničí ukázalo výrazné urychlení vstupu fanoušků na stadion."

Ve kterých zemích už systém tímto způsobem běží?

"V Anglii, Nizozemí, Belgii, Německu..."

Jaká další opatření směrem k větší bezpečnosti na stadionech vidíte jako realizovatelná? Jaké legislativní úpravy k nim potřebujete?

"V první řadě legislativní podporu role pořadatele. A to zejména ve vztahu k možnosti evidovat osoby porušující návštěvní řád. A k tomu, aby měli pořadatelé pravomoc neumožnit takovým osobám vstup na stadiony, a to i bez soudního zákazu, čistě na principu „pána domu“.  Také bychom potřebovali, aby byly jasně stanoveny možné sankce pro ty, kdo se přestupků dopouštějí. A to i pro takové, které by nemusely mít vazbu na soudní rozsudky, tak jak je tomu právě v Belgii, Nizozemsku nebo v Anglii."

 

Právě se děje

Další zprávy