Fanoušci v Edenu si zkazili oslavy. Předčasně ukončili zápas

Fanoušci z kotle Slavie nejprve před zápasem vstoupili na hřiště legálně, v 75. minutě však následovali fandy Hajduku, a předčasně tím ukončili zápas.
Oslavy více než stoletého přátelství fotbalové Slavie a chorvatského Hajduku skončily skandálem, když sobotní zápas v Edenu byl předčasně ukončen poté, co na hřiště vběhli příznivci obou klubů.
Jako první přibližně čtvrt hodiny před koncem utkání vtrhli na trávník fanoušci Hajduku,...
... po nich vběhli na trávník i slávističtí příznivci.
Oba tábory spřátelených klubů se okolo středového kruhu zdravily a společně skandovaly.
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
7. 9. 2014 7:01
Fotbalový zápas mezi Slavií a Hajdukem Split ukončili sami fanoušci. "Nic takového jsem ještě neviděl," komentoval brzký konec zápasu kouč hostí Igor Tudor.

Praha - Měla to být oslava fotbalu, místo toho se však na sobotní přátelský zápas mezi fotbalisty pražské Slavie a Hajduku Split k uctění 50. výročí vzniku Odboru přátel Slavie bude vzpomínat jako na ostudu fanoušků obou klubů.

Fandové Hajduku, kteří nebyli, jak tomu bývá dobrým zvykem, umístění v sektoru pro hosty, ale v neoploceném vedlejším sektoru, totiž v 75. minutě vběhli na hřiště a okamžitě po nich je následovali i fandové Slavie.

U středového kruhu si kolem hráčů a rozhodčích, kteří prchali do kabin, padali kolem ramen, poté se srotili kolem středového kruhu a zpívali dlouhé minuty pokřik "Jebat Spartu, jebat Dinamo" (Záhřeb, největší rival Hajduku v Chorvatsku).

Až teprve poté, co hlasatel oznámil, že se zástupci obou týmů domluvili s rozhodčími na ukončení utkání, se rozhodli střed hřiště opustit a zhruba v době plánovaného konce zápasu se povedlo pořadatelům ze zaneřáděného hřiště vyhnat fanoušky zpět na tribuny a poté i ze stadionu.

"Kluci byli zklamaní, že nehráli déle"

Přitom nejen před zápasem, ale i během něj, se spřátelené tábory navzájem pozdravovaly a vytvářely zápasu výbornou kulisu.

"Hlavně mladí kluci byli moc zklamaní, někteří až frustrovaní, že nemohli zápas dohrát. Ale i tak jsem rád, že do takového zápasu před takovou kulisou mohli nastoupit," uvedl na narychlo svolané tiskové dvojkonferenci trenér Slavie Miroslav Beránek.

"Hráli jsme bez patnácti hráčů mužstva, jsme ale rádi, že jsme ten zápas absolvovali, protože nám hráči, kteří v úvodu sezony nenastupovali v základní sestavě, předvedli, že jsou schopní zápas proti tak silnému týmu zvládnout," těšilo ho.

"I když se stalo, co se stalo, to byl prospěšný zápas, hráči, kteří hráli poprvé před takovou kulisou, mě vůbec nezklamali, navíc si někteří hráči dnes výrazně řekli o základní sestavu," doplnil Beránek.

"Tudor: Nic podobného jsem nezažil"

Naopak Igor Tudor, někdejší kapitán chorvatské reprezentace a dlouholetý stoper Juventusu Turín, který od minulé sezony vede svůj mateřský klub jako trenér, byl nejen chováním fanoušků klubu, ale i výkonem svých hráčů zklamán.

"Řekli jsme si, že kvůli těm padesáti rokům oslav bude ten první poločas dlouhý padesát minut a ten druhý bude kratší, nečekali jsme ale, že bude takhle krátký. Je to škoda, ani v Itálii, ani v Chorvatsku jsem nic podobného nezažil," přiznal Tudor.

Dobrý zápas, domácí zaslouženě vyhráli, náš problém byl, že jsme v posledních dnech hráli příliš zápasů, takže šest hráčů základní sestavy nehrálo. Čekal jsem od hráčů víc, že se poperou o základní sestavu. To se jim ale bohužel nepovedlo," dodal.

Slavia vyhrála stejně jako v roce 2011

Zápas byl ukončen za stavu 2:0, když první gól vstřelil v závěru symbolicky 50 minut dlouhém prvním poločasu Damien Boudjemaa a druhý přidal ve druhé půli střídající Jaromír Zmrhal.

Dopadl tak stejným výsledkem jako před třemi lety ve Splitu, kde se oba týmy střetly k uctění 100. výročí vzniku Hajduku, u čehož tehdy v Praze asistovali hráči Slavie, kteří chorvatskému klubu pomohli s vytvořením organizačních základů v jeho začátcích.

Situace s předčasným ukončením zápasu pak zase připomínala tři roky starou situaci ze semifinále Poháru FAČR mezi Slavií a Olomoucí, kdy fanoušci Slavie na protest proti nestabilní situaci v klubu vtrhli na hřiště a chtěli dokonce za členy vedení vběhnout do kabiny.