Fanoušci Brna napadli baníkovce, řekla disciplinárka. A Zbrojovku trestala. Pokutou i podmínkou

ČTK asus, ČTK
3. 8. 2017 16:51
Incident v hledišti z prvního utkání sezony mezi Brnem a Baníkem má dohru. Disciplinárka tvrdě potrestala domácí klub, Zbrojovka musí za řádění svých fanoušků zaplatit pokutu sto tisíc korun a počítat s podmínečným uzavřením stadionu. "Profesionální fotbal nemůže připustit situaci, kdy se domácí fanoušci pokusí napadnout hostující fanoušky a používají při tom pyrotechniku," řekl předseda komise Richard Baček.
Policisté incident v Brně rychle ukončili.
Policisté incident v Brně rychle ukončili. | Foto: ČTK

Praha - Poklidná atmosféra rizikového zápasu vydržela jen první poločas, jen krátce po hvizdu rozhodčích už byli fanoušci v sobě. Tentokrát ne vinou vyhlášených hooligans z Ostravy, incident rozpoutali fanoušci Brna. 

Tak se dá ve zkratce popsat moment ze zahajovacího utkání letošního ročníku HET ligy, při kterém létaly vzduchem pěsti i zábavní pyrotechnika. 

Fanoušci Brna totiž za stavu 1:1 v poločasové přestávce prorazili bezpečnostní bariéry a přes uzavřený nárazníkový sektor doběhli ke kotli ostravského Baníku a chtěli se prát. 

Policie velmi rychle a tvrdě zakročila. Teď Zbrojovku Brno trestá i fotbalová disciplinárka. Pokutou 100 tisíc korun a podmínečným uzavřením stadionu na jeden zápas. 

"Disciplinární komise potrestala klub FC Zbrojovka Brno za porušení povinnosti
pořádajícího klubu (pronesení a použití pyrotechniky, nevhodné pokřiky a potyčku fanoušků) pokutou sto tisíc korun a podmíněným uzavřením stadionu na jedno soutěžní utkání se zkušební dobou na jedno utkání," píše disciplinární komise ve své tiskové zprávě, kterou ve čtvrtek odpoledne rozeslala médiím.

Její šéf Richard Baček k celému incidentu dodává: "Profesionální fotbal nemůže připustit situaci, kdy se domácí fanoušci pokusí napadnout hostující fanoušky a používají při tom pyrotechniku. I přes vysokou rizikovost takového chování je výše uložené pokuty na samé dolní hranici, a to s přihlédnutím k ostatním aspektům pořadatelského zabezpečení utkání."

Mezi fanoušky, kteří se pokusili sektor Baníku napadnout, byli údajně příznivci Slovanu Bratislava. 

K incidentu se na začátku týdne vyjádřil i klub Baník Ostrava, který se tvrdě postavil na stranu svých příznivců a údajně zvažuje právní kroky proti některým českým médiím. Ta totiž psala o tom, že incident znovu vyprovokovali fanoušci Ostravy. 

Komise rovněž zastavila činnost na jedno utkání zlínskému záložníkovi Ibrahimu Traorému kvůli vyloučení po dvou žlutých kartách v prvním ligovém kole v Liberci.

Moravský celek dostal pokutu 25 tisíc korun za použití pyrotechniky fanoušky v česko-slovenském Superpoháru se Slovanem Bratislava, zatímco asistent zlínského trenéra Jan Somberg musí kvůli nevhodnému chování k rozhodčímu zaplatit 15 tisíc korun a má distanc na dva zápasy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy