Fanoušci Baníku zvítězili i podruhé. Na fotbal do Jihlavy mohou jet, FAČR je na tribuny pustí

Adam Sušovský Adam Sušovský
Aktualizováno 19. 9. 2017 12:40
"Komedie pokračuje. Dnes nám byl 'zakázán' nedělní výjezd do Jihlavy… Aneb odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil," psali ostravští ultras na svém webu v pondělí večer. To ještě platil dříve odložený trest od disciplinární komise FAČR, která jim chtěla zakázat jet na víkendový duel do Jihlavy. Dnes je zase všechno jinak. Komise trest podmínečně zrušila.
Fanoušci Baníku Ostrava.
Fanoušci Baníku Ostrava. | Foto: Petr Doubek

Ostrava - Možná to máte ještě v živé paměti, bylo kolem toho docela dusno. Když se Baník Ostrava před třemi týdny chystal na těžký zápas do Plzně, jeho fanoušci museli zůstat doma. Disciplinární komise FAČR na ně uplatnila od letošní sezony zavedené pravidlo a potrestala je za řádění během předchozího zápasu na Slovácku. 

A to i přesto, že média ani přítomní fanoušci tehdy žádné násilné chování razantně vybočující ze zvyklostí během utkání nebo z tribun jiných stadionů nezaznamenali. 

Ještě podivněji nicméně tehdy působil fakt, že šéf Odvolávací komise Jan Lego nakonec trest odložil. Fanoušci Baníku do Plzně mohli, dozvěděli se o tom ale až necelé čtyři hodiny před výkopem. Tedy v době, kdy bylo zřejmé, že už žádný z nich z Ostravy na západ Čech nestihne dojet. 

Místo zhruba tisícovky příznivců Baníku tak v kotli svůj tým v Plzni podporovaly jen zhruba dvě stovky nejvěrnějších, kteří do Plzně jeli i s vědomím zákazu vstupu.

Spekulovalo se o tom, že komise trest odvolala na základě zkušeností z Opavy a z bezpečnostních obav, aby tito fanoušci neničili okolí stadionu.

Až toto pondělí se odvolávací komise k odloženému trestu vrátila. A potvrdila jeho platnost. "Závažnost chování ostravských fanoušků při utkání se Slováckem vedla disciplinární komisi k uložení trestu, který vešel v platnost od tohoto soutěžního ročníku a měl by být signálem především pro příznivce jednotlivých klubů," uvedl v tiskové zprávě místopředseda disciplinárky Josef Teplý.

"Komedie pokračuje, dnes nám byl 'zakázán' nedělní výjezd do Jihlavy… Aneb odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Asi je každému jasné, jak se má zachovat, viz. výjezd do Plzně. Uvidíme se v Jihlavě! Je*at zákazy. Chachara nezlomíte!!!," zuřili ostravštví ultras na svém webu chachari.cz.

Baník Ostrava se proti tomuto rozhodnutí okamžitě odvolal. A dnes, tedy hned v úterý v poledne, bylo vše jinak. Disciplinární komise totiž trest podmínečně zrušila. A to po dobu dvou utkání Baníku na hřištích soupeře.

"Důvodem, proč jsme takto rozhodli, je skutečnost, že již samotné uložení tohoto trestu i bez jeho reálného výkonu přispělo k tomu, že fanoušci klubu FC Baník Ostrava se po dobu dvou soutěžních utkání venku chovali spořádaně, a proto jim Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace chce poskytnout šanci v nastoupeném trendu pokračovat. Věříme, že takto to bude chápáno i samotnými příznivci FC Baník Ostrava," uvedl Richard Baček, šéf DK. 

Fanoušci Baníku tak pojedou v neděli do Jihlavy s jistotou, že se na fotbal dostanou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy