Fanoušci Baníku zvítězili i podruhé. Na fotbal do Jihlavy mohou jet, FAČR je na tribuny pustí

Adam Sušovský Adam Sušovský
Aktualizováno 19. 9. 2017 12:40
"Komedie pokračuje. Dnes nám byl 'zakázán' nedělní výjezd do Jihlavy… Aneb odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil," psali ostravští ultras na svém webu v pondělí večer. To ještě platil dříve odložený trest od disciplinární komise FAČR, která jim chtěla zakázat jet na víkendový duel do Jihlavy. Dnes je zase všechno jinak. Komise trest podmínečně zrušila.
Fanoušci Baníku Ostrava.
Fanoušci Baníku Ostrava. | Foto: Petr Doubek

Ostrava - Možná to máte ještě v živé paměti, bylo kolem toho docela dusno. Když se Baník Ostrava před třemi týdny chystal na těžký zápas do Plzně, jeho fanoušci museli zůstat doma. Disciplinární komise FAČR na ně uplatnila od letošní sezony zavedené pravidlo a potrestala je za řádění během předchozího zápasu na Slovácku. 

A to i přesto, že média ani přítomní fanoušci tehdy žádné násilné chování razantně vybočující ze zvyklostí během utkání nebo z tribun jiných stadionů nezaznamenali. 

Ještě podivněji nicméně tehdy působil fakt, že šéf Odvolávací komise Jan Lego nakonec trest odložil. Fanoušci Baníku do Plzně mohli, dozvěděli se o tom ale až necelé čtyři hodiny před výkopem. Tedy v době, kdy bylo zřejmé, že už žádný z nich z Ostravy na západ Čech nestihne dojet. 

Místo zhruba tisícovky příznivců Baníku tak v kotli svůj tým v Plzni podporovaly jen zhruba dvě stovky nejvěrnějších, kteří do Plzně jeli i s vědomím zákazu vstupu.

Spekulovalo se o tom, že komise trest odvolala na základě zkušeností z Opavy a z bezpečnostních obav, aby tito fanoušci neničili okolí stadionu.

Až toto pondělí se odvolávací komise k odloženému trestu vrátila. A potvrdila jeho platnost. "Závažnost chování ostravských fanoušků při utkání se Slováckem vedla disciplinární komisi k uložení trestu, který vešel v platnost od tohoto soutěžního ročníku a měl by být signálem především pro příznivce jednotlivých klubů," uvedl v tiskové zprávě místopředseda disciplinárky Josef Teplý.

"Komedie pokračuje, dnes nám byl 'zakázán' nedělní výjezd do Jihlavy… Aneb odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Asi je každému jasné, jak se má zachovat, viz. výjezd do Plzně. Uvidíme se v Jihlavě! Je*at zákazy. Chachara nezlomíte!!!," zuřili ostravštví ultras na svém webu chachari.cz.

Baník Ostrava se proti tomuto rozhodnutí okamžitě odvolal. A dnes, tedy hned v úterý v poledne, bylo vše jinak. Disciplinární komise totiž trest podmínečně zrušila. A to po dobu dvou utkání Baníku na hřištích soupeře.

"Důvodem, proč jsme takto rozhodli, je skutečnost, že již samotné uložení tohoto trestu i bez jeho reálného výkonu přispělo k tomu, že fanoušci klubu FC Baník Ostrava se po dobu dvou soutěžních utkání venku chovali spořádaně, a proto jim Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace chce poskytnout šanci v nastoupeném trendu pokračovat. Věříme, že takto to bude chápáno i samotnými příznivci FC Baník Ostrava," uvedl Richard Baček, šéf DK. 

Fanoušci Baníku tak pojedou v neděli do Jihlavy s jistotou, že se na fotbal dostanou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy