FAČR monitoruje situaci ve FIFA, Pelta jednal s kandidáty na šéfa

ČTK ČTK
15. 12. 2015 14:58
V rámci sobotního losu mistrovství Evropy v Paříži se o volbě šéfa FIFA vedly rozhovory a politická jednání, o kterých předseda FAČR Miroslav Pelta dnes informoval výkonný výbor. Pro další vývoj bude rozhodující, jak dopadne kauza suspendovaného předsedy UEFA Michela Platiniho.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Lukáš Bíba

Praha  - Fotbalová asociace ČR v současnosti monitoruje situaci kolem únorové volby prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. V rámci sobotního losu mistrovství Evropy v Paříži se o ní vedly rozhovory a politická jednání, o kterých předseda FAČR Miroslav Pelta dnes informoval výkonný výbor. Pro další vývoj bude rozhodující, jak dopadne kauza suspendovaného předsedy UEFA Michela Platiniho.

"V Paříži došlo k několika politickým jednání. Mluvili jsme s (kandidátem UEFA) Giannim Infantinem i s (předsedou asijské konfederace a kandidátem za Asii) šajchem Salmánem. Zatím si spíše monitorujeme prostředí," řekl na dnešní tiskové konferenci generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Český fotbal měl původně ve volbách podpořit hlavního kandidáta UEFA Platiniho. Ten se však dostal do problémů kvůli podezření z korupce kvůli platbě od prezidenta FIFA Seppa Blattera, ke které není dokumentace. Případ nyní řeší etická komise FIFA. Pokud bude Platini shledán vinným, nebude se moci volby zúčastnit.

"V nejbližších dnech by mělo dojít k závěrečným jednáním kolem případu Platiniho. Ten se pak ještě může odvolat i na CAS. Jsme proto připraveni na více variant," dodal Řepka.

Pelta chce znovu být ve vedení ČUS

Výkonný výbor rovněž schválil kandidaturu Miroslava Pelty na post místopředsedy České unie sportu. Tedy na funkci, ve které dosud působil. Také schválil novelizaci klubového licenčního řádu, v němž došlo k několika úpravám. "Jde o rozšíření zásad lékařské péče o hráče, detailnější informace o majetkové struktuře a účetnictví klubů, zpřísnění a rozšíření finančních kritérií. Namátkově třeba, že došlo ke snížení celkového záporného objemu hospodaření za poslední tři roky ze 45 milionů eur na 30 milionů," uvedl Řepka.

Rovněž bylo rozhodnuto o záměru novelizovat přestupní řád. "Od července budeme novelizovat přestupní řád, který bude mít dopad i na profesionální fotbal, v tuto chvíli byl ale schválen jen věcný záměr a někdy v březnu se to nějak zhmotní v normu," řekl Řepka.

Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda oznámil výkonnému výboru, že v jednáních o osamostatnění nejvyšší soutěže panuje už z 80 procent shoda s amatérským prostředím. "Nyní je třeba vyřešit zbývajících dvacet procent. Bylo to ale jen informativní, nic zásadního se nerozhodlo," dodal Řepka.

Výbor zatím nepotvrdil druhého soupeře pro březnová přípravná utkání národního týmu. Jednání nejsou ještě uzavřena, zatím je jisté pouze Švédsko. "Ještě nemáme podepsanou smlouvu, proto to nelze zveřejnit. Mělo by to ale být do konce týdne," dodal Řepka.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Seznam Zprávy: S cestou do Moskvy pomáhal Hamáčkovi Hrad. Pomoc se týkala rusko-amerického summitu v Praze, řekl šéf zahraničního odboru Jindrák

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy