FAČR: Kdo dluží hráčům a neřeší to, licenci nedostane

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 4. 2012 12:45
Boj o licence začíná. Kdo ji nedostane, ligu hrát nebude
Viktoria Žižkov bojuje o udržení i o licenci
Viktoria Žižkov bojuje o udržení i o licenci | Foto: Eduard Erben

Praha - Stadion s vyhřívaným trávníkem. Bezdlužnost vůči hráčům. Ekonomické pokrytí rozpočtu pro příští sezonu. Všechny tyto podmínky musíte splňovat, abyste dostali licenci ke startu v příštím ročníku Gambrinus ligy.

A pokud je nesplňujete, musíte to prostě nějak skoulet, abyste dostali příslušné razítko. Tomu všemu se říká licenční řízení.

Vyhlašuje ho fotbalová asociace a právě dnes nastal poslední, nejzazší den, dokdy kluby musí na Strahov poslat vyplněné dotazníky a další potřebné dokumenty.

O fotbalu čtěte více:

"Jestli budeme mít od hráčů potvrzení o bezdlužnosti? Pracujeme na tom," hlásil Rudolf Procházka, ekonom Viktorie Žižkov, ve středu kolem 10. hodiny dopolední.

"Náš ekonom na tom pracuje, určitě všechno budeme mít a všechno včas pošleme," sdělil Tomáš Mutínský, mluvčí Bohemians 1905.

Žižkov a Bohemians: Jsou v potížích?

Tyhle kluby si deník Aktuálně.cz nevybral náhodou. O úrovni jejich ekonomického zajištění se totiž v zákulisí spekuluje nejvíc.

Samy ale problém nepřiznají a licenční manažer Stanislav Rýznar, k jehož rukám na Strahov veškerá důvěrná komunikace míří, je vázán mlčenlivostí.

O tom, že se v mnoha klubech shánějí potřebná lejstra na poslední chvíli, svědčí tato Rýznarova slova pronesená v pondělí odpoledne: "Mám tady zatím podklady asi od poloviny klubů."

Co všechno tedy musí kluby prokázat, aby mohly uspět v licenčním řízení a dostat štempl na to, že smějí hrát i v příštím ročníku nejvyšší soutěž? Zkoumaných okruhů je několik:

1) Sport. Ligový klub musí provozovat náležitý počet mládežnických týmů.

2) Infrastruktura. Klub musí prokázat, že disponuje moderním stadionem s vyhřívaným trávníkem a dalšími náležitostmi.

3) Personalistika. Je třeba prokázat, že účastník ligy disponuje hráči, trenéry a dalšími potřebnými zaměstnanci.

4) Legislativa. Kluby musí mít svou právní subjektivitu zakotvenou tak, aby to nebylo v rozporu s normami svazu a obchodním zákoníkem.

5) Finance. Tady je situace nejsložitější. Klub musí prokázat, že má ekonomicky pokrytou příští sezonu, musí také dodat prohlášení o bezdlužnosti podepsané hráči.

Stadion? Musí mít vyhřívání, světla, 4000 sedaček

Co se týče stadionů, platí, že liga se smí hrát jen tam, kde je vyhřívaný trávník. "Minimální kapacita sedaček je stanovena na 4000 kusů. Všechna místa musí být k sezení, na lize se nesmí stát," vypočítává Petr Voženílek, člen komise pro stadiony.

"Jsou přesně stanoveny rozměry hřiště i výběhové zóny. Stadion musí mít i náležité osvětlení. A také oddělené sektory vlajkonošů," dodává další podstatné údaje. Pamatuje se i na minimální velikosti kabin, podmínky pro práci novinářů a podobně.

Například vršovický Ďolíček nemá vyhřívání, i proto hrávají Bohemians 1905 v Edenu. Na výjimku v lize fungují kvůli nedostatkům spojeným se stadionem i Baník Ostrava a FC Hradec Králové. Východočeši slibovali, že začnou stavět stadion nový, ale věc se jaksi zadrhla (více zde).

Pokud klub výjimku na svůj stadion nedostane, ligu hrát může, ale na jiném stadionu, který podmínky splňuje.

Kluby by měly svazu rozkrýt své hospodaření, licenční manažer by pak měl vyhodnotit, jestli je klub dostatečně zabezpečen a nehrozí mu například pád do insolvence.

Vzhledem k tomu, do jakého stavu dokráčela v minulé sezoně Slavia, lze s úspěchem pochybovat o tom, že je licenční řízení skutečně zárukou jistoty, že všechny kluby soutěž dohrají bez bankrotu.

Zavři oko. To platí v licenčním řízení

"Kdyby se mělo postupovat skutečně přísně podle licenčního manuálu, tak licenci dostanou čtyři kluby v lize," shodlo se několik znalců prostředí, které deník Aktuálně.cz oslovil.

Důkazem toho, že celé licenční řízení je tak trochu potěmkinovská vesnička, je fakt, že hráči klubům tradičně podepisují potvrzení o bezdlužnosti. A pár týdnů nato klidně nahlásí arbitrážní komisi, že má vůči nim klub nesplácené závazky.

Proč to dělají? Kluby je k podepsání bezdlužnosti přinutí. Navíc jsou v téhle věci hráči a jejich živitelé na jedné lodi.

Když klub nedostane licenci, do ligy se nedostane - a ruku v ruce s tím ze soutěže samozřejmě vypadnou i fotbalisté působící v jeho kádru. Hráči by na takovém postupu tratili jak sportovně, tak finančně.

Možná právě proto se touto situací nijak  zvlášť nevzrušuje ani Česká asociace fotbalových hráčů.

"Zda klubu potvrdí bezdlužnost nebo ne, to je na svědomí a vůli každého hráče. My pak do věci případně vstupujeme, až když jde věc k arbitráži. V souvislosti s prohlášením o bezdlužnosti se nijak neangažujeme, ani to s hráči nekonzultujeme," říká Markéta Haindlová, místopředsedkyně ČAFH.

S licencí měla problém střížkovská Bohemka

Ohledně bezdlužnosti se hledí k datu 28. února. "Pokud je k tomuto datu vše uhrazeno, pak je vše v pořádku. Pokud tam nějaké resty jsou, lze to řešit třemi způsoby," vysvětluje Stanislav Rýznar, licenční manažer FAČR.

"Buď se dlužné peníze od té doby uhradily. Nebo mezi oběma stranami došlo ke smíru a nastavení splátkového kalendáře. Anebo v té věci bylo v případě sporu nařízeno arbitrážní řízení," upřesňuje.

"Každopádně platí, že ten, kdo by situaci s dluhy vůči hráčům vůbec neřešil, licenci nedostane," říká licenční manažer Rýznar.

Ačkoli není tajemstvím, že finanční situace řady klubů je problematická a jejich platební morálka vůči hráčům jakbysmet, jediným subjektem, který v poslední době nedostal ligovou licenci, byl před dvěma lety klub Bohemians Praha.

Ten se s vedením svazu zosobněným tehdy Ivanem Haškem ocitl na válečné stezce. A licenci nedostal kvůli tomu, že neuhradil osmimilionovou pokutu. Ta zohledňovala fakt, že Bohemians Praha nenastoupili k utkání s Bohemians 1905 a také to, že dle svazu dostatečně nespolupracovali ve vyšetřování korupční aféry spojené se zápasem tohoto klubu na hřišti Sigmy Olomouc.

Pro Gambrinus ligu je licence povinná

Jak licenční řízení probíhá? Podklady vyhodnotí licenční manažer Stanislav Rýznar a ten pak sdělí své stanovisko licenční komisi. Ta licenci udělí, nebo vyzve příslušný klub k doplnění podkladů. Rozhodování je dvouinstanční. Celý proces včetně možných odvolání by měl vrcholit koncem května.

Pro nejvyšší soutěž je licence povinností.

Licenční řízení pro kluby II. ligy obsahuje podmínky s nižší náročností. Navíc pro druhou ligu není profesionální licence povinností, klub, který ji nemá, pak ale s hráči smí podepisovat jen tzv. neamatérské smlouvy. V praxi to znamená, že je pro konkurenci snazší mu je případně přetáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy