reklama
 
 

FAČR chce "rozjet" fotbal v chůzi pro seniory, který zakazuje běh

22. 9. 2017 18:36
Zatímco klasický fotbal bez běhání prakticky nejde hrát, nové odvětví, fotbal v chůzi, běh zakazuje. Sport, který vznikl v roce 2011 v Británii, je určen pro seniory starší 60 let a Fotbalová asociace ČR se jej snaží "rozjet" i v Česku. V příštím roce má v plánu zorganizovat krajské soutěže a závěrečné republikové mistrovství.

Praha - "Chceme se věnovat fotbalu v každém věku, aby byl přístupný pro všechny. Fotbal má být láskou na celý život. Proto rozjíždíme projekty, jako je nyní i seniorský fotbal v chůzi," řekl na dnešní tiskové konferenci generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Fotbal v chůzi je primárně určen seniorům, kteří by už vzhledem k věku či zdravotním a pohybovým problémům nemohli provozovat klasický fotbal. Hrají ho týmy s pěti hráči v poli a gólmanem na čtvrtině klasického hřiště s malými brankami a minimální hrací čas je 2×10 minut.

Pokud hráč běží, nařídí proti jeho celku rozhodčí nepřímý kop a v případě opakovaného prohřešku ho může potrestat i kartou. Góly platí pouze zpoza brankového území, do kterého nesmí hráč z pole vkročit. V případě porušení pravidla bránícím hráčem je nařízena penalta.

FAČR nové odvětví uvedla exhibičním utkáním mezi českým a slovenským výběrem na Strahově, v němž hosté zvítězili 2:1. Domácí vedl jako kapitán patron projektu a dřívější reprezentant Jan Fiala a zahrál si například i první muž Klubu hokejových střelců Milan Nový. "Je to pěkné pro takové lidi, jako jsem já v mém věku, že nemusíte běhat. Pro seniory je to dobré," řekl pětašedesátiletý bývalý slavný hokejový útočník.

V následném turnaji osobností si fotbal v chůzi vyzkoušeli třeba bývalý trenér reprezentace Josef Pešice, někdejší záložník Libor Sionko či současný kouč jednadvacítky Vítězslav Lavička. "Je to zajímavá zkušenost. Vždy svým hráčům říkám: pánové, je potřeba mít hlavně pohyb při hře, chůzí obranu nerozvrátíte. A vidíte, ono to někdy jde," smál se Lavička.

FAČR se snaží oslovit co nejvíce seniorů a od dubna do září příštího roku plánuje zorganizovat 14 krajských kol. Z nich pak vzejdou účastníci republikového finále. "Podle toho, kolik se nám hlásí lidí, zájem o ten sport je," řekla manažerka sociálních projektů FAČR Michaela Veselá.

autor: ČTK | 22. 9. 2017 18:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama