Šmicer přinesl Lens štěstí ve šlágru proti PSG. Mbappé se neprosadil, Messi chyběl

Aktualizováno 1. 1. 2023 23:13
Fotbalisté Lens ve šlágru 17. kola mezi prvním a druhým týmem tabulky francouzské ligy porazili 3:1 Paris Saint-Germain. Racing uštědřil úřadujícímu mistrovi první porážku po více než devíti měsících a přiblížil se mu na rozdíl čtyř bodů.
Kylian Mbappé.
Kylian Mbappé. | Foto: Reuters

Pařížané dosud v lize ztratili body jen dvěma remízami, ale nový kalendářní rok zahájili první prohrou ve všech soutěžích od březnové porážky v Monaku.

Na vedoucí gól Przemyslawa Frankowského z 5. minuty ještě dokázal zareagovat tři minuty nato vyrovnáním Hugo Ekitike, pak už ale skórovali jen domácí. Druhou branku vstřelil ve 28. minutě po rychlém protiútoku Lois Openda, jenž zaseknutím "vykoupal" kapitána PSG Marquinhose, a tři minuty po přestávce poslal Lens po zaváhání obrany hostů do dvougólového vedení Alexis Claude-Maurice.

V dresu lídra soutěže se tentokrát neprosadil nejlepší střelec mistrovství světa Kylian Mbappé, jenž rozhodl z penalty středeční zápas proti Štrasburku. Tým z metropole postrádal distancovaného Brazilce Neymara i argentinskou hvězdu Lionela Messiho, jenž se ještě k týmu nepřipojil po triumfu na MS.

Čestným hostem zápasu byl bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer, jenž přinesl před výkopem míč do středového kruhu. Vicemistr Evropy 1996 patří ke slavným postavám klubu, v sezoně 1997/98 Racingu pomohl k zisku prvního a dosud posledního mistrovského titulu. Své přezdívce "Štístko" někdejší vynikající ofenzivní záložník dostál i dnes.

Bývalý útočník pražské Slavie Abdallah Sima poprvé v lize skóroval, zároveň si ale dal vlastní gól. Jeho tým Angers podlehl Lorientu 1:2, v Ligue 1 prohrál podeváté za sebou a zůstal poslední.

Sima čekal na první trefu za Angers 14 ligových zápasů. Dočkal se v 10. minutě, kdy si naskočil na rohový kop a hlavou otevřel skóre. V 79. minutě však jednadvacetiletý Senegalec stejným způsobem překonal vlastního brankáře Bernardoniho. Za dalších devět minut dokonal obrat Le Fée.

Sima je v Angers na hostování z Brightonu, který ho v létě 2021 vykoupil ze Slavie za zhruba 200 milionů korun. V Brightonu ale stále čeká na debut, jelikož ihned po příchodu do Anglie odešel hostovat do druholigového Stoke, i kvůli sérii zranění se však neprosadil. Dohromady odehrál pouze 123 minut.

Dvojnásobný senegalský reprezentant se stal objevem sezony 2020/21. K prvnímu týmu Slavie se připojil až v průběhu podzimní části, přesto stihl nasázet 11 ligových branek. Další čtyři přidal v Evropské lize, kde pomohl Pražanům k postupu do čtvrtfinále.

Francouzská fotbalová liga - 17. kolo:

Angers - Lorient 1:2 (10. Sima - 79. vlastní Sima, 88. Le Fée), Monako - Brest 1:0 (55. Golovin), Nantes - Auxerre 1:0 (75. Coco), Toulouse - Ajaccio 2:0 (47. Ratao, 62. Dejaeger), Lyon - Clermont 0:1 (86. Cham z pen.), Lens - Paris St. Germain 3:1 (5. Frankowski, 28. Openda, 48. Claude-Maurice - 8. Ekitike).

1. Paris St. Germain 17 14 2 1 46:13 44
2. Lens 17 12 4 1 29:11 40
3. Marseille 16 10 3 3 32:14 33
4. Monako 17 10 3 4 33:23 33
5. Rennes 16 9 4 3 32:17 31
6. Lorient 17 9 4 4 28:24 31
7. Lille 16 9 2 5 29:23 29
8. Lyon 17 7 3 7 27:21 24