Expert před MS: Kriminalita strašila i JAR. A zvládli to

Šampionát smrti? Brazilci se bouřili proti MS ve fotbale
... které se v Sao Paulu a Rio de Janeiru proměnily v násilnosti a pouliční bitky s policií.
Oběti neštěstí na stavbách fotbalových stadionů připomněl symbolický smuteční věnec s fotografiemi mrtvých dělníků.
Tisíce lidí kráčely ulicemi brazilských měst s transparenty kritizující astronomické náklady na pořádání světového šampionátu.
Obyvatelé Sao Paula by investované miliardy raději viděli v bídném školství a zdravotnictví než v okázalém fotbalovém turnaji.
Foto: Reuters
Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 6. 2014 6:00
Rozhovor se sociologem a kriminologem Miroslavem Scheinostem nejen o bezpečnostních rizicích fotbalového MS v Brazílii

Praha - Rada experta je jednoduchá: vyhýbat se v brazilských městech rizikovým čtvrtím, neztrácet ostražitost.

Miroslav Scheinost, ředitel institutu pro kriminologii a sociální prevenci, zná bezpečnostní problematiku zemí Latinské Ameriky poměrně detailně. A připouští, že právě Brazílie, která v příštích dnech přivítá až 600 000 turistů z celého světa, kteří přijedou fandit na fotbalové MS, má z hlediska vysoké kriminality velké problémy.

"Nicméně před šampionátem v Jihoafrické republice panovaly stejné obavy a zvládlo se to," připomíná rok 2010.

Jak se podle vás brazilský stát zhostil výzvy uspořádat MS? Přicházejí informace o velkém zpoždění na stavbách stadionů... Je připravena náležitá infrastruktura? Nehrozí šampionátu kolaps?

"Ano, ty zprávy o zpožděních ve výstavbě byly časté a dozajista i reálné. Ale žádný opravdový kolaps organizace přesto neočekávám."

Proč?

"Berme v úvahu jihoamerickou mentalitu, ve které čas není rozhodující veličinou, na rozdíl od akurátních Evropanů. V Latinské Americe neplatí "time is money", ale spíše "maňana". Řada věcí bude zřejmě hotová na poslední chvíli, v mnohém bude nutno improvizovat, ale myslím, že si s tím pořadatelé poradí. I vzhledem k pořádání letních olympijských her za dva roky si země nemůže dovolit neúspěch při organizaci fotbalového šampionátu. Lze očekávat značnou míru improvizace, různá zdržení a potíže, ale organizace mistrovství se jistě nerozpadne."

Z Brazílie přicházejí zprávy o velkých protestech obyvatelstva. Čeho chtějí na demonstracích dosáhnout? Proti čemu se vymezují?

"Brazílie, stejně jako další latinskoamerické země je tradičně poznamenána obrovskými rozdíly v sociální struktuře obyvatelstva. Nesporný ekonomický vzestup země v posledních letech zdaleka nestačil tyto rozdíly podstatněji snížit. Čili jako jeden z důvodů protestů vidím snahu sociálně deprivovaných vrstev obyvatelstva upozornit na svoji situaci, a to v kontrastu právě s prostředky vynaloženými na organizaci mistrovství. Navíc se touto cestou chtějí domoci, když už ne okamžitého zlepšení, které není reálné, tak alespoň důrazného upozornění na stávající obecné sociální problémy."

Žádný okamžitý reálný efekt tedy podle vás demonstrace nepřinesou?

"Protože úspěch mistrovství je národním zájmem, je možné tyto protesty využít jako nátlakový prostředek pro dosažení okamžitého zlepšení mezd pro dílčí zájmové skupiny, jako jsou řidiči, policisté a podobně. Jde tedy o případy, kdy je zřejmé, že v zájmu úspěšné organizace nemůže stát tyto požadavky, důrazně vznášené právě v tomto čase, úplně ignorovat."

Lze říci, že šampionát brazilskou společnost rozděluje?

"Rozděluje i spojuje. Fotbal je v Brazílii víc než sport, je to součást národní kultury a věřím, že v době mistrovství budou Brazilci opravdu spíše spojeni zájmem o turnaj a o jeho úspěch."

Do jaké míry jsou prostředky investované do šampionátu efektivní z hlediska budoucnosti Brazílie?

"Investice do takové akce, navíc rozložené ve velké části Brazílie, se vzhledem k vylepšení infrastruktury, komunikací, možností a zázemí pro turistiku atd. nepochybně vrátí. Zvláště když platí, že Brazílie patří mezi rychle se rozvíjející ekonomiky světa a očekává se její posun mezi ekonomicky velmi silné státy, neřku-li velmoci - předpoklady k tomu určitě má. Jsou to sice prostředky primárně určené na organizaci sportovní akce, ale de facto investované do rozvoje země."

Zlepšila se nějak v souvislosti s přípravami země na MS situace ohledně vysoké kriminality? Bude šampionát pro cizince bezpečný?

"Kriminalita je skutečný problém a může být bezpečnostním rizikem i v době šampionátu. Jižní Amerika obecně patří na špičku, když ji se světem srovnáváme skrze míru kriminality, to je veličina, která  vychází z počtu registrovaných trestných činů v přepočtu na 100 tis. obyvatel ve světě. Brazilská vláda sice dle informací z tisku připravila masivní nasazení bezpečnostních sil (armáda a policie), ale určitě bude třeba brát varování před kriminalitou vážně a raději se rizikovým oblastem ve městech vyhnout. Na druhou stranu obdobné obavy panovaly i před šampionátem v Jihoafrické republice a k jejich naplnění naštěstí celkem nedošlo.

Za dva roky se mají v Brazílii konat i letní olympijské hry, konkrétně v Riu. Velmi hlasitě zaznívají spekulace, že stav příprav je natolik katastrofální, že by se Hry nakonec mohly přesunout do Londýna nebo jinam. Jsou takové spekulace na místě?

"Nemyslím si, že by Brazílie nezvládla přípravu olympijských her natolik, že by bylo nutné uvažovat o jejich přesunu. Přes všechny problémy je to země s obrovskými možnostmi a z hlediska národní prestiže nepovažuji za myslitelné, že by si dovolili do takové míry „ztratit tvář“. Budou to první olympijské hry pořádané v Jižní Americe, což je událost pro celý subkontinent; k dispozici budou zkušenosti a do určité míry i kapacity získané při přípravě a organizaci fotbalového šampionátu.  Olympijské hry kromě toho budou na rozdíl od fotbalového mistrovství jen v jednom městě, což zase umožní větší koncentraci kapacit. Ovšem budeme muset asi trochu slevit z evropských měřítek na organizaci a logistiku… Přeci jen, třeba v Německu si kvalitní organizaci představují trochu jinak."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Útočník přepadl se zbraní v ruce banku v Mladé Boleslavi, policie po něm pátrá

Maskovaný muž v pondělí v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál namířil krátkou střelnou zbraň a dožadoval se vydání peněz. Z banky si odnesl větší částku, její výši policie neupřesnila. Událost se obešla bez zranění, po pachateli kriminalisté pátrají, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. O jakou banku šlo, neuvedla. V Máchově ulici je pobočka Moneta Money Bank.

Událost se stala kolem 17:30. "Do banky vešel muž ve věku 30 až 40 let, asi 180 centimetrů vysoký. Na hlavě měl kuklu, takže mu byly vidět jen oči. Hovořil česky a dožadoval se vydání finanční hotovosti," řekla mluvčí. Pachatel měl podle ní na sobě šedou pláštěnku, černé kalhoty a černé boty.

Kriminalisté po muži pátrají. "Na místě je několik hlídek, které prohledávají okolí," uvedla Schneeweissová. Policisté zároveň zjišťují, zda měl pachatel funkční zbraň, nebo mohlo jít o maketu.

před 29 minutami

Obránce Král byl vyhlášen nejlepší hráčem týdne v AHL

Český hokejový obránce Filip Král z celku Toronto Marlies byl vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého týdne v nižší zámořské soutěži AHL. Dvaadvacetiletý odchovanec Komety Brno v hodnoceném období na farmě týmu Toronto Maple Leafs bodoval ve všech čtyřech zápasech a zaznamenal dvě branky a čtyři asistence.

před 37 minutami

Ničeho nelituji, vzkázal z vězení Navalnyj rok po svém zatčení

Přední ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v pondělí prohlásil, že ničeho nelituje. Učinil tak přesně rok po svém návratu do vlasti, po němž následovalo jeho uvěznění a tvrdý zásah úřadů proti opozici. Informovala o tom agentura AFP. Policie Navalného zatkla na moskevském letišti poté, co se známý kritik Kremlu vrátil z Německa, kde se léčil z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

"Nepovedlo se mi udělat jako svobodnému člověku ani jeden krok po své zemi, zatkli mě ještě před hraniční kontrolou," píše Navalnyj ve svém příspěvku zveřejněném na sociálních sítích. "Hrdina jedné z mých oblíbených knih - Vzkříšení od Lva Tolstého - říká: 'Ano, jediným místem, kde se v současné době sluší být čestnému člověku v Rusku, je vězení'," dodal.

Navalnyj dále napsal, že v Rusku žije mnoho čestných lidí, ale úřadům podle něj nenahánějí strach ti poctiví, nýbrž lidé, kteří se nebojí anebo strach překonávají. I těch je podle něj v zemi mnoho. Právě tyto lidi se opozičník podle svých slov snažil přetáhnout na svou stranu.

Z vězení dále vzkázal, že svých kroků nelituje. "A poté, co jsem si odseděl ve vězení první rok, chci všem říci přesně to, co jsem křičel na shromážděné u soudu, když mě vedli k policejnímu vozu: Ničeho se nebojte," napsal opozičník a dodal: "Toto je naše země a druhou nemáme".

Zdroj: ČTK
Další zprávy