reklama
 
 

Expert Kureš: Vyloučení Matějovského? Podle pravidel správně

6. 8. 2015 12:15
Zákrok sparťana Marka Matějovského na protihráče z CSKA Moskva splňoval podle Jiřího Kureše, experta na fotbalová pravidla, znaky spojené s udělením červené karty

Praha - Sudí svými chybami hrubě ovlivnil utkání, láteřil po zápase Sparta - CSKA Moskva (2:3) domácí kouč Zdeněk Ščasný.

A jeho svěřenci to viděli podobně, vyčítali italskému sudímu Paolu Mazzolenimu, že neodpískal penaltu po faulu na Lafatu a že nespravedlivě vyloučil Marka Matějovského.

"Penalta se pískat měla, o tom není sporu. Ale co se týče toho vyloučení, tak v jednom záběru bylo vidět, že Matějovský při tom svém zákroku naplnil všechny ty atributy, které pravidla pro udělení červené karty předpokládají," říká Jiří Kureš, předseda pravidlové komise Fotbalové asociace ČR.

Takže se soustřeďme na problematiku této situace. Běží 65. minuta a Matějovský s Fernandesem jdou do souboje poměrně netradičním způsobem, proti sobě jdou do skluzu.

"Šli do toho oba stejně, souboj padesát na padesát," řekl k tomu Ščasný. Strahovský expert na pravidla Jiří Kureš - a nejspíš stejně tak i italský rozhodčí - to ale viděli trochu jinak.

Natažená noha, podrážkou dopředu

"Na první pohled v reálu to asi z mnoha úhlů mohlo vypadat tak, že do toho šli stejně. Ale z jedné té kamery bylo vidět, že nikoli. Možná hlavní sudí ten úhel měl, možná mu to poradil čtvrtý rozhodčí, který třeba viděl líp... Byla tam určitá časová prodleva, asi to konzultovali," říká Kureš.

Takže v čem byl ten rozdíl? "Matějovský naplnil ty atributy, kvůli nimž se červená karta uděluje. Šel do souboje s nataženou nohou, podrážkou dopředu, došlo i k zásahu protihráče. Naopak fotbalista CSKA nohu pokrčil, nešel přímo proti noze protivníka podrážkou, jeho počínání bylo méně nebezpečné," říká Kureš.

"Kdybychom neměli k dispozici ten jeden úhel, řekli bychom, že Matějovského vyloučení mohlo být přísné. Ale jak jsme viděli, po pravidlové stránce si rozhodčí to jeho vyloučení určitě obhájí," dodává Kureš.

Matějovský si tak nechtěně připomněl události z kvalifikace Ligy mistrů před pěti lety. V Poznani se tehdy nechal za strkanici vyloučit. Červenou kartu tam viděl i Libor Sionko, žlutými kartami se ze soupisky pro první zápas dalšího předkola proti Žilině vyškrtnul i Bony Wilfried. I kvůli tomu tehdy Sparta vypadla.

Letos ji po neúspěchu v soubojích s CSKA Moskva čeká ještě play off Evropské ligy. Minimálně jeden zápas disciplinárního trestu za vyloučení proti CSKA Matějovský dostane, možná víc. Spartě bude na hřišti citelně chybět.

autor: Luděk Mádl | 6. 8. 2015 12:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama