Expert FAČR: Aféra? Možná je tam Lakomý. Jenže datum nesedí

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 2. 2013 11:30
Synecký: Vypadá to jako průšvih fotbalu, ale my to kvitujeme. Přidají se hokej, tenis, golf?
Europol nazval svoji operaci Veto. Dosáhla i na území České republiky?
Europol nazval svoji operaci Veto. Dosáhla i na území České republiky? | Foto: Reuters

Haag, Praha - Z těch čísel jde hlava kolem: 380 zmanipulovaných zápasů v Evropě, 300 na dalších kontinentech, 425 podezřelých osob z 15 zemí...

Již probíhá zatýkání, asijská sázkařská mafie zjevně inkasovala tvrdý úder. Ovlivňovat měla duely ligových soutěží, zápasu Ligy mistrů, který se hrál v Anglii (spekuluje se o duelu Liverpool-Debrecín), mafiáni měli cinknout i zápasy kvalifikací o Euro a MS. (více zde)

Uhodila operace Europolu i na Českou republiku? To je teď to, oč tu běží. "Nemáme v tomto směru žádnou informaci," říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR.

Je v prakticky denním kontaktu s UEFA i s Policií ČR, pondělní zpráva z Haagu, kde Europol prezentoval výsledky operace Veto, ho ale zaskočila. "Neměli jsme dopředu žádné echo, že se něco takového chystá. Já ty údaje zatím čtu jako jakýsi statistický výstup, chápu tu věc tak, že ta čísla popisují počet zápasů, které jsou vyšetřovány," říká Synecký.

Pátrání vedl Europol. "Žádný český policejní orgán se na té akci nepodílel. Vyšetřovaly týmy z Rakouska, Finska, Německa, Maďarska a Slovinska," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Vokuš z tiskového oddělení policejního prezidia.

To ale ještě neznamená, že pátrání Europolu nemohlo odhalit nějaký problém spojený s českým fotbalem. "Vyloučit to nemůžeme, ale žádnou další informaci k tomu nemáme," říká Vokuš.

Lakomý padl do okresu. A co Europol?

"Jestli tam něco českého je? Vyloučit se to nedá. Například jsme loni vyšetřovali kauzu dorosteneckého utkání Ostrava-Slovácko. Policie ten případ odložila, my jsme zprávu předali na UEFA, tak možná, že se odtamtud do té databáze Europolu dostala," přemítá český expert.

Zmíněný zápas řídil sudí Tomáš Lakomý - a děly se opravdu divné věci. Lakomý nařídil tři penalty, nastavoval zápas o dvanáct minut, pak se pokusil tato fakta zamlčet v zápisu o utkání (více zde). Policie však případ odložila. A fotbal k věci postavil tak, že škrtnul Lakomého z listiny rozhodčích pro profesionální soutěže. Na podzim pískal okresní soutěže na Novojičínsku.

"Třeba ten Lakomý by tam mohl být," míní Synecký. Ale další fakta z Haagu naznačují, že se patrně mýlí. Podle nich se totiž operace Veto týkala zápasů, jež byly sehrány v letech 2008-2011.

Lakomého zápas se stejně jako podezřelé mače Plzeň-České Budějovice (4:0) a třetiligový Chomutov-Karlovy Vary (5:1) hrály v roce 2012. U plzeňského a chomutovského zápasu hlásil systém Sportradar podezřele vysoké sázky to, že v zápase padne hodně branek.

Dva cinklé příběhy o Býmovi

Všechna fakta má k dispozici policie. Možnými cinklými sázkami by se měl zabývat stejný tým jako ten, který řeší tzv. Křetínského tašku a případ spojený se sudími Adámkem a Býmou, kteří ohlásili, že byli účastníkem, resp. svědkem korupční akce Martina Svobody, řečeného Chřestýš, před jarním zápasem Jablonec-Plzeň (0:2).

Právě Býmovo jméno už se přitom jednou v souvislosti se sázkami cinklými asijskou mafií v médiích jednou protočilo.

V turecké Antalyii se totiž 9. února 2011 hrály přátelské mezistátní zápasy Bulharsko-Estonsko (2:2) a Lotyšsko-Bolívie (2:1).  A měly prazvláštní průběh. Nejspíš i proto, že na ně bylo podle magazínu Stern nasázeno v přepočtu 122 milionů korun…

Góly v oněch duelech padaly převážně z pokutových kopů. Když střelec neproměnil, dostal příležitost penaltu opakovat. Objevilo se podezření, že sudí měli zájem na tom, aby padlo co nejvíce branek, což mohlo nahrávat sázkařské mafii.

Všechny zúčastněné týmy vyjádřily znepokojení a informovaly FIFA na podezření z manipulace.

A teď přijde to nejlepší. Na webu bolívijského svazu se objevila informace, že duel Lotyšsko-Bolívie řídili čeští sudí Pavel Býma, Zdeněk Kypr a Leoš Knietel.

Synecký: A kdy se přidá hokej či tenis?

Ti se sice tou dobou jako z udělání všichni v Antalyii nacházeli, nicméně jednoznačně popřeli, že by onen zápas odřídili. Prý se tam zrovna připravovali na jarní část sezony... V zákulisí se spekulovalo o tom, že Češi včas dostali echo, šli od toho a oba problematické zápasy nakonec odřídili sudí z Maďarska (více zde).

Ale vraťme se k aktuální aféře. Bezpečnostní manažer FAČR Synecký si nemyslí, že fotbalu zasadila ránu, naopak. "My to vnímáme jako úspěch v tažení za čistotu našeho sportu. UEFA se tomu problému staví čelem a několik let aktivně spolupracuje s policejními orgány, tohle je jeden z výsledků té spolupráce. Myslím, že by se k tomu ostatní sporty jako hokej, golf nebo tenis měly postavit podobně."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy