Zklamaný kapitán Bílek: Celá Slavia čeká na poháry a my to takhle zakopeme

Škoda každé zmařené šance. Tak slávisté vyhořeli s Anderlechtem
... a před odvetou v Beglii ztratili reálné šance na postup do skupiny.
Pražané, kteří se vrátili do pohárů po téměř sedmi letech, drželi s favoritem celý první poločas krok,...
... ale druhé dějství jim hrubě nevyšlo a třikrát inkasovali.
Slávistům tak nejspíš nevyjde odveta za jedenáct let staré vyřazení od Anderlechtu v kvalifikaci Ligy mistrů.
Petr Havlíček
18. 8. 2016 23:12
Fotbalisté Slavie podlehli v prvním duelu o postup do Evropské ligy belgickému Anderlechtu 0:3, a již před odvetou tak zřejmě promarnili šanci na návrat do pohárů. Toho si byl velmi dobře vědom i kapitán Jiří Bílek.

Praha - V tvrdý střet s realitou se pro slávisty proměnil druhý poločas prvního utkání závěrečného předkola Evropské ligy proti Anderlechtu. Po úvodních 45 minutách, v nichž nadějně rozjeté útoky nedokázali přetavit ve vedoucí gól, obdrželi v rozpětí 22 minut druhé půle tři branky.

Vysněný pohárový úspěch tak mizí v dálce. A i kapitán červenobílých Jiří Bílek dobře ví, že se ve čtvrtečním podvečeru v Edenu rozplynula velká šance.

"Celá Slavia čeká na poháry hrozně dlouho a takhle to zakopeme," prohlásil viditelně zklamaný Bílek po závěrečném hvizdu.

V určitých pasážích, zejména v závěru prvního poločasu, se ovšem nezdálo, že by měl být mezi týmem Dušana Uhrina a druhým celkem loňského ročníku belgické ligy takový rozdíl.

"Byl to hratelný soupeř, v první půli jsme měli šance," připomíná Bílek střely Škody a Frydrycha a především centr Kenijy, který v 39. minutě jen těsně minul hlavou Dušan Švento.

Slávisty opařily dva laciné góly

"První poločas jsme hráli to, co jsme chtěli, zezadu do brejků," popisoval Jiří Bílek splněný herní plán Slavie. Po přestávce však přišel výrazný útlum, přestože v kabině zněl úplný opak. "Říkáme si, abychom vstoupili dobře do druhé půle, ale vstoupili jsme tak, že dostaneme dva laciné góly," objasnil Bílek.

První branková sprcha oprášila hráče Slavie ve 49. minutě, kdy se trochu šťastně trefil útočník Idrissa Sylla. "Šel jsem se Syllou a natahoval nohu po míči, on ji ale dal přede mě a trefil Jirku Pavlenku. Od něj to šlo do tyče a potom do branky, nevím, jak přesně to bylo," popisoval se slzami v očích Bílek.

Jeho spoluhráči pak nedokázali na změnu skóre zareagovat a nechali se v poklidu hrajícím Anderlechtem zatlačit. "První gól nám prostě nepomohl po psychické stránce a pak už to dohrávali a hráli to, co potřebovali," hledal Jiří Bílek příčiny gólu na 2:0, který následoval po rohovém kopu a zmatcích v Pavlenkově vápně.

Dětinské chyby, které takový soupeř potrestá

Třetí zásah pak v 71. minutě přidal ze zhruba 20 metrů kapitán hostí Hanni a opět mu předcházely problémy ve slávistické obraně. "Dětinské chyby, které se nemůžou stát, chyba v komunikaci," popsal Bílek špatnou spolupráci mezi ním a střídajícím Mingazovem v prostoru před pokutovým územím.

Příčiny porážky hledal dvaatřicetiletý střední obránce hlavně v psychických atributech. "Asi se ukázala naše pohárová nezkušenost, těžko se mi o tom mluví. Nevím, jestli to byl přímo kolaps v hlavě, musíme to zanalyzovat," prohlásil Bílek.

Jasno ale měl o nadbytečném množství individuálních chyb. "Soupeř je kvalitní a potrestal nás opravdu z každé. Druhý poločas jsme nezvládli a bude nás to pravděpodobně stát postup," doplnil hráč se zkušenostmi z německého Kaiserslauternu.

Po prohře 0:3 tedy Slavia za týden skutečně nepojede do Bruselu pro vytouženou základní skupinu Evropské ligy.

"Šance je pořád, ale malá. Je to chyba a obrovská škoda," uzavřel Jiří Bílek hodnocení nepovedeného červenobílého večera.