Evropská liga • Skupina A • 21:05

Maccabi Tel Aviv - SK Slavia Praha

Maccabi Tel Aviv
0:2
0:1
SK Slavia Praha
45+1. a 54. Josef Hušbauer

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z utkání pátého kola Evropské ligy mezi Maccabi Tel Aviv a Slavií Praha. Zápas začne ve čtvrtek 23. listopadu ve 21:05.

Domácí Maccabi Tel Aviv se v letošním ročníku Evropské ligy trápí. Ve skupině A zatím získalo pouhý jeden jediný bod a krčí se na posledním čtvrtém místě tabulky, přičemž se skóre 0:6 čekají na vůbec první vstřelenou branku v této soutěži. Doposud jediný zmíněný bodový zisk zaznamelo Maccabi na konci září, když doma překvapivě ubránilo Villareal a uhrálo výsledek 0:0. O poznání lépe se Tel Avivu vede v domácí soutěži, kde mu se ziskem 20 bodů po deseti odehraných kolech patří 4. místo.

LM, Plzeň-Maccabi Tel Aviv: radost Maccabi
LM, Plzeň-Maccabi Tel Aviv: radost Maccabi | Foto: Tomáš Liška

Hostující Slavia Praha chce využít odpoledního zaváhání Astany, která doma prohrála s Villarealem 2:3, a v případě výhry se může právě před svého kazašského soupeře vyhoupnout v tabulce. V současné chvíli mají svěřenci Jaroslava Šilhavého na svém kontě 5 bodů za jednu výhru, dvě remízy a jednu porážku. Pokud tak dnes sešívaní splní papírové předpoklady a zvítězí, tak se za dva dny týdny poperou doma v Edenu s Astanou o přímý postup z druhého místa!

Slávisté se na hřišti Villarrealu radují z prvního gólu.
Slávisté se na hřišti Villarrealu radují z prvního gólu. | Foto: Reuters

Oba celky se již letos potkaly jednou, a to na začátku září v Edenu, a tehdy se z těsné výhry 1:0 a zisku tří bodů radovala Slavia, když jedinou branku po centru Sobola vstřelil Tomáš Necid.

EL, Slavia-Maccabi: Eduard Sobol
EL, Slavia-Maccabi: Eduard Sobol | Foto: Milan Kammermayer

Sestavy: 

Maccabi Tel-Aviv FC: Rajković - Yeini (C), Tibi, Ben Chaim I., Davidzada - Battocchio, Dor Peretz, Rikan, Miha - Schoenfeld, Kjartansson. 

SK Slavia Praha: 
Laštůvka - Frydrych, Deli, Jugas, Sobol - Ngadeu, Souček - Stoch, Hušbauer (C), Zmrhal - Necid. 

Lavičky:
Maccabi: Daniel; Itzhaki, Atar, Filipenka, Golasa, Sušić, Dasa. 
Slavia: Kovář; Altintop, Danny, Van Buren, Škoda, Hromada. 
 

Oba celky jsou již připraveny na trávníku. Domácí se dnes představí v žlutých dresech, hosté Pražané se oděli do tradičně sešívaných červeno-bílých dresech.

Utkání začíná!

1

Hostující fotbalisté uvedli míč do hry a ihned se aktivně po pravé straně vydali dopředu. Zmrhal byl faulován a sešívaní mají k dispozici zajímavý přímý kop hned v úvodu duelu.

2

Centru se ujal Hušbauer, jenž svůj centr směřoval na zadní tyč k Delimu s Ngaduem, ale druhý jmenovaný si při snaze o zakončení pomohl faulem.

2

U míče jsou nyní fotbalisté domácího Maccabi, kteří svou první akci směrem vpřed táhnou po levém křídle.

3

Nejprve hosté dobře zastavili a odvrátili centr z levé strany, aby na druhé straně Stoch narazil Necidovi, ale ten slovenskému reprezentantovi osamocenému na hranici vápna nevrátil.

4

Další akci vzal Stoch do svých rukou, z levé strany zakroutil pravačkou do vápna zajímavý centr, Necid si míč napoprvé zpracoval, ale následně mu při snaze o roztažení hry na Zmrhala balón utekl.

5

Slávisté jsou stále aktivní a opět byl u míče Stoch, který tentokrát rozehrál doprava na Frydrycha. Ten se nejprve k centru nedostal, a vybojoval jen autu, o několik vteřin se snažil právě dlouhým autem najít ve vápně Necida, ale našel jen rukavice připraveného Rajkoviče.

6

Hušbauer se na středu útočné poloviny dostal pod tlak, ale nakonec i vleže zády k brance přihrál pohotově Stochovi. Ten se tentokrát rozhodl pro střelu, z dálky vypálil, ale jeho pokus byl hodně nepřesný.

7

Domácí úvod nestíhají a Pražané opět vyrazili dopředu. Necid si kolem tří soupeřů navedl míč ke středu hranice vápna, kde jej fauloval stoper Tibi a hosté budou zahrávat hodně zajímavou standardní situaci.

8

Exekuce se ujal Stoch, ale jeho technickou ránu zablokoval zeď. Do odraženého míče se okamžitě opřel Hušbauer, jenž ani on obranný val nepropálil.

8

Hlavní rozhodčí poprvé v zápase tahá ze své kapsičky žlutou kartu, a to když Rikan ve středu hřiště zcela zbytečně zajel skluzem do Součka. Domácí záložník je tak prvním napomínaným hráčem duelu.

9

Obhájce českého titulu ale rozehrávku hodně uspěchal a u míče už je tak znovu domácí Tel Aviv, který pohodlně kombinuje a hledá cestu směrem vpřed.

10

Souček dobře zastavil akci domácích, a posunul míč rychle Sobolovi, ale ten si ukousnul přiliš velké sousto a přes tři soupeře se směrem vpřed neprotáhl.

11

Jenže pokračování celé akce izraelského celku končí opět faulem, Peretz zcela zbytečně podrazil hostujícího Kamerunce Ngadeua. 

12

Necid se Zmrhalem trochu krkolomně prošli od poloviny hřiště směrem vpřed, nakonec se míče ujal druhý jmenovaný a pravačkou vypálil z hranice šestnáctky, ovšem přízemní rána branku netrefila.

13

První vážnější šance Slavie! Nejprve Stochův centr obrana domácích zastavil, ale slovenský záložník dostal šanci na reparát a jeho pas našel na zadní tyči úplně volného Zmrhala, ten ještě chtěl celou akci vyšperkovat přihrávkou hlavou před prázdnou branku na Necida, ale před tím na poslední chvíli odvrátil míč akrobaticky Tibi!

14

Domácí Maccabi zatím směrem vpřed neškodné, opět akce izraelského týmu skončila nepřesnou přihrávkou a hosté se ženou do útoku.

15

Aktivně hrající Jaromír Zmrhal se hnal za kolmicí z levé strany, ale Tibi mu skvěle šlapal na paty, nakonec jej ve vápně předstihl a ve spolupráci s Rajkovičem odehrál míč do bezpečí.

16

Tímto momentem však akce hostů nekončila, neboť Stoch opět pronikl do vápna, kolem tří soupeřů si míč navedl pravačkou na střed, posunul míč Necidovi, ale tomu znovu ve velmi dobré pozici balón utekl.

17

Poprvé zahrozili lehce také domácí. Kjartansson sklepával míč po centru z levé strany do běhu Michovi, Laštůvka však včas vyhodnotil situaci, vyběhl a míč polapil do svých rukavic.

18

Další zajímavá akce Pražanů! Z levé strany dostal pas Hušbauer, který parádně mezi nohama Tibiho posunul míč opět Zmrhalovi, ten okamžitě pálil z jedničky prudce na přední tyč, ale v dobré palebné pozici branku minul!

20

Na pozoru musí být nyní obrana Slavie, domácí totiž budou rozehrávat první rohový kop utkání.

20

Rozehrávky se chopil Battocchio, jehož pobídka na přední tyči ale našla jen připraveného Michala Frydrycha, který okamžitě míč odvrátil.

21

Zmrhal opět za obranou číhal na přesnou kolmici, ale znovu se nedočkal, protože Tibi byl rychlejší, a hostujícího křídelníka k zakončení nepustil.

22

Ngadeu vyvezl míč středem dopředu, ale už se zdálo, že po zbytečných kličkách o něj přijde. Nakonec jej fauloval Micha, a hosté budou v klidu rozehrávat.

23

Slavia je v prvním poločase zatím jasně lepší, ale na první opravdu velkou šanci zatím čeká. A nedočká se ani po pasu Sobola, jehož myšlenku Necid nepochopil a kolmici do běhu přeběhl.

24

Na opačném pólu hřiště opět měla akce Maccabi jepičí život, Kjartansson ve vzdušném souboji fauloval Ngadeua.

25

Pražský celek okamžitě rozehrál a parádní dlouhý pas na hranici vápna dostal Necid, tomu však bohužel pro hosty nevyšlo zpracování, a Tibi míč hned odklidil do bezpečí.

26

Domácí Davidzada na levé straně přetlačil Frydrycha vlevo se dostal k centru, k němuž si z druhé vlny naběhl Schoenfeld, který se do balónu opřel z první, ovšem rána mu nevyšla podle představ, a Laštůvka ji pokryl.

27

Na straně hostů opět fungovala spolupráce na trase Stoch - Hušbauer, jenže kapitán Slavie poté nedokázal míč prostrčit na Necida za obranu, a ztroskotal na Ben Chaimovi.

28

Micha se po levé straně protáhl i přes narážečku spoluhráče k centru, do toho se nakonec hlavou položil Peretz, jeho pokus ale branku sešívaných neohrozil.

29

Největší šance Slavie v zápase! Míč se po sraženém centru odrazil ke Zmrhalovi, ten se z velké dálky opřel levačkou do překrásné střely, ale tu však v cestě do vzdálenější šibenice zastavilo břevno! Dorážet mohl Necid, ale skákavý míč netrefil podle představ.

30

Po půlhodině hry to na opačné straně zkusil taktéž ranou z dálky Rikan, jeho skákavý pokus si Laštůvka pohlídal a nadvakrát neposedný míč zkrotil.

31

Několik nepřesností ve středu hrací plochy nyní zastavilo akce obou celků, u míče jsou nakonec domácí a ti se opět ženou dopředu - tentokrát po pravé straně.

32

Znovu to ale byla nepřesná přihrávka, jež pokazila akci domácí družiny, kolmice po pravé lajně nenašla adresáta a Jan Laštůvka bude moci v poklidu vykopávat.

33

Na jedné straně se následně neprodral kupředu Necid, na té druhé pak nabíhajícího Islanďana Kjartanssona zastavil praporek čárového - ofsajd.

34

Zmrhal dal míč obloučkem do vápna Necidovi, na střelu to nebylo, a tak hostující forvard poslal balón Frydrychovi. Ten okamžitě z jedničky centroval na zadní tyč na hlavu Hušbauera, ale ten ve svém náběhu na míč těsně nedosáhl.

35

Obléhání hostů pokračovalo a opět centroval Frydrych, ale znovu svůj centr lehce přetáhl. Následně zleva centroval také Zmrhal, ale Necida má obrana Maccabi zatím dobře pokrytého.

36

Slyšet jsou během první půle také fanoušci Slavie, který přicestoval do Izraele několik desítek. Navíc nyní mohli sledovat, kterak si Kjartansson trochu teatrálním pádem ve vápně chtěl říci o penaltu, ale nedočkal se.

37

Právě Kjartansson se následně uvolňoval na hranici vápna, jenže ke střele se nepropracoval. Jeho ulice na zabíhajícího spoluhráče byla následně sražena na rohový kop.

38

Roh však domácí doslova zpackali a obratem se dopředu hnal rychlík Stoch. Toho musel brzdit až svým faulem Davidzada, a za svůj faul uviděl zaslouženou žlutou kartu.

39

Další šance jako hrom pro hosty! Necid dostal luxusní pas za obranu, přesně mezi stopery si jej zpracoval a sám před brankou dokázal míč dloubnout kolem vybíhajícího Rajkoviče. Míč už směřoval do prázdné branky, ale Yeini jej vykopl z čáry!

40

Opět se na hřišti žlutí a opět na domácí straně. Žlutou kartu uviděl za protesty útočník Kjartansson.

41

Ngadeu stihl míč ve středu hřiště vybojovat a rychle jej dlouhým pasem poslat Zmrhalovi. Ten už byl v tísni, ale proti dvojnásobné přesile vše u rohového praporku zvládl a vybojoval rohový kop.

42

Po rohovém kopu však Souček ve vzdušném souboji trefil loktem do spánku vyběhnuvšího brankáře Rajkoviče a za svůj faul uviděl žlutou kartu.

43

Schoenfelda po levé straně nepustil vpřed Frydrych, ale akce domácích pokračovala. Nebylo to však nijak dlouhé pokračování, neboť Kjartansson na další kolmici nedosáhl.

44

Tel Aviv zahrával standardní situaci, a Slavia opět chtěla těžit z brejku, ale znovu vše uspěchala a dlouhý pas skončil v autu. Gólman Rajkovič bude vykopávat.

45

Řadný hrací čas prvního poločasu je minulostí, nastavovat se bude jedna minuta!

45+1

Slavia dává gól! Pražané jdou v závěru půle zaslouženě do vedení! Tibi ztratil míč a Zmrhal okamžitě otočil hru opačným směrem. Míč táhl po levé lajně a v pravý čas jej poslal Josefu Hušbauerovi, jenž se z dálky opřel do krásné rány a ta zamířila nekompromisně do vzdálenější šibenice - 0:1!

4

První poločas skončil.

První poločas je minulostí a nakonec se hosté dočkali tolik vytoužené úvodní branky. Maccabi přežilo především šance Zmrhala, který trefil břevno, a také možnosti Necida, který buď pálil vedle, nebo v jeho největší šanci obránce vykopl míč z čáry. V samém závěru půle se pak Šilhavého svěřenci dočkali, když se do parádní rány z dálky levačkou opřel kapitán sešívaných Josef Hušbauer a jeho rána zapadla do šibenice! Uvidíme, co přinese druhá půle. Sledujte ji společně s námi.

Momentka z průběhu první půle. Co přinese druhý poločas?

Slávista Eduard Sobol (vlevo) v souboji s Dorem Michou z Maccabi
Slávista Eduard Sobol (vlevo) v souboji s Dorem Michou z Maccabi | Foto: Reuters

Druhý poločas začíná!

46

Domácí fotbalisté uvedli míč do hry a zahájili druhý poločas na obranné polovině. Slávisté odpovídají rychlým presinkem.

47

Poprvé u míče v útoku Slavie. Necid nasadil soupeři přihrávkou z hranice vápna jesličky, k balónu dosprintoval Stoch, ale byl pod tlakem, a tak se rozhodl pro rozehrávku zpět.

48

Chyba přišla také na straně sešívaných a na protějším pólu hřiště pálil z dálky Peretz, jeho rána prověřila připravenost Laštůvky, ale ten neměl sebemenší starosti.

49

Domácí vstoupili do druhé půle hodně aktivně a znovu jsou u míče. Kjartansson si míč navedl z hranice vápna rychlými kroky do vápna na levačku, střela mu ale nesedla.

50

Tomáš Necid poprvé ve druhém poločase dostal žádaný dlouhý míč za obranu, ale opět ztroskotal na zpracování a balón mu utekl do autu.

51

Stoch zachytil nepřesnou přihrávku soupeře a okamžitě posunul míč Hušbauerovi. Ten opět zkoušel své střelecké štěstí ranou z dálky, ale trefil jen připraveného obránce.

52

Další dlouhý pas směrem vpřed a opět to byl Necid, kdo se hnal za míčem, jenže situaci skvěle vyhodnotil také Rajkovič, včas vyběhl a míč odkopl.

53

Ve střehu ale domácí gólman bude muset být znovu, přímý kop z pravé strany bude rozehrávat Zmrhal.

53

Jeho centr byl sice odvrácen, ale sešívaní ve své kombinaci pokračují a opět utahují ofenzivní šrouby.

54

Slavia dává gól! Český mistr zdvojnásobuje svůj náskok a přibližuje se důležité výhře! Další chyby obrany využil Ngadeu, který zachytil míč, vydal se vpřed a balón předal Josefu Hušbaerovi, ten se opět opřel do střely pravačkou a z hranice vápna nasměroval balón nekompromisně přízemní ranou ke vzdálenější tyči - 0:2!

55

Domácí jsou znovu pod tlakem, Slavia je koni a znovu v útoku.

56

Souček pronikl po levé straně kupředu, z první odcentroval do druhé vlny, Zmrhal si míč zpracoval na prsa, ale rána z voleje byla zablokována.

57

Pokračování akce se chopil Ngadeu, jeho nevýrazná rána byla sražena na rohový kop. Ten se svěřencům Jaroslava Šilhavého už tolik nepovedl, a tak musejí vyklidit své pozice na útočné polovině.

58

Nejprve domácí doslova zazdili brejk a akci 3 na 3, na protějším pólu hřiště pak byl faulován Jaromír Zmrhal. Slavia nemusí a ani nebude s rozehrávkou pospíchat.

59

Rozehrávka se konala nakrátko, hosté zakombinovali. Nejprve byla rána Hušbauera dobře zablokována a trochu zbrkle to poté zkusil Frydrych, ale balón poslal vysoko na tribunu.

60

Po hodiny hry domácí střídají, a to hned dvojnásobně. Hřiště opouštějí Schoenfeld s Rikan, jejich místa zaujmou Atar a Golasa.

61

Maccabi má zhruba půlhodinu na to, aby s výsledkem něco udělalo, ale zatím se izraelskému týmu dopředu příliš nedaří a obrana sešívaných pracuje na jedničku.

62

Pražané budou spoléhat již výhradně na brejky, ale další takový skončil nepřesným centrem a Rajkovič míč ukryl do rukavic.

63

Dalekonosnou ránu Battocchia z hranice vápna zablokoval Jugas, Stoch už míč na hrací ploše nezachytil a je zde roh pro domácí.

64

Ten ale žádnou šanci ani útočné vystřízlivění domácích nepřinesl, pas byl jednoduše odvrácen a Tel Aviv musí začít znovu z obranné poloviny.

65

Fotbalisté ve žlutých dresech i nadále kombinují, ale slavisté stále a pořád disponují dobrým pohybem po trávníku a domácí na svou šanci čekají marně.

66

Snahu o centr s rychlým záběhem za obranu poté utnul poměrně jasný ofsajd, domácí o míč přicházejí.

67

Ofsajd vzápětí odpískán také na druhé straně a v něm po pasu od Hušbauera přichycen Jaromír Zmrhal.

68

Tak pozor, domácí měli dvě tutovky jako hrom! Nejprve po centru z pravé strany zakončoval osamocený Atar, ale ve nůžkami trefil jen břevno! Akce pokračovala a Atar to následně zkoušel technicky na zadní tyč, ale Laštůvka jeh ránu skvěle vyrazil!

69

Do třetice Atar a jeho střela, tentokrát z hranice vápna. Míč však byl jedním ze slávistů sražen na rohový kop.

70

První střídání si připravili také hosté. Hřiště opouští Tomáš Necid, jeho pozici zaujme Milan Škoda.

71

Milan Frydrych tělem dobře obětavě zablokoval ránu jednoho ze soupeřů. Míč směřoval na rohový kop, ale Laštůvka pohotovým výběhem míč zachytil ještě na hrací ploše.

72

Peretz musel hasit brejk Slavie jasným faulem, když stáhl za dres Frydrycha. Na pořadu dne je žlutá karta (pro domácí celek již čtvrtá)

73

Šance po následném přímém kopu avšak nepřišla, střídající Škoda se při prvním doteku s míčem při vzdušném souboji provinil faulem.

74

I další centr byl odvrácen a domácí chtěli otočit hru. Proti byl však stoper Jugas, ten ihned poslal míč do běhu Frydrychovi, ani on ale nevyslal do šestnáctky centr podle svých podle představ.

75

Maccabi naposledy střídá. Odpracováno má Batocchio, kterého na posledních patnáct minut hracího času nahradí Sušič.

76

Na hřišti se v posledních minutách lehce přiostřilo, k vidění bylo několik nešetrných zákroků, ale rumunský rozhodčí všechny situace uklidnil a ke karetním trestům nesáhl.

77

Už opět pokračujeme s fotbalovou stránkou věci a domácí budou rozehrávat další rohový kop.

78

Golasa jej zahrál velmi dobře a odcentroval na hranici malého vápna, ovšem hosté míč odvrátili a stále drží čistý štít.

79

Zatímco Souček laboruje ve středu hřiště se svým zraněním, tak hřiště opouští dnes skvěle hrající Stoch. Na jeho post přichází Mick Van Buren.

80

Středopolař Souček se mezitím postavil na nohy a ve hře je schopen pokračovat. Ještě se sluší a patří dodat, že v Izraeli začalo hodně hustě pršet a oběma celkům to hodně komplikuje rozehrávku.

81

Závěrečnou desetiminutovka načala zajímavá akce Tel Avivu, ale Atar se k míči nedostal. Slavia otáčí hru.

82

Van Buren byl přichycen v ofsajdu a následně si neodpustil pár peprných slov na adresu hlavního, který mu za odměnu udělil žlutou kartu.

83

Opět akce domácích ztroskotala na nepřesné přihrávce, následně navíc přišel útočný faul. Pražané budou v poklidu rozehrávat.

84

Ještě jeden rohový kop pro domácí celek.

85

K míči se po centru od rohového praporku probojoval stoper Tibi, míč ale netrefil podle představ a poslal jej vysoko nad branku.

86

Van Buren se opět hnal dopředu jako tank, tentokráte z levé strany. Obránce jej od míče odstavil a Nizozemec ve službách Slavie si pomohl další faulem.

87

Utkání se již pouze dohrává, domácí však sympaticky pokračují ve svém útočném snažení, ale zatím to vypadá, že se ani v pátém duelu skupinové fáze letošního ročníku Evropské ligy nedočká.

88

Naposledy střídá také Slavie. Odpracováno má muž zápas Josef Hušbauer, a na závěrečné minuty se na hřiště podívá také Danny.

89

Právě Danny se hned vydal dopředu a míč posílal do běhu Škodovi, ten ale měl k balónu daleko a obránce jej zablokoval.

90

Základní hrací doba vypršela, rozhodčí přidá navrch aktérům duelu ještě tři minuty!

90+1

Hosté drží soupeře daleko od své branky a nyní hrají především pro Jan Laštůvku, který touží po druhém čistém kontu v letošním ročníku Evropské ligy - opět proti Maccabi!

90+2

Ještě jednu šanci měla i Slavie, která zachytila rozehrávku soupeře. Van Buren našel centrem Dannyho, ale jeho rána byla zablokována.

90+3

Už se nic nestane, duel směřuje ke svému konci a míč skončí na nohách slávistů.

Utkání končí!

Duel je minulostí a Slavia naplnila papírové předpoklady, když na půdě Maccabi Tel Aviv zvítězila 2:0. V prvním poločase otevřel skóre duelu parádní ranou do šibenice Josef Hušbauer, který navíc ve druhé půli z hranice vápna další pohotovou ranou pravačkou k tyči náskok Pražanů zdvojnásobil. Slavia svůj náskok kontrolovala a nakonec pohodlně získala tři body. Český mistr se tak posouvá na druhé místo ve skupině před Astanou a za dva týdny si to s kazašským soupeřem rozdá o přímý postup ze skupiny!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 3 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy