2:0
1:0
Viktoria Plzeň
45+1 a 49. Montero.

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z utkání osmifinále Evropské ligy mezi Sportingem Lisabon a Viktorií Plzeň. Bitva o čtvrtfinále začne ve čtvrtek 8. března ve 21:05.

Sporting Lisabon představuje atraktivního, přesto hratelného soupeře. Dnes ale bude slavný portugalský celek, v němž minulosti působila klubová ikona Plzně Pavel Horváth, v roli favorita. Sporting prokázal svou kvalitu na podzim v Lize mistrů, kdy dokázal trápit favority. Ve své skupině portugalský celek remizoval 1:1 s Juventusem a s Barcelonou prohrál jen těsně 0:1. Konečná třetí pozice v základní skupině klubu zajistila alespoň účast ve vyřazovacích bojích Evropské ligy. V prvním kole si osmnáctinásobný vítěz portugalské nejvyšší soutěže poradil s Astanou. V domácí Primeira Lize patří Sportingu aktuálně třetí pozice.

Viktoria Plzeň se dnes pokusí úspěšně nakročit do osmifinále Evropské ligy, z něhož zatím v klubové historii mezi osmičku nejlepších týmů postoupit nedokázala. V prvním kole play off si svěřenci trenéra Pavla Vrby poradili s Partizanem Bělehrad, když ze srbské metropole odvezli nadějnou remízu 1:1 a vzápětí na domácím hřišti zvítězili 2:0. V domácí soutěži to tak slavné v posledních týdnech nebylo. V dosud posledním odehraném utkání prohrála Viktorka minulé pondělí s Jihlavou 0:1 a utrpěla vůbec první ligovou prohru v sezoně.

Sestavy:

Viktoria Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník (C), Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela, Kolář, Zeman - Krmenčík.

Sporting Lisabon: Patrício (C) - Ristovski, Coates, Mathieu, Coentrão - Carvalho, Fernandes -  Martins,  Ruiz, Acuňa - Montero.

Lavičky:

Plzeň: Kozáčik - Chorý, Kovařík, Hájek, Bakoš, Havel, Čermák.

Sporting: Salin -  Ribeiro, César, Battaglia, Petrović, Palhinha, Tavares.

Samotnému utkání předchází minuta ticha za tragicky zesnulého kapitána Fiorentiny Davide Astoriho.

1

Utkání právě začalo. O výkop se postarali hráči Plzně.

1

Krmenčík sice dokázal zachytit dlouhou přihrávku adresovanou od poloviny hřiště, následně si ale obrana Sportingu jeho nahrávku před bránu pohlídala.

2

Poprvé si si míčem zahráli také domácí. Centrovaný míč Acuna vyhlavičkoval mimo šestnáctku jeden z obránců Plzně.

4

Zeman se snažil protáhnout u levé postranní čáry do brejku, přes obranu ale nepronikl.

4

Domácí se poprvé odhodlali ke střele, zakončení ovšem skončilo v zámezí.

5

S míčem podle očekávání více kombinují domácí. Plzeň od úvodních minut poznává, že to dnes nebude mít na horké půdě Sportingu vůbec jednoduché.

6

Řezník v osobním souboji fauloval Mathieuho, míč pro Sporting.

7

Velká šance Sportingu! Acuna poslal před bránu nebezpečnou pozemní přihrávku na dobíhajícího Martinse, jenž minul prostor mezi třemi tyčemi.

9

Směrem dopředu se poprvé osmělili hosté. Hejdův centr do šestnáctky vyhlavičkovala obrana Sportingu, která si poradila i s dalšími přihrávkami směřovanými do pokutového území.

12

To však byl ojedinělý útok Plzně, jinak se hraje spíše před plzeňským brankářem Hruškou.

14

Dobrá práce Koláře, který zatáhl míč až k pokutovému území Sportingu. Viktoriáni chvíli kombinovali kolem šestnáctky domácího týmu, na dostřel Patrícia se ale nedostali.

15

Hubník fauloval Ruize, na tahu jsou domácí.

16

Martinsovi nevyšel pokus o přihrávku za obranu, balon se stal snadnou kořistí pro Hrušku.

17

Portugalci postupně stupňují svůj tlak. Jejich další útočnou akci zastavil nepřesný Acuňův centr.

19

Důležitý zákrok Hrušky, jenž napravil zaváhání svých obránců.

20

Limberský fauloval Martinse. Zajímavá standardka pro Sporting.

21

Acuňa zahrával signál na krátko, což ale dokázala plzeňská obrana vystihnout.

22

Následně to Acuňa vzal na sebe a zpoza šestnáctky poslal hodně jedovatou střelu, kterou orazítkoval břevno! Branková konstrukce teď musí být pro Vrbovy svěřence mementem, protože Sporting stále stupňuje tlak.

24

Další útočnou akci Sportingu zakončoval hlavičkou Montero. Naštěstí pro Plzeň míč zamířil vysoko nad břevno.

25

Hosté mají v těchto chvílích potíží vůbec dostat se s míčem za vlastní polovinu. Domácí dobře napadají rozehrávku českého celku.

27

Plzeň se podruhé v utkání dostala do šestnáctky Sportingu. Dobrou práci odvedl Zeman, následně Limberský centroval na Řezníka, jehož hlavičku si Patricio bez problémů pohlídal.

28

Momentka z prvního osmifinálového zápasu mezi Sportingem a Viktorií.

Radim Řezník (vlevo) bojuje s Marcosem Acuňou ze Sportingu Lisabon
Radim Řezník (vlevo) bojuje s Marcosem Acuňou ze Sportingu Lisabon | Foto: Reuters
29

Montero vystřelil ze střední vzdálenosti, Hruška míč pokryl.

30

Plzeň zahrávala první rohový kop zápasu. Rozehrávka nakrátko Vrbovým svěřencům nevyšla. Acuňa odzbrojil Hrošovského a na tahu jsou domácí.

31

Plzeň teď nemá vůbec špatnou fázi a v těchto minutách hraje na polovině soupeře. Do nějaké zajímavější příležitosti se zatím Viktoriáni dostat nemohou.

33

Martins uvolnil přihrávkou do uličky jednoho ze svých spoluhráčů, ten ale centroval do šestnáctky naslepo a míč poslal na Řezníka, který celou situaci kontroloval.

34

Podle statistik vůbec první odpískaný faul Sportingu v zápase. Na nedovolené zákroky zatím jasně vede Viktoria 9:1.

35

Martinsovi nevyšla přihrávka za obranu, míč se ovšem odrazil od Hubníka do zámezí a Sporting má první rohový kop.

35

Na centrovaný míč si počíhal Hubník, jenž přenesl hru mimo nebezpečí.

36

Sportingu chybí moment překvapení v zakončení. Montero pronikl do šestnáctky, ale jeho centr byl opět hodně nepřesný a znamenal snadnou práci pro Řezníka.

37

Domácí fanoušci se dožadovali po souboji Hubníka s Monterem penalty, běloruský rozhodčí tohoto duelu ale jejich přání nevyslyšel.

38

Petržela obral o míč Acuňu a následně si na půlící čáře vykoledoval faul.

39

Nebezpečný brejk Sportingu. Bryan nahrál za obranu Fernandesovi, jenž zakončoval přeci jen trochu z úhlu a míč z jeho kopečky zaplachtil mimo bránu.

40

Následně Fernandes na polovině fauloval Limberského.

41

Hra přerušena poté, co na trávníku s bolestnou grimasou spočinul Zeman po souboji s Ristovskim.

43

Už se opět hraje. Domácí sportovně vrátili míč Plzni.

43

Hodně nepřesný pozemní pokus Fernandese zpoza šestnáctky.

44

Dlouhý nakopávaný míč od jednoho z hráčů Sportingu od půlící čáry kontroloval Hubník.

45

Obrovská šance Fernandese, jenž tváří v tvář Hruškovi přestřelil.

45+1

Sporting Lisabon právě vstřelil branku! Tak to je studená sprcha pro Viktorku, která po celou první půli statečně odolávala útokům portugalského favorita. Domácí si gólovou akci schovali do nastavení. Contreau poslal míč do vápna na volného Fredyho Montera, jenž si balon zpracoval na prsou a následně jej pravačkou poslal k tyči.

45+2

Skončil první poločas.

Tak to je hodně nepříjemný vývoj pro Viktorii. Ačkoliv je třeba přiznat, že po celý první poločas měli více ze hry domácí. Hráči Sportingu měli míč více na svých kopačkách a vytvořili si daleko větší šance. Ve 22. minutě zachránilo po Acuňově střele Plzeň od inkasování břevno. Když už se zdálo, že Viktoria v prvním poločase udrží nerozhodný stav, prosadil se Montero. Uvidíme, jakým směrem se bude utkání vyvíjet ve druhé půli.

46

Začal druhý poločas.

48

Acuňa si nerozuměl při kombinaci na polovině Plzně se svými spoluhráči a vhazovat budou hosté.

49

Bryan kontroloval míč mířící do zámezí, což se pramálo líbilo Limberskému, jenž postrčil hráče Sportingu.

49

Sporting právě vstřelil branku! A další tvrdý direkt nadějím Plzně na postup. Fernandes posunul míč do běhu Fredymu Monterovi, jenž střelou přes Hubníka k bližší tyči podruhé rozvlnil síť za Hruškou.

52

Plzeň zatím působí v útoku značně bezzubě a Patricia za celé utkání vážnější neohrozila. A tak nadále útočí domácí. I když pravda, že Carvalhův pokus z uctivé vzdálenosti byl nepřesný.

54

Martinsův centr na dvougólového Montera byl příliš prudký a vysoký.

55

Alespoň nějaký záznam útočné aktivity Plzně do statistik. Hořavova střela levačkou ovšem nemířila mezi tři tyče.

57

První střídání zápasu v podání Sportingu. Hřiště opustil Marcos Acuňa, jehož nahradil Rodrigo Battaglia.

58

Domácí po vstřelení druhé branky nikam nespěchají a spíše kontrolují dvougólové vedení. Vzepře se Viktoria zdánlivému osudu tohoto duelu?

59

Viktoriáni kombinovali na vlastní polovině a jejich stereotypní sérii přihrávek vystihl Montero. Jeho průnik do vápna dokázali hosté včas zastavit.

61

V těchto chvílích s balonem kombinují hráči Sportingu.

62

Jejich pobyt na polovině soupeře zastavil faul Battaglii, jenž obdržel žlutou kartu.

62

První střídání v podání Plzně. Milana Petrželu na hřišti nahradí Tomáš Chorý.

65

A už to mohlo být o tři branky. Fernandes se lišácky uvolnil v šestnáctce a přihrál před bránu Bryanovi, jehož zblízka vychytal parádním zákrokem Hruška. Plzeňský gólman teď udržel naděje svého týmu na postup. Manko třech branek už by bylo proti takovému soupeři prakticky fatální.

66

Žlutou kartu obdržel Tomáš Hořava.

67

Na druhé straně potrestal rozhodčí žlutou kartu za hru rukou Sebastiána Coatese, jemuž se verdikt rozhodčího vůbec nelíbí.

68

Další těžká šichta pro Hrušku! Plzeňský gólman teď vytáhl další důležitý zákrok proti Fernandesovi, jenž obehrál Hubníka a ze strany se řítil sám na bránu. Jeho zakončení dokázal Hruška vytěsnit rukama.

69

Na hřišti je teď pouze jeden tým, Sporting hraje ve velké pohodě, což dokázal Montero, jenž se pokusil zaznamenat hattrick zakončením nůžkami. Jeho projektil byl ale nepřesný.

71

S míčem hrají domácí, kteří nadále drží hru daleko od vlastního brankáře.

73

Rýsující se brejk Plzně zastavil William Carvalho jen za cenu faulu, když povalil na trávník Koláře. Rozhodčí udělil hráči Sportingu žlutou kartu.

74

Krkolomné zakončení Plzně málem vyústilo v zajímavou šancí Krmenčíka, ale u míče byl rychleji Patricio.

75

Coentrao to zkusil levačkou zpoza šestnáctky, jeho projektil postrádal přesnost.

75

Druhé střídání na straně Plzně. Daniela Koláře nahradil Jan Kovařík.

76

Zajímavá příležitost Plzně. Kovaříkův centrovaný míč málem zasáhl Chorý, jenž měl před sebou nepokrytou část brány. Střídající hráč Viktorky ovšem balon těsně minul.

78

Další centr Kovaříka do vápna, tentokrát se Krmenčík dostal k zakončení, které ale postrádalo přesnost.

78

Druhá změna ve Sportingu. Ruize vystřídal Bruno Cesar.

80

Zemanův dlouhý centr na zadní tyč mířený na Kovaříka střídající hráč Viktorky jen těsně minul, dobrý pokus.

81

Jeden z hráčů Plzně se po špatné kombinaci Sportingu málem dostal do samostatného brejku, na poslední chvíli ale domácí minelu napravili.

82

Závěrečné střídání Plzně. Místo Zemana si zahraje Čermák.

84

Domácí zahrávali rohový kop. Fernandesův centr vyhlavičkoval do zámezí Hořava. Další roh pro Sporting, tentokrát z opačné strany.

84

Domácí to napodruhé zkusili nakrátko, ovšem ani tato varianta se zelenobílým neosvědčila.

85

Poslední změna i na straně Sportingu. Trávník opouští Coentrao, jehož místo na hřišti zaujme Ribeiro.

87

Limberský zůstal ležet na trávníku s bolestnou grimasou po svém faulu na Martinse, který rozhodčí potrestal žlutou kartou.

88

Fernandes nasadil jesle Řezníkovi, jenž vzápětí fauloval hráče Sportingu.

89

Martins se ocitl v ofsajdu. Míč pro Plzeň.

90+1

Jedna z posledních šancí Viktorky na důležitou korekci stavu - rohový kop. Rozhodčí nastaví čtyři minuty.

90+1

Na Kovaříkův centr počíhal William Carvalho.

90+1

Viktoriáni následně při rohu propadli a Mathieu mohl po rychlém brejku zasadit Plzni smrtící úder. Svůj tým opět podržel Hruška, jenž včas vyběhl a levou nohou vyrazil míč.

90+3

Na centrovaný míč vyskočil Chorý, jeho pomalé zakončení hlavou si bez problémů pohlídal Patrício.

90+4

V poslední minutě drží míč na kopačkách domácí, kteří dnes měli jasnou převahu.

90+4

Konec zápasu.

Utkání končí vítězstvím Sportingu 2:0, přičemž tento výsledek je pro Viktoriu ještě milosrdný. Nebýt výborného výkonu brankáře Hrušky ve druhé půli, mohla Plzeň odlétat z portugalské metropole s větším přídělem a pouze teoretickými šancemi na postup. Takto sice akcie českého celku nejsou moc velké, ale stále ještě není nic ztraceno. O výhře Sportingu rozhodl dvěma trefami Montero. Viktoria byla směrem dopředu bezzubá a za celý zápas si nevypracovala vyloženou příležitost.

Odveta je na programu ve Štruncových sadech příští čtvrtek 15. března od 19 hodin. Od nás je to pro dnešek všechno. Dobrou noc.