Spartak Subotica
28. Šural
66. Plavšič
75. Čečarič (pen.)

Vítejte u online přenosu z odvetného utkání 2. předkola Evropské ligy mezi Spartou Praha a Spartakem Subotica. Zápas začne na Letné ve čtvrtek 2. srpna v 19:00.

Sparta Praha má za sebou dvě úspěšné utkání v domácí soutěži, po kterých se drží na 3. Místě se 6 body. V Evropské lize to ovšem tak slavné rozhodně není. V Srbsku předvedla velmi bídnou podívanou, hlavně v prvním poločase. Spartak toho náležitě využil a po gólech Čalasana a Djuričina bral nadějnou výhru 2:0. Tu navíc odskákal trenér Pražanů Pavel Hapal, s nímž vedení ztratilo záhy trpělivost. Tým tak dočasně vede Zdeněk Ščasný, který stále nebude moci počítat se Zahustelem, Pulkrabem, Kadlecem, Drchalem a nově také s Ben Chaimem.

Zklamaný Semih Kaya
Zklamaný Semih Kaya | Foto: AP/Darko Vojinovic

Spartak Subotica je aktuálně na šestém místě srbské ligy se ziskem 3 bodů po dvou duelech. V předkolech Evropské ligy ovšem zatím Srbové nepoznali hořkost porážky. V úvodním dvojzápase kvalifikace vyřadili severoirský celek Coleraine po domácí remíze 1:1 a venkovním vítězství 0:2. Navzdory papírovým předpokladům si i ve druhém předkole vedou rovněž velice dobře. Opravdu nepřesvědčivý výkon Sparty využila Subotica k výhře 2:0, kterou si zadělala na skvělou výchozí pozici do odvety.

Subotica - Sparta: Radost fotbalistů Subotice
Subotica - Sparta: Radost fotbalistů Subotice | Foto: ČTK

Vzájemná utkání

26.7.2018 Subotica - Sparta 2:0 (Branky: 8. Čalasan, 57. Djuričin)

Úvodní sestavy:

Sparta Praha:  Niță - Chipciu, Radakovič, Kaya, Costa - Kanga, Frýdek - Stanciu, Tetteh, Plavšič - Šural (C)

Náhradníci: Heča - Civič, Vácha, Vukadinovič, Sáček, Štětina, Vatajelu

Spartak Subotica: Perič - Tekijaški, Kerkez (C), Čalasan, Vukčevič - Jočič, Šimura - Djuričin, Glavčič, Savkovič - Čečarič

Náhradníci: Lučič - Torbica, Djenič, Miloševič, Dunderski, Marcič, Rakič

Rozhodčí: Colţescu - Avram, Orbulet

Jak již bylo zmíněno níže, tak Sparta po prohře v Srbsku odvolala trenéra Pavla Hapala. Na jeho místo zatím dočasně usedl Zdeněk Ščasný, který si připsal výhru hned v prvním zápase v Jablonci. Na ní se bude dozajista snažit navázat i v dnešním střetnutí.

Do sestavy Sparty se vrací Josef Šural, který se dal zdravotně dohromady. Pražané si od něj hodně slibují, stejně jako od trenéra Ščasného.

Také Josef Šural se těší na svůj návrat a do odvety hýří sebevědomím.

Aktéři dnešního duelu právě přicházejí na hrací plochu a za malou chvíli jdeme na věc.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Sparta se hned od úvodních minut tlačí vpřed. Po prostrčení Costy si navedl míč na střelu zpoza vápna Martin Frýdek, který ale bránu Periče vysoko přestřelil.

2.

Šural dobrým napadáním dostal do menších problémů Kerkeze. Domácí kapitán však již míč nestihl na hrací ploše a Subotica tak bude moci vhazovat.

3.

Letenští rozehrávali první standardní situaci z pravé strany, po které prodlužoval balón za sebe po Stanciuově centru Radakovič. Ten ovšem míč netrefil ideálně a poté také skončil na horní síti.

4.

Stanciu dostává ihned od prvních minut pořádně naloženo od hráčů soupeře a nyní se hodně zlobí na sudího a žádá si žlutou kartu.

5.

Sparta opravdu zlepšila svou hru z minulého týdne a mohla jít hned v páté minutě do vedení. Stanciu krásnou hlavičkou ze středu vápna poslal míč pouze do břevna.

6.

No a zčistajasna se mohlo slavit na druhé straně. Savkovič se nakonec přeci jen dostal ke střele, která však nepřišla z úplně dobré střelecké pozice a Nita celou situaci jistil výskokem na břevno.

7.

Teď si obrana Spartaku může na chvíli oddechnout. Kanga totiž na útočné polovině fauloval a musí se svými spoluhráči znovu bránit.

8.

Jenže hosté se v útoku příliš neohřáli a nyní se zase oni stahují do defenzívy. Zhruba na polovině hřiště se ocitl na zemi Tetteh, kterého zezadu naremploval Kerkez.

9.

Stanciu posléze rozehrával rohový kop, který jen lízl Kaya. Z druhé strany poté přišel centr Costy, se kterým si pro změnu poradila obrana hostů.

10.

Po průniku Tetteha zahrával Stanciu další roh, ale tentokrát našel jen hlavy soupeřů na přední tyči. Po krátké chvíli si ovšem rumunský hráč rohový kop zopakuje.

11.

Perič si ovšem už nyní chystá míč k odkopu. Tomu předcházel nebezpečný centr Frýdka, na nějž nedoskočil Radakovič a míč posléze proskákal až za brankovou čáru. Costa se poté ještě zlobil, že se měl kopat roh, ale s výrokem sudího nic neudělá.

12.

Plavšič se neohroženě vrhl do hloubi pole a zezadu byl povalen hostujícím fotbalistou. Veškeré dění se tak opět stěhuje do vápna hostů.

12.

Jenže Subotica zvládla bránění na jedničku a míč dokázala odkopnout až na polovinu Sparty.

13.

Šimura velmi dobře zabojoval ve středu pole a i napodruhé připravil Sparťany o balón. Poté se ale jeho spoluhráči vepředu nedokázali dostat do zakončení a hrát mohou znovu hráči v rudých dresech.

14.

Ovšem ani Pražané nebyli úspěšní směrem vpřed a Perič si tak opět vyzkouší odkop od brány.

15.

Po chybě Plavšiče navíc domácí ztrácí balón a resultuje z toho vhazování Spartaku v okolí půlící čáry.

16.

Josef Šural si počínal velmi důrazně u rohového praporku, když poslal Kerkeze do reklamních panelů. Za to se také pochopitelně ihned omlouvá, ale na rozehrávce soupeře se nic nemění.

18.

Perič si dnes velmi dobře postavil brankovou konstrukci. Nyní jí podruhé nastřelil Tetteh, který hlavičkoval krásný centr Costy do vzdálenější tyče.

19.

Stanciu posléze zkoušel znovu své štěstí ze střední vzdálenosti, ale nepodařilo se mu prostřelit bránící hráče před sebou.

20.

Perič si nyní počínal až příliš bohorovně a po ledabylém pokusu o přihrávku vzduchem jeho záměr vystihl Stanciu, který se hnal do nadějného brejku. Jenže poté pokazil přihrávku do vápna na Tetteha a z nadějné akce Sparty sešlo.

21.

Sparta ovšem pokračovala v tlaku. Rána Plavšiče skončila v rukavicích Periče a hostující gólman se zapotil o poznání více o pár chvil později. To se do vzduchu na zadní tyči po centru zleva pověsil Josef Šural, který ovšem nechal vyniknout srbského brankáře.

22.

Tetteh se ještě poté tlačil v dorážce, ale po pádu v pokutovém území se penalta nekonala. U velkého vápna byl poté sražen k zemi Plavšič, jenž až nyní může být v přerušené hře ošetřen.

23.

Sparťané i nadále pokračují ve velké tlaku. Další centr propadl až na malé vápno, kde jej však hosté včas dokázali dostat do bezpečí.

24.

Rohový kop posílal následně Stanciu na hranici malého vápna, kde se srazil Costa s Peričem. Hlavní rozhodčí posléze odpískal nedovolený zákrok domácího obránce, který poté musí být ošetřen.

25.

Sparťané tak malou chvíli budou pokračovat v početní nevýhodě a hostující gólman může odkopávat z nitra své šestnáctky.

26.

Tetteha poté nepustil k míči jeden z obránců Spartaku, který nechal balón doputovat do zámezí, což znamená další práci pro odkopávajícího Periče.

27.

Stanciu možná trochu nazdařbůh nakopl míč na hrot útoku, kde za ním upaloval Tetteh. Jeho samostatný únik byl ovšem zbytečný, jelikož pomezní sudí odmával ofsajd domácího forvarda.

28.

Na zemi se posléze ocitl Josef Šural, který svůj pobyt na trávníku nikterak neprodlužoval a již se zase zapojil do kombinace Sparty.

28.

Teď už však vše klaplo, jak mělo a Sparta se po zásluze ujímá vedení. Plavšič krásně pronikl do levé strany šestnáctky, odkud vyslal parádní centr na malé vápno, kde míč ideálně z voleje do protipohybu Periče trefil JOSEF ŠURAL, jenž tak pořádně rozparádil domácí fanoušky.

30.

Sparta nepolevuje v útočení a ihned se pokusila o přidání druhého gólu. Na ten si ovšem musí ještě počkat.

31.

Domácí posléze zahrávali rohový kop na zadní tyč, kde si naběhl Costa, který poté hlavou trefil Čalasana. Ten je očividně zmatený a a snaží se vytrhnout z obležení svých spoluhráčů i Sparťanů, kteří signalizují lavičkám problém.

33.

Čalasan odhání i lékaře svého celku a chce se mermomocí dostat zpět na hřiště. Ti ho nakonec dostávají za postranní čáru, kde bude zjevně zmatený hráč Spartaku ošetřen.

35.

Dobré tři minuty se nyní snažilo několik lidí včetně sudího nahnat Čalasana k ošetření. To se jim poté podařilo a hra mohla pokračovat. Kanga poté svou ránu z pětadvaceti metrů nasměroval do náruče Periče.

36.

Nemanja Čalasan nakonec odchází po svých do útrob stadionu a je nahrazen Milanem Marcičem.

37.

Radakovič následně velmi dobře zahrál v defenzivní činnosti a může tak se svými spoluhráči založit další útočnou akci.

38.

Plavšič opravdu neohroženě a úspěšně pronikal středem hřiště, načež si navedl míč na levou a vypálil na bránu Periče. K němu se však míč nedostal, jelikož jeho ránu zastavil jeden z bránících hráčů.

39.

Sparta neustává v tlaku ani v závěru půle. Stanciu pěkně mířil šajtlí k pravé tyči, ale Peričovi opět vypomohla jeho obrana, která míč srazila na roh.

40.

Ani dva centry poté nestačila Spartě k dalšímu nebezpečnému zakončení. K hlavičce se sice dostal Šural, ale jeho pokus nebyl nikterak přesný.

41.

Jočič zjevně teď nemůže pokračovat ve hře a Subotica bude muset již podruhé v první půli nuceně střídat. Zatím je však na hřišti a pokračuje ve hře.

42.

Kaya s Radakovičem znovu dobře zapracoval v obraně a hra se poté přelévá zpět na polovinu srbského celku.

43.

Subotica se nyní zvládla ubránit, ale odkopem Periče znovu míč ztratila a musí tak opět zformovat své obranné řady.

44.

S Jočičovým zraněním to zřejmě nebude tak vážné, jak se zdálo. Přestože hráč hostů signalizoval střídání, tak je i nadále přítomen na trávníku.

44.

A navíc přihlížel dalšímu nebezpečnému zakončení Tetteha z otočky, jenž pouze vyprášil rukavice Periče.

45.

Sparťané v krátké chvíli rozehrávali dva rohy. Po tom druhém z ideální pozice hlavičkoval Radakovič, kterému se dost možná střetly myšlenky a polostřela nakonec skončila v zámezí.

45+1

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

45+2

Sparťanská obrana nepustila dlouhý nákop soupeře za sebe a Subotica si tak musí zajít chuť s útočnými manýry.

45+3

Marcič velmi důrazně podrážkou napřed šel do souboje s Plavšičem a právem se znovu píská proti bráně Spartaku.

45+4

Akce Sparty po nepovedené standardce pokračovala. Centr do vápna byl prodloužen až na jeho levou stranu, odkud se ovšem rána z první Plavšičovi nepovedla.

45+5

Plavšič už nedokázal zastihnout míč na hrací ploše a Subotica může ze své poloviny vhazovat.

45+5

Skončil první poločas.

Nebe a dudy, tak lze popsat první poločas ze Srbska s úvodní půli dnešního duelu. Pražané do něj vstoupili opravdu hodně aktivně a prakticky svého soupeře nepustili ke své šestnáctce. Letenští se ovšem v první půlhodině jen zastřelovali, když Stanciu s Tettehem nasměrovali svá zakončení jen do brankové konstrukce. Ve 28. minutě již mohla vypuknout naplno sparťanská radost. To se z voleje trefil po Plavšičově centru Josef Šural, který tak oslavil gólem návrat do sestavy po zranění. Domácí i poté pokračovali v útočném tažení, ale podruhé se jim Periče překonat nepodařilo. Dostatek času k tomu ovšem budou mít ve druhém poločasu.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Kanga s Costou nakonec zamezili nadějnému brejku Spartaku a domácí si tak musí dát velký pozor na podobné výpady.

47.

Tetteh krásně podržel míč v obležení čtyř protihráčů a následně hru přenesl na pravou stranu, kde pokračuje další kombinace Sparty.

48.

Domácí mohli nyní skórovat podruhé, čímž by smazali manko z úvodního duelu. Stanciu však v jasné pozici hlavou trefil jen Periče, který míč vyrazil na roh malého vápna, odkud Tetteh jen těsně minul zadní tyč.

49.

Domácí posléze zahráli rukou na polovině hřiště a Subotica tedy může opět spřádat útočné plány.

51.

Tetteh nakonec zpracoval Kayův nákop a prosadil se i k centru. Ten byl ovšem sražen prvním bránícím hráčem na rohový kop.

51.

Tetteh si následně naskočil na centr od rohového praporku, avšak z rohu malého čtverce se mu nepodařilo dostat míč za sebe.

52.

Šural aktivně napadal rozehrávku soupeře, kterému zamezil v dalším tažení. Subotica ovšem bude moci vhazovat.

53.

Costovi se nepovedlo patou prodloužit míč za záda, což bylo pro Spartu škoda. Domácí to tedy musí zkoušet jinudy než po levé straně.

54.

Frýdek si nyní neporozuměl se svým kolegou na lajně a po přihrávce do tandemu se mu spoluhráč vůbec nerozběhl. Následuje odkop v podání Periče.

55.

V 55. minutě srazil Milan Marcič unikajícího Kangu, čímž zamezil rychlému brejku. Po právu tak uviděl z rukou sudího žlutou kartu.

56.

Subotica podruhé střídá. Djuričin byl vyměněn Djeničem.

57.

Nepřesný nákop domácích končí až u Periče, jenž si míč zpracoval na prsa a čeká, až k němu doběhnou sparťané a donutí ho sebrat balon do rukavic.

58.

Tohle již bylo z pohledu hostů povedenější a hned z toho byla první nebezpečná šance. Marcič zakončoval nikým nehlídaný z hranice vápna, ale naštěstí pro Spartu prošla jeho rána mezi nohama Kayi až do rukavic Nity.

60.

Stanciu další centrem zprava hledal ve vápně Šurala, kterého zdá se chytají křeče. Nicméně Sparta rozehraje rohový kop.

61.

Sparta se již radovala z druhé branky, ale její euforie je předčasná. Hlavičkující Šural si pomohl při výskoku rukama a ještě předtím než rozvlnil síť, tak viditelně odstrčil svého strážce a je tedy pískán útočný faul.

62.

Prachbídná přihrávka domácích způsobila rychlý brejk hostů, který nezastavil ani Kanga. Subotica se ovšem nepřesnou přihrávkou připravila o výhodu.

63.

Ani teď to není gól. Tetteh si naběhl na skvělý míč za obranu, ale z hranice vápna nedokázal přesně přehodit vybíhajícího Periče a balon skončil mimo hostující zařízení.

63.

Sudí se ještě vrátil k předchozímu zákroku Kangy na půlící čáře a tasí pro hráče Sparty žlutou kartu.

66.

Další šanci již domácí využívají a začínáme tedy od začátku. Martin Frýdek ještě stihl odcentrovat od brankové čáry přesně na nohu SRDJANA PLAVŠIČE, který přesným koníčkem o zem uklidil míč za levou tyč.

67.

Žlutou kartu vidí za své počínání i domácí hráči. Konkrétně ji vyfasoval hrdina předchozího okamžiku Srdjan Plavšič.

68.

Savkovič byl nyní osamocen proti dvojici sparťanů a je z toho jen odkop v podání domácího brankáře.

70.

Sparta následně rozehrávala další roh, ale tentokrát se jí zakončit nepodařilo. Po chvíli neuspěl ani Frýdek s centrem do vápna a hosté se pro tento okamžik ubránili.

71.

Před Plavšičem stihl míč odehrát do zámezí Šimura. Nicméně Pražané budou pokračovat v tlaku na útočné polovině.

72.

Tetteh po zpracování ještě přihrával přes hlavu. Chybná komunikace málem vedla ke kurióznímu gólu, když Kerkez pouštěl míč Peričovi. Ten s tím však vůbec nepočítal a musel se hodně natahovat, aby míč nepustil za svá záda.

73.

Sparťané nedávají soupeři oddechnout a i nadále jej marně dobývají.

74.

Tak to je minela jako hrom. V rohu vápna došlo ke střetu Radakoviče s Djeničem, po němž šel hostující hráč velmi ochotně k zemi a je z toho penalta pro Suboticu.

75.

Tak to je obrovský šok pro domácí. Po opravdu zbytečném a hlavně lehkém kontaktu se kopala penalta, kterou proměnil BOJAN ČEČARIČ střelou doprostřed brány.

77.

Sparta si zadělává na další problémy. Na hřiště totiž vnikli domácí příznivci, kteří vypadali opravdu rozlíceně. Nakonec však zabrala domluva Josefa Šurala a vypadá to, že se bude za malou chvíli pokračovat.

79.

Bezpečnostním složkám se až nyní podařilo umravnit situaci za domácí bránou a za malou chvíli se bude pokračovat.

81

Na hřišti může být ještě veselo. Milan Marcič za zákrok na dvaceti metrech vidí druhou žlutou kartu a po červené tak putuje předčasně do sprch.

83.

Stanciu ovšem s nabídnutou šancí naložil mizerně a míč poslal vysoko na tribuny.

83.

Po chybě Kangy hosté sice nezahrozili z rychlého brejku, ale mají k dispozici rohový kop.

84.

Srbský celek však dlouho nepobyl u rohového praporku a vpřed pokračovali domácí. Plavšič podržel míč a nakonec jej předložil Kangovi, jenž z úhlu neprostřelil Periče.

85.

Sparta v závěru posílá do hry čerstvého Bogdana Vatajela. Dohráno má pro změnu Costa.

86.

Vatajelu nacentroval skvěle na hlavu Tetteha, jemuž se nepodařilo míč ideálně trefit. Sparta však zůstane u míče i nyní při rohovém kopu.

87.

Sparta dlouho obléhala hostující vápno. Šuralovu hlavičku dostali jen za vápno, kde Kanga vybojoval míč, ale domácí jej nakonec po chvíli ztratili díky ofsajdu.

88.

Na hřišti se teď rozhořely vášně. Chipciu se střetl na polovině hřiště se soupeřem, který nepříjemně dopadl z výšky na zem. Domácí obránce jej poté tahal na nohy, což vyvolalo vlnu nevole, kterou musí řešit hlavní rozhodčí.

88.

Žluté karty se rozmíšku poté vyfasovali domácí Chipciu s Tettehem. Za hosty jí uviděl Vukčevič.

89.

Velmi zajímavá situace byla poté k vidění na trávníku. Vše bylo připraveno k rozehrávce Sparty, ale míč byl nakonec přisouzen hostům, a tak se museli sparťané rychle vracet.

90.

Další žlutá karta je na světě. Tentokrát jí vidí hostující Djenič.

90+1

Hlavní rozhodčí nastavuje sedm minut nad rámec řádné hrací doby.

90+2

Domácí posléze zahrávali zajímavou standardku z levé strany, po které je ale pískán útočný faul Šurala, což hraje do karet jednoznačně srbskému celku.

90+3

Centr z dalšího rohu se nakonec dostal až do levé strany vápna, kde se Chipciu zbavil svého strážce, ale poté ranou trefil jen boční síť hostující brány.

90+4

Hosté nyní naposledy střídají. Čečarič je stažen ze hry a na závěrečné minuty se na trávník podívá Torbica.

90+5

Tato situace hodně zaváněla odpískáním malé domů hostů, ale sudí byl jiného názoru. Mezitím na hřiště vběhli pořadatelé, kteří za pochodu sbírají ležící láhve.

90+5

Chipciu si dobře navedl míč na střelu na střed, kde mu jej ukradl Kanga, jenž svou ránu ovšem poslal pouze na tribunu za hostující bránou.

90+6

Chipciu dnes dohrál a do hry se dostane také Štětina.

90+7

Dny Sparty v pohárové Evropě jsou pro letošní rok sečteny. Subotica již v poslední minutě duel zvládne.

90+8

Poslední nákop Sparty sice našel Tetteha, ale ten míč prodloužil jen do zámezí. Odkopem Periče zřejmě utkání skončí.

90+8

Utkání právě skončilo.

Josef Šural po závěrečném hvizdu šel říct pěkně od plic, co si myslí o jeho penaltovém výroku a za nemístné řeči vidí rovnou červenou kartu.

Je konec. Sparta v odvetě předvedla diametrálně odlišný výkon než v prvním utkání, ale ani ten jí nakonec nepomohl. V první poločase mohla dát minimálně čtyři góly, ale nakonec se radovala jen jednou. Díky gólu Josefa Šurala ukrojila ze svého manka. Hosté v prvním poločase nepředvedli zhola nic a vše tak hrálo do karet Spartě.

Ta navíc pokračovala v aktivní hře i po přestávce. Svůj tlak přetavila ve druhý gól v 66. minutě. O smazání manka se postaral Srdjan Plavšič a Pražané byli i nadále jasně lepším týmem. Poté ale přišla velká chyba Radakoviče, při které došlo ke kontaktu v rohu vápna a hostující hráč se opravdu ochotně poroučel k zemi. Sudí odpískal penaltu, kterou se štěstím proměnil Bojan Čečarič. O další vzrušení se postarali domácí fanoušci, kteří vnikli na trávník a hra byla na chvíli přerušena. Hosté posledních patnáct minut hráli dokonce o deseti, ale ani to další branku Sparty nepřineslo. Po závěrečném hvizdu ještě uviděl červenou kartu Josef Šural, jenž ji uviděl za slovní napadení sudího. Největším smolařem byl dnes stoper Radakovič, jenž způsobil penaltu a po skončení duelu zůstal na hrací ploše v slzách. Sparťané tedy končí v evropských pohárech a do třetího předkola postupuje Spartak Subotica.

Červené karty: 0 - 1

Jedna věc je jistá. Sparta si dvojzápas prohrála v úvodním duelu v Subotici a doma, přestože vedla, tak jí nakonec výhry 2:1 nestačila.

Z mé strany je to pro dnešek všechno. Přeji hezký večer a u dalších online přenosů na shledanou.