Evropská liga • 1. kolo play off • 21:05

0:1
FK Rostov
84. Karavajev
13. Poloz

Dobrý podvečer. Vítejte u online reportáže z odvety prvního kola jarní vyřazovací části Evropské ligy mezi pražskou Spartou a ruským Rostovem.

Sparta nezahájila na podzim ve skupině Evropské ligy vůbec dobře a prohrála v Anglii 0:3 se Southamptonem. U trenérského kormidla pak Zdeňka Ščasného nahradil David Holoubek a k překvapení všech se sparťany nakonec silnou skupinu ovládl. Sparta zdolala doma Inter 3:1 a přivezla nesmírně cenné vítězství 1:0 ze hřiště izraelské Beer Ševy. Izraelského mistra pak Pražané porazili i doma, tentokrát 2:0, zvládli také domácí odvetu proti Southamptonu (1:0) a předčasně slavili postup. Navzdory poslední porážce 1:2 na San Siru Sparta s dvanácti body ovládla skupinu K a spolu s Beer Ševou postoupila do jarní fáze.

Během zimní přestávky se na Letné znovu měnil post trenér. Záskok za Ščasného, David Holoubek, odstoupil a nahradil ho sportovní ředitel klubu, Tomáš Požár. Kádr Pražanů posílili Néstor Albiach z Dukly, navrátilec David Hovorka z Liberce a Rumun Bogdan Vatejelu.

V dnešním odvetném zápase se bude muset Požár obejít bez Konatého, který dostal v Rusku červenou kartu, ale také bez velké sparťanské opory Bořka Dočkala, který odcestoval do Číny, aby vyřešil své budoucí angažmá.

FK Rostov byl založen už v roce 1930 a po rozpadu Sovětského svazu se stal pravidelným účastníkem nejvyšší ruské soutěže. Klub z města ležícího na řece Don dosáhl velkého úspěchu v roce 2014, kdy získal ruský pohár. V další sezoně pak sice v ruské lize skončil až čtrnáctý, v loňském ročníku však nestačil pouze na CSKA Moskva. Poprvé v historii si Rostov zahrál Ligu mistrů, a to poté, co v předkolech vyřadil zvučné soupeře Anderlecht a Ajax Amsterdam.

Ve skupině Ligy mistrů tým z jihu Ruska nejprve prohrál v Mnichově s Bayernem 0:5, na domácí půdě pak remizoval 2:2 s Eindhovenem a podlehl 0:1 Atlétiku Madrid. Na postup z přetěžké skupiny mohli Rusové zapomenout, ale o Evropskou ligu bojovali do posledního kola. V Madridu prohráli 1:2, potom ale šokovali domácím vítězstvím 3:2 nad Bayernem Mnichov a závěrečnou remízou 0:0 v Nizozemsku stvrdili třetí místo ve skupině D. Ve své historii hrál Rostov dosud jen jednou kvalifikaci Evropské ligy a v roce 2015 vypadl ve čtvrtém předkole s Trabzonsporem. Jarní fázi pohárové soutěže si tak žluto-modří vyzkoušejí vůbec poprvé. První zápas zvládli bravůrně, když doma porazili Spartu vysoko 4:0.

Sparťané narozdíl od Rostova odehráli v tomto týdnu ligový zápas, ve kterém dokázali porazit Bohemians 1:0 po gólu Aleše Čermáka. Ten by dnes měl ve středu zálohy dostat při absenci Dočkala velký prostor.

Sestava Rostova

Medveděv - Kudrjašov, Granat, Navas, Mevlja, Kalačev - Gatcan (C), Jerochin, Noboa - Poloz, Bucharov

Náhradníci: Gošev - Terentěv, Prepelita, Bajramjan, Doumbia, Azmoun, Děvič.

Sestava Sparty

Koubek - Costa, Kadlec, Mazuch, Karavajev - Nestor, Holek (C), Čermák, Sáček - Pulkrab, Juliš

Náhradníci: Bičík - Havelka, Hybš, Lafata, Šural, Vácha, Vatajelu

Oba týmy se již zdraví na hrací ploše.

1

Rostov začíná dlouhým nákopem na polovinu Sparty.

1

Čermák se dostal k odraženému míči, ale jeho střelu blokuje jeden z obránců Rostova.

3

Karavajevův centr odhlavičkoval Navas.

5

Juliš skvěle potáhl míč podél pravé lajny, ale nakonec o něj přichází a bude z toho jen aut.

6

Kadlec na poslední chvíli odhlavičkoval míč před Polozem, který by jinak šel sám na Koubka.

9

Sáček nedovoleně atakoval soupeře a je tak pískán faul Sparty.

11

Costa rozjížděl akci po levé lajně, ale přichází o míč.

13

V probíhající 13. minutě tady máme úvodní branku. Bucharov si na hranici vápna zpracoval míč a z druhého doteku poslal oblouček na Poloze, který se nerozpakoval a napálil míč za záda Koubka.

16

Na druhé straně na cetr nabíhal Pulkrab, ale v akrobatické pozici jej netrefil. Následuje odkop od branky Rostova.

17

Kalačev teď do malého vápna poslal nebezpečný centr od rohového praporku. Sparta jej však naštěstí přežila bez úhony.

18

Zajímavá situace také na druhé straně. Costa cetroval na Pulkraba, ale jeden z bránících hráčů hlavičkuje směrem do své branky. Medveděv na poslední chvíli zareagoval a vyrazil míč na roh.

19

Costa se snažil hlavičkovat centr z rohového kopu, ale v rozhodující chvíli podklouzl. Sparťanský obránce se snaží u rozhodčích vymodlit pokutový kop.

20

Sparťané se při rozehrávce vracejí na svou polovinu, čímž si vysloužili pískot domácích fanoušků.

22

Pulkrab vybojoval míč a poslal jej Nestorovi, který střelou trefuje obličej Kalačeva.

24

Bucharov ve výskoku trefil loktem Kadlece a z rukou rozhodčího vidí první žlutou kartu dnešního zápasu.

26

Sparta kombinuje na své polovině a z tribun je opět slyšet pískot.

28

Ke střele z velké vzdálenosti napřáhl Karavajev a trefuje břevno.

32

Bucharov se v náběhu nedostal za Kadlece a narazil do brankáře Koubka. Ten teatrálně upadl a snaží se vykoledovat druhou žlutou kartu pro útočníka Rostova.

34

K centru se dostal Costa, ale trefuje pouze prvního hráče.

35

Pulkrab dostal centr Nestora na hranici pokutového kopu, ale hlavička míří pouze do rukavic Medveděva.

36

Costa teď skolil svého soupeře loktem a obdržel žlutou kartu.

38

Hned trojice hráčů se teď srazila v hlavičkovém souboji. Nejvíce to odnesl Pulkrab, který má zakrvácený obličej a je odnášen na nosítkách.

40

Pulkraba na hřišti vystřídá Josef Šural.

41

Sparta teď předvedla nacvičenou signál, ale Nestorova střela byla zblokována.

43

Hodně laciný ofsajd v podání Šurala a Čermáka.

45

Juliš si nahodil míč mezi dva beky, ale nedokázal se přes ně dostat a přichází tak o balon.

45

Nastavovat se budou dvě minuty.

Nákopem Michala Kadlece na polovinu soupeře končí první poločas.

Sparta do zápasu vstoupila aktivně. První branku zápasu ale vstřelil ve 13. minutě Poloz, který překonal Koubka střelou z první. Sparta má sice v prvním poločase 60% držení míče, ale sparťané většinou kombinují na své polovině, za což si několikrát vysloužili pískot domácích fanoušků. Největší šanci Sparty měl na kopačce obránce Karavajev, který ale trefil pouze břevno Medveděvovy branky. Krvavou kaňkou prvního poločasu byl střet Pulkraba se dvěma protihráči ve 40. minutě, kdy mladý sparťanský útočník musel být s krvavým zraněním odnesen na nosítkách.

46

Hned z úvodu poločasu se nám představí noví hráči na hřišti.