1:0
Kajrat Almaty
21. Sladký
50. Pilař

Vítejte u online reportáže z úvodního utkání 3. předkola Evropské ligy mezi Sigmou Olomouc a Kajratem Almaty. Utkání začne ve čtvrtek 9. srpna v 19:00.

Domácí Sigma Olomouc dnes vstoupí do předkol Evropské ligy a vůbec jí nečeká jednoduchý soupeř. Kazašský celek má za sebou postup z 2. předkola, ve kterém překvapivě vyřadil nizozemský AZ Alkmaar a do dvojzápasu s Olomoucí půjde v dobrém rozpoložení. Nicméně na venkovní půdě Almaty v předchozím předkole prohrály a celkově si mimo svůj stadión nevedou zrovna ideálně. Na konci července totiž Kajrat podlehl Ordabasy a naposledy si venku připsal jen remízu se Šachťarem Karaganda.

Olomouc má za sebou velmi těžký vstup do nového ročníku české ligy. Během tří zápasů se totiž utkal se Slavií i Plzní, což přineslo dvě domácí porážky. Pražanům Sigma podlehla v poměru 0:3, Plzni pak těsně 0:1. Na druhou stranu, v Mladé Boleslavi si Olomouc vedla skvěle, když vyhrála 4:0.

Dnešní utkání bude řídit trojice italských sudích vedená Massimilianem Irratim. Tomu bude pomáhat Fabiano Preti se Stefanem Libertim.

SESTAVA OLOMOUCE

Buchta - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek (C) - Pilař, Kalvach, Houska, Falta - Plšek - Nešpor

Náhradníci: Reichl - Hála, Manzia, Polom, Texl, Yunis, Zahradníček

SESTAVA ALMATY

Plotnikov - Lunin, Bateau, Politevič, Elek, Sujumbajev - Isael, Felipe, Aršavin - Eseola, Islamchan (C)

Náhradníci: Pokatilov - Abiken, Eppel, Iličević, Kuat, Sokolenko, Vorogovskij

Nejzajímavějším fotbalistou v sestavách obou celků je jednoznačně Andrej Aršavin. Sedmatřicetiletý bývalý reprezentant Ruska má za sebou několik desítek zápasů v dresu Arsenalu a k tomu přidal utkání v dresu Zenitu Petrohrad. V reprezentaci pak Aršavin vstřelil 5 branek ve 34 utkáních.

Ruský fotbalista Andrej Aršavin sleduje míč v utkání skupiny A s Řeckem na Euru 2012. | Foto: Reuters
1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Úvod zápasu je plný nepřesností. V první minutě se týmy zatím nedostaly blíže k jedné či druhé bráně.

2.

Akci Sigmy na levé straně si hostující celek v pohodě pohlídal. Olomouc se zatím nemůže propracovat k pokutovému území.

3.

Chyby v rozehrávce Kajratu Almaty mohl využít Falta. Český mladík se ujal míče na hranici šestnáctky, ale poté nedokázal obstřelit posledního obránce.

4.

Kajrat se pokusil o přechod do útoku, nicméně Aršavinův postup středem hřiště nepřinesl úspěch.

4.

Podruhé v krátkém časovém úseku se Falta dokázal prodrat za svého obránce. Nakonec přihrával Nešporovi, avšak toho si hosté pohlídali. Bude z toho jen roh.

5.

Pilařův nízký centr na přední tyč byl odvrácen, ale po chvíli šel míč ke Kalvachovi. Jeho rána byla sražena.

5.

Sigma několik desítek vteřin kombinovala v těsné blízkosti pokutového území. Vše končí nepřesným lobem.

6.

Olomouc má na začátku zápasu více ze hry a snaží se o další zajímavou akci. Teď ale musí začít u poloviny hřiště.

7.

Výborná kombinace středem hřiště dospěla až k přihrávce na Jakuba Plška. Domácí záložník vypálil zpoza šestnáctky, avšak z dvaceti metrů bránu přestřelil.

8.

Opět se Sigma dostala hluboko na útočnou polovinu. Ani jedna ze dvou přihrávek ale nebyla povedená a Jemelka pak musel zastavovat rozběhnutého Eseolu.

9.

Tak pozor. Aršavin si udělal prostor na levé straně, načež přihrávkou oslovil Eseolu. Hostující kanonýr zakončoval z malého vápna mimo tři tyče.

11.

Po předchozích akcích se hra trochu uklidnila a kombinuje se především ve středu hřiště.

13.

Nešpor dobře zapracoval ve středovém kruhu, nicméně faulem se pak provinil Václav Pilař. Dobře si jej pohlídal Sujumbajev.

14.

Islamchan si dobře našel místo na levé straně pokutového území Sigmy. Střelou levou nohou rozvlnil pouze boční síť.

15.

Výborně teď jeden z domácích sklepl míč na Nešpora. Tomu se míč zamotal pod nohami, ale nakonec dokázal zakončit. Střela šla doprostřed brány.

16.

Pilař šel důrazně do souboje se Sujumbajevem a poté přišla ještě vzájemná strkanice. Hlavní rozhodčí vše vyřešil ráznou domluvou.

18.

Andrej Aršavin si seběhl do středu hřiště, ale po zpracování mu míč skočil na ruku. Hrát bude Sigma.

19.

Vepřek do nalevo udělal dobře, když se dokázal uvolni, nicméně poté odcentroval mimo dosah všech hráčů.

19.

Isael dlouho kličkoval kousek za šestnáctkou, ale nakonec se sám zamotal a zakončit nedokázal. Následná střela jeho spoluhráče letěla výrazně mimo tři tyče.

20.

Sladký míč dal pod sebe, kde byl připravený Šimon Falta. Olomoucký hráč volil technické zakončení na vzdálenější tyč, avšak Plotnikov byl na správném místě.

21.

Sigma rozjela další povedenou akci a je z toho úvodní branka zápasu. Vypadalo to, že domácí celou situaci prováhali, avšak Nešpor míč dokázal posunout k MARTINU SLADKÉMU, jenž technicky zakončil pod břevno Plotnikovovy brány.

23.

Nešpor dobře kombinoval s Plškem, který bleskově vysunul rozběhnutého Faltu. Přihrávka doputovala až k hostujícímu brankáři.

24.

Aktivní Martin Sladký odcentroval na Nešpora, jenž byl sám v pokutovém území. Ten míč ale hlavou netrefil a navíc se nacházel v ofsajdu.

26.

Příliš prudkou a navíc nepřesnou přihrávku do šestnáctky vyslal Isael. Zkušený Brazilec nenašel nikoho ze spoluhráčů.

27.

Plšek se cítil být faulován, nicméně sudí nechal pokračovat ve hře. Hosté toho nevyužili, neboť kombinovali nepřesně.

29.

Nepřesnosti na obou stranách. Míč je nakonec u nohou hostujícího brankáře, jenž v klidu rozehrává.

30.

Po dlouhé době se Kajrat dostal k rozvážné kombinaci na útočné polovině. Prostor pro kolmou přihrávku však nebyl a míč putuje znovu až k Plotnikovi.

32.

Hodně si zahrával jeden z hostujících beků, kterého otravoval Nešpor. Mohl z toho být zisk míče, ale sudí pískl faul českého forvarda.

33.

Hodně dlouhá přihrávka ze středu hřiště našla Sujumbajeva. Jeho centr do pokutového území nevyšel.

34.

Sujumbajev dostal opět příliš prostoru a rozjel tak kombinaci v blízkosti soupeřovy šestnáctky. Ohrožení Buchty se nekonalo.

35.

Šikovně to udělal Šimon Falta, jenž soupeři nasadil jesle a řekl si o faul. Ten také přišel, což znamená zajímavou standardní situaci.

Sám faulovaný Falta odcentroval z místa předchozího přestupku. Míč letěl decimetry nad hlavami dvou skákajících spoluhráčů Šimona Falty.

36.

Houska si skvěle naběhl do pokutového území a dokázal přihrát na hranici malého vápna. Tam byli připravení tři hráči Sigmy, ale ani jeden na míč nedosáhl.

37.

Rozběhnutý Pilař dostal rychlou přihrávku na střed a unikl Gafuržanu Sujumbajevovi. Ten českého hráče fauloval kousek před šestnáctkou, ale každopádně dostal červenou kartu.

39.

Na konci 39. minuty došlo k rozehrání volného kopu. K tomu se psotavil Plšek, ale jeho zakončení letělo těsně nad břevnem brány.

40.

Žlutou kartu dostává Eseola, který si ve vzdušném souboji pomohl loktem.

41.

Sigma se v závěru poločasu tlačí dopředu. Vepřek zleva odcentroval pouze do náruče Plotnikova.

43.

Příliš dlouhá byla přihrávka ze středu hřiště, která měla doputovat k Pilařovi. Míč odskočil do zámezí.

44.

Do obrovské šance se natlačil Nešpor, kterého našel zcela volný Houska. Plotnikov předvedl fantastický zákrok a navíc to byl ofsajd Nešpora.

45.

Solidní centr zleva vyslal Šimon Falta, avšak opět míč letěl nad hlavami všech hráčů. Kajrat bude vhazovat.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje dvě minuty, avšak někdo z hostů potřebuje ošetřit a proto se zřejmě bude hrát ještě déle.

45+2.

Zdá se, že v nastaveném čase prvního poločasu už nic moc zajímavého neuvidíme. Sigma hraje v klidu u středového kruhu.

45+3.

Sladký napravo přenechal míč Pilařovi, ale jeho centr už nebyl povedený. Kulatý předmět šel daleko za pokutové území.

45+3.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut zápasu je minulostí. Více ze hry má zatím jednoznačně Sigma Olomouc, která navíc od 21. minuty vede. Parádně se totiž prosadil Martin Sladký, jenž skóroval technickou střelou zpoza pokutového území. poté se hra na chvíli uklidnila, nicméně ve 37. minutě se do šance tlačil Pilař a faulující Sujumbajev obdržel červenou kartu. Do druhé půle jde Olomouc ve vedení a navíc s jedním hráčem navíc.

46.

Vepřek vůbec nečekal, že Plšek bude chtít kombinovat, tak jak nakonec učinil. Je z toho vhazování pro Kajrat.

48.

Podle očekávání Sigma kombinuje na útočné polovině a trpělivě čeká na prostor pro průnikovou přihrávku. Kajrat je zatažen v defenzívě.

48.

Faltův prudký centr propadl až k Pilařovi, ale ještě předtím míč možná zasáhl ruku bránícího soupeře. Nakonec je z toho pouze roh.

49.

Nakrátko rozehraná standardní situace skončila střelou Housky. Jeho prudká rána se vychýlila mimo tři tyče.

50.

A je to 2:0. Výborná akce na pravé straně vyústila v centrovaný míč do pokutového území. Nešpor sice podskočil, ale kulatý předmět se zjevil u VÁCLAVA PILAŘE. Ten předvedl kvalitní zpracování hrudí a následně zakončil pravačkou k tyči.

52.

Mohlo být ještě veseleji. Plotnikov vyrazil Houskovu parádní střelu, ale poté měl proti sobě Nešpora. Domácí útočník sice skóroval, avšak učinil tak z ofsajdového postavení.

53.

Poprvé v druhé půli se Kajrat dostal hlouběji na útočnou polovinu. Isael nadvakrát nezvládl zakončení.

53.

První střídání zápasu. Andrej Aršavin má odpracováno, na trávník vběhl Islambek Kuat.

55.

Václav Pilař se tentokrát objevil v pozici faulujícího. Příliš důrazně totiž napadal Juana Felipeho.

56.

Sigma převzala kontrolu nad míčem a hraje kousek od poloviny hřiště.

57.

Hosté střídají podruhé. Eseola své místo přepustil Mártonu Eppelovi.

59.

Kalvach se dobře prodíral středem hřiště. Na hranici šestnáctky byla ale příliš pod tlakem a míč ztratil.

59.

Trochu zbytečnou žlutou kartu za své řeči dostává Michal Vepřek.

61.

Olomouc už zase kombinuje před pokutovým územím soupeře. Zatím ale nenašla prostor pro další ohrožení Plotnikova.

62.

Eppel si pomohl mírným přistrčením do Jemelky a od jeho nohou šel míč za brankovou čáru. Kopat se bude roh.

63.

Jedovatý centr mířený přímo na bránu domácí ustáli a poté podnikli bleskový výpad. Přečíslení ale neskončilo přesnější přihrávkou na Housku.

64.

Dobrý zápas má za sebou Václav Pilař. Střelec druhé branky zápasu je střídán Martinem Hálou.

64.

Hála se bleskově zapojil do kombinace domácího celku a těžit z toho mohl Kalvach. Technické zakončení nešlo do prostoru brány.

65.

Podruhé během pár minut si rohový kop vyzkoušel hostující Kajrat. Isael odcentroval pouze do rukavic brankáře Buchty.

66.

Další protiútok Sigmy nevyústil až v ohrožení Plotnikova. Škoda, že neprošla finální přihrávka na osamoceného Hálu.

67.

Velmi dobře zapracoval Isael, od kterého šel míč nakonec na Lunina. Ten zprava zakončil pouze do rukavic pozorného Buchty.

68.

Tak to je nepříjemnost. Kapitán Michal Vepřek znovu provedl něco, co se hlavnímu rozhodčímu úplně nelíbilo. Po druhé žluté kartě tak v dnešním zápase končí.

69.

Vepřekův faul mohl přinést trest v podobě gólu. Juan Felipe rozehrál parádní standardku, ale krásnou střelou trefil jen tyč. Buchta byl pouze divákem.

70.

Hráči Kajratu cítí, že by to mohlo jít. Sigma potřebuje zklidnit hru, ale teď se bude bránit další standardní situaci.

71.

Razantní střelu z levé strany vyslal Islamchan a zasahovat musel Buchta. Po rychlé akci získal Hála rohový kop.

71.

Rozběhnutý Isael nedokázal zastavit před jedním ze soupeřů a skončilo to jeho faulem. Rozehrávat bude Sigma.

73.

Šimon Falta vzal zakončení z místa přestupku na sebe, nicméně nízkou střelou míč daroval Plotnikovovi.

74.

Protiútok Kajratu zakončoval Islamchan, jenž ale vypálil vysoko nad bránu brankáře Buchty.

75.

Druhé střídání Sigmy. Ze hřiště jde Martin Nešpor, opačným směrem Tomáš Zahradníček.

77.

Hra je teď poněkud neurovnaná. Sigma cítí, že může přidat možná rozhodující branku. Naopak Kajrat by si případným gólem výrazně vylepšil pozici.

78.

Dobrou přihrávku obdržel Zahradníček, ale jeho přihrávka byla poněkud ukvapená. Hála už míč nedostal.

79.

Bauyržan Islamchan pro dnešek končí. Poslední minuty zápasu odehraje Ivo Iličević.

80.

Rohový kop SIgmy nebyl příliš povedený. K Houskovi míč sice doputoval, ale další kombinace již nepřinesla ohrožení Plotnikova.

81.

V pokutovém území si míč na střelu chystal Martin Hála. Už už to vypadalo na pořádné ohrožení soupeřova brankáře, ale nakonec to obrana Kajratu zvládla.

82.

Jemelka musel bleskově reagovat na pohyb Eppela. Následnou přihrávku na svého soupeře dokázal zastavit.

83.

Kajrat rozehrával rohový kop a po několika odrazech se míč odrazil na tyč. Velký závar domácí ustáli.

83.

Na druhé straně jsme viděli přečíslení dvou na jednoho. Hála akci táhl na levé straně, avšak zachoval se nepochopitelně, když nepřihrál zcela volnému Zahradníčkovi.

85.

Jakub Plšek je posledním střídaným hráčem zápasu. Závěr si zahraje Jakub Yunis.

85.

Isael si v pokutovém území zpracoval dlouhý míč, dostal se za Faltu, ale poté zpackal rozhodující přihrávku.

86.

Domácím se rozhodnutí sudího vůbec nelíbí, ale na odpískání Kalvachova faulu už nic nezmění.

86.

Trojice hráčů Kajratu se postavila k rozehrání volného kopu. Zakončení Isaela letělo výrazně mimo Buchtovu bránu.

87.

Velká škoda. Zahradníček to na pravé straně pokutového území udělal parádně, když se uvolnil a centrem našel hlavu Yunise. Ten zblízka zakončil pouze do rukavic brankáře.

88.

Jemelka zpackal rozehrávku a Lukáš Kalvach musel faulovat za cenu žluté karty.

89.

Kajrat je v závěru aktivnější. Kuat se jednoduše dostal k míči a lobem okamžitě hledal volného spoluhráče. Bez úspěchu.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.

90+2.

Hraje se ve středu hřiště. Hosté se ještě snaží najít cestu k zakončení, ale Sigma už se s dvougólovým vedením v zádech soustředí na defenzívu.

90+3.

Sladký velmi dobře narušil kombinaci soupeře. Navíc je po chvíli pískán faul Iličeviće.

90+4.

Hodně prostoru měl před sebou Sladký, který to využil k zakončení. To ale bylo sraženo.

90+4.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je tedy u konce a Sigma se může radovat. Za vítězstvím domácí nakročili ve 21. minutě, kdy se prosadil Martin Sladký a navíc o několik minut později došlo k vyloučení hostujícího Sujumbajeva. Olomouc následně zužitkovala převahu jednoho hráče a v 50. minutě zásluhou Václava Pilaře navýšila své vedení. Vše bylo rozehráno ideálně, nicméně pak se nechal vyloučit Vepřek a Kajrat dvakrát trefil konstrukci Buchtovy brány. Přesto ale SIgma odolala, což jí do odvety v Kazachstánu dává výhodu dvou branek.