Evropská liga • 1. kolo play off • 21:00

KRC Genk - SK Slavia Praha

KRC Genk
1:4
1:1
SK Slavia Praha
10. Trossard
23. Coufal
54. Traoré
64. Škoda
68. Škoda

Vítejte u online reportáže z odvetného utkání 1/16-finále Evropské ligy mezi Genkem a Slavií Praha. Utkání se odehraje ve čtvrtek 21. února 2019 od 21:00.

Slavia

Sestava Slavie: Kolář - Coufal, Kúdela, Deli, Bořil - Masopust, Souček, Král, Traoré, Zmrhal - Škoda (C)

 

Kovář - Baluta, Frydrych, Hušbauer, Olayinka, Stoch, van Buren

Genk

Sestava Genku: Vukovic - Maehle, Dewaest, Lucumí, De Norre - Malinovskij, Pozuelo, Heynen - Trossard (C), Samatta, Itó

 

Jackers - Aidoo, Gano, Ingvartsen, Ndongala, Uronen, Wouters

Fotbalisté Slavie nastoupí s pěti změnami v základní sestavě oproti nepovedenému nedělnímu ligovému utkání v Plzni, který prohráli 0:2. Trenér Pražanů Jindřich Trpišovský sáhl především do záložní řady, kde vyměnil hned tři hráče.

Josef Hušbauer s Miroslavem Stochem začnou jen na lavičce a jedna z posil Petr Ševčík se nevešel ani na střídačku. Poprvé za Slavii nastoupí další nová tvář Lukáš Masopust, premiérový start v jarní sezoně čeká i Ibrahima Traorého a šanci prvně od začátku dostane také Alex Král, který předtím třikrát střídal.

 

Na pozici hrotového útočníka se místo Petera Olayinky vrací kapitán Milan Škoda a k vynucené změně došlo také v obraně. Kvůli kartám chybí Michal Ngadeu, kterého nahradí Simon Deli.

Milan Škoda v zápase EL Slavia - Genk
Milan Škoda v zápase EL Slavia - Genk | Foto: Milan Kammermayer

Genk vstupuje do dnešního zápasu v o něco lepší pozici než jeho soupeř. Z venkovního utkání si totiž belgický celek odvezl velmi nadějnou remízu 0:0 a dnes mu tak teoreticky stačí jedna branka. Na druhou stranu, přestože je Genk v belgické lize stále první, poslední utkání nedopadlo zrovna ideálně. Souboj s druhými Bruggami totiž fotbalisté Genku vůbec nezvládli a prohráli 3:1. Navíc z kabiny prosákly informace o problémech s kapitánem Pozuelem, jenž je největší hvězdou domácích.

Slavia je na tom ve všech ohledech podobně jako domácí. Pražský celek je v domácí lize rovněž první, také hrál poslední utkání proti druhému týmu a stejně tak podlehl o dvě branky. Ve srovnání s Genkem však Slavia už dvě utkání nevstřelila gól, což může být směrem k nutnosti skórování v dnešním zápase problém.

Slavia Praha je po dnešním vypadnutí Plzně posledním celkem, který ještě Česku může nasbírat poslední body do koeficientu. A nutno říci, že v boji o dva zástupce v Lize mistrů v dalších letech je každý zisk dobrý.

Hlavním rozhodčím dnešního utkání bude Bobby Madsen. Stejně jako tento sudí jsou také asistenti Francis Connor a Alan Mulvanny ze Skotska. Určitě tak budou britští rozhodčí zvyklí na velmi důraznou hru.

Fotbalisté jsou nastoupeni na hrací ploše. Podle očekávání se dnes domácí představí v typických modrých dresech, Slavia je v tradiční červeno-bílé kombinaci.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Slavia chvíli kombinovala na útočné polovině, ale Bořil už se k míči nedostal a dopředu mohli zamířit domácí. Maehle však na dlouhou přihrávku nedosáhl.

2.

Dlouhý nákop Vukovice letěl hluboko na polovinu Slavie. Jenže k míči se neprodral nikdo z jeho spoluhráčů.

3.

Milan Škoda byl příliš důrazný při napadání Ita. Ten se záhy nato zjevil v ofenzivní akci, ale míč si nezpracoval ideálně.

4.

Několik tvrdších soubojů ze strany Slavie. Nakonec s Trossard ocitl na trávníku.

4.

Registrujeme první zakončení. Traoré odcentroval na Škodovu hlavu, nicméně zakončení hostujícího kapitána šlo z velké dálky nad bránu.

5.

Ito si to namířil  k brankové čáře. Udělal to velmi dobře, neboť Deli míč při bránění posunul jen na roh.

6.

Po nečekaném odrazu míče se musel činit Coufal, který kulatý předmět rychle odpálil do zámezí.

7.

Velmi brzy po vhazování Bořila se míče ujali domácí fotbalisté, kteří míč mohou vyvézt k polovině hřiště.

8.

Po výborné práci Traorého s Králem se Slavia dostala do menšího tlaku. Dvakrát si míč chystal Škoda, ale nakonec se kapitán hostujícího celku nedostal k zakončení.

9.

Samatta se snad poprvé dostal do útočné akce svého celku. Na levé straně však nedostal prostor a následuje jen pozvolná kombinace Genku.

10.

Tak to je obrovská chyba Koláře! Gólman Slavie šel daleko z brány, aby zastavil dlouhý nákop soupeře. To sice zvládl, ale poté míč přenechal LEANDRU TROSSARDOVI, který bez problémů skóroval do zcela odkryté brány.

12.

S odpovědí na inkasovanou branku mohl přispěchat Milan Škoda. Hostující kapitán dostal centr přesně na hlavu, ale zakončení mu povedeným zákrokem zachytil Vukovic.

13.

Velmi dobře si počínal Ito, který míč potáhl do pokutového území a chystal přihrávku z pravé strany. Nakonec získal roh.

14.

Jedovatý centr do pokutového území přistál na hlavě Dewaesta. Zakončení ze záklonu šlo nad bránu.

14.

Chybu v rozehrávce teď předvedl Ito. Japonský fotbalista míč poslal jen na nohu jednoho z hostů a chvíli nato zakončoval Bořil. Slabá střela šla přesně k Vukovicovi.

15.

Dobrým napadáním se prezentoval Král. Mládežnický reprezentant Česka kombinoval se Škodou, ale poté dostal příliš dlouhou přihrávku.

17.

Slavia má momentálně více ze hry a snaží se kombinovat na útočné polovině. Jenže zatím nenachází cestu k dalšímu pořádnému ohrožení.

18.

Masopust pro Slavii získal aspoň vhazování, načež přišel Coufalův centr do šestnáctky. Souček míč přizvedl nad hlavy všech hráčů.

18.

Aktivita Slavie pokračuje a Souček si řekl o nedovolený zákrok. Ten také přišel.

19.

Dlouhý centr z místa předchozího přestupku obstaral Alex Král. Deli se tlačil k hlavičce, nicméně mu byl odpískán faul.

20.

Nedovoleným zákrokem se provinili další z hostujících fotbalistů. Nejprve se faulu dopustil Traoré, chvíli po něm Kúdela.

21.

Slavia se poměrně dlouho držela v pokutovém území soupeře. Finální zakončení obstaral Souček, který se hlavou neohroženě opřel do míče. Škoda, že netrefil bránu.

23.

Zasloužené vyrovnání. Fotbalisté Henku byli několik minut příliš pasivní, čehož teď využil Zmrhal. Na prudký centr dosáhl Vukovic jen konečky prstů, míč se dostal až k VLADIMÍRU COUFALOVI a ten už na zadní tyči v pohodě skóroval.

25.

Až příliš tvrdě teď zahrál Simon Deli, který se ramenem opřel do soupeře a ve středovém kruhu jej poslal na zem.

26.

Po dlouhé době se domácí dostali do pokutového území. Heynen sice dokázal odcentrovat, ale poté mu začalo být poněkud nevolno. Každopádně Genk získal vhazování.

27.

Genk se po inkasované brance trochu vzpamatoval a snaží se držet míč na svých kopačkách.

28.

Coufalova skákavá přihrávka propadla na hranici pokutového území, kde měl chvíli času Bořil. Jenže jeho zpracování bylo zdlouhavé a Slavia získala jen vhazování.

29.

Velká škoda. Coufal si opět zabíhal na vzdálenější tyč, kde byl úplně sám. Zakončení mu však příliš nesedlo a stejně byl pískán faul Škody.

29.

Je tady nucené střídání domácích. Bryan Heynen je vinou zdravotních problémů stažen ze hry a jeho místo zaujímá Dries Wouters.

30.

Slavia teď skvěle kombinuje v blízkosti pokutového území. Královu střelu ale domácí zablokovali a poté si poradili i s centrem Traorého.

31.

Do tristní rozehrávky domácích se vložil Souček, který měl k nabídce Traorého i Škodu. Jenže na hranici pokutového území si hosté vůbec nerozuměli.

33.

Až nyní se zase Genk dostal k pokutovému území hostujícího celku. Trossard ale nenašel cestu k ohrožení brány a lépe si nepočínal ani Malinovskij.

34.

Lehká práce pro Koláře, který si v pokutovém území našel nevýraznou přihrávku Pozuela.

35.

Domácí si vůbec nerozuměli při vhazování a těžit z toho mohla Slavia. Po Zmrhalově hlavičce se k míči neprodral Masopust.

36.

Další nepřesnost v podání domácích fotbalistů. Těm to dnes příliš nejde ani v ofenzívě, což by měla být silnější stránka Genku.

37.

Rozběhnutého Coufala si výborně pohlídal Lucumí. Obránce belgického celku si navíc vykoledoval nedovolený zákrok hostujícího obránce.

38.

Chvíli to trvalo, ale nakonec je odpískán nedovolený zákrok Maehleho. Ten ve skluzu netrefil míč, nýbrž nohy Simona Deliho.

39.

Slavia hru přenesla na útočnou polovinu hřiště. Coufal se sice dostal k přihrávce do pokutového území, avšak tam byla připravena defenzíva Genku.

40.

První žlutou kartu zápasu vidí Ondřej Kúdela. Sudímu se totiž nelíbil jeho zákrok na Samattu.

41.

Znovu nedovolený zákrok. V tomto případě povalil jednoho z domácích Milan Škoda.

41.

Třetí faul v krátkém časovém úseku a druhá žlutá karta. Teď může být Ibrahima Traoré rád za takový trest, neboť si poté pustil pusu na špacír.

42.

Zakončení z místa předchozího přestupku obstaral Malinovskij. Střela levou nohou šla z úctyhodné vzdálenosti vysoko nad bránu.

43.

Masopustova nepovedená střela letěla k brankové čáře. Tam se ale ještě zjevil Bořil, který míč dostal aspoň na vhazování.

44.

Po Zmrhalově hlavičce se k míči dostal Milan Škoda. Hostující kapitán si dělal prostor na hranici šestnáctky, ale nakonec jen padl bez cizího přičinění.

45.

Dries Wouters drsně zajel do Traorého a klidně mohl vidět červenou kartu. Sudí sáhl k mírnějšímu trestu.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje dvě minuty.

45+1.

Domácí se vydali vpřed, načež měl Kúdela mírné problémy s ubráněním přihrávky. S pomocí Koláře to ale zvládl.

45+2.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodní poločas odvetného utkání je minulostí a do kabin jdou týmy za vyrovnaného stavu. Lepší vstup do zápasu měli fotbalisté Genku, kteří také vstřelili první branku. Stalo se tak v 10. minutě po obrovské hrubce gólmana Koláře, jenž míč daroval Trossardovi a ten si se střelou do prázdné brány věděl rady. Jenže poté už měli více ze hry jednoznačně hráči Slavie. Odměnou jim byla vyrovnávací branka Vladimíra Coufala, který těžil z výborného Zmrhalova centru. Pak měla obrana Genku ještě několikrát problémy, avšak další gól dosud neinkasovala.

STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU

 

Držení míče: 54 % - 46 %

Střely na bránu: 1 - 3

Střely mimo bránu: 2 - 4

Rohové kopy: 2 - 0

Ofsajdy: 1 - 1

Fauly: 3 - 15

Žluté karty: 1 - 2

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Genk volí po úvodním výkopu druhého poločasu rozvážnou rozehrávku od obránců.

47.

Ito prošel přes Bořila, který pak bleskově pádil do útoku. K finální přihrávce mu ale chybělo několik decimetrů.

48.

Přihrávka Traorého byla adresována Škodovi, který se tlačil přes Dewaesta. V souboji s domácím stoperem si pomohl faulem.

49.

Škoda, že teď nevyšla kombinace Traorého s Masopustem. Lehce přesnější přihrávka na Masopusta a ten by šel sám na brankáře.

49.

Další centr prošel přes bránící hráče až do pokutového území Genku. Traoré byl ve složité pozici a nezakončil přesně.

51.

Vukovic příliš dlouho váhal s rozehrávkou a Milan Škoda jej bleskově napadal. Skluzem ale zasáhl nohu brankáře, načež byl potrestán žlutou kartou.

53.

Domácí gólman je nyní v péči zdravotníků. Nevypadalo to moc vážně, nicméně Vukovic to zřejmě cítí jinak.

54.

Zničehonic je to 1:2! Zmrhalův centr nebyl ideální, ale Vukovic se dostal do kontaktu s Deweastem, který do něj prudce vrazil. Míč se tak zjevil před IBRAHIMOU TRAORÉM a ten v pohodě skóroval.

56.

Zatímco je ošetřován gólman Vukovic, domácí kouč sáhl k druhému střídání. Casper De Norre je nahrazen Jere Uronenem.

57.

A je to jasné. Střídat bude muset také gólman Vukovic, který je po tvrdém středu s vlastním obráncem hodně otřesen.

58.

Nakonec je Danny Vukovic odnesen na nosítkách. Utkání dochytá jednadvacetiletý Nordin Jackers.

59.

Ve středovém kruhu byl atakován Mailnovskij, kterého sestřelil Traoré. Tentokrát je to bez žluté karty.

60.

Nevypadalo to na faul Tomáše Součka, nicméně sudí byl jiného názoru. Genk tak musí začít znovu až z hloubi vlastní poloviny.

61.

Samatta kombinoval na hranici velkého vápna s Trossardem. Toho ovšem dvakrát odzbrojil důrazný Masopust.

61.

Rychlý přechod na útočnou polovinu v podání Slavie končí nedovoleným zákrokem Vladimíra Coufala.

62.

Jedovatý centr do pokutového území vyslal rychlonohý Ito. Coufal se ale vrátil s Trossardem a těsně před ním míč dokázal přizvednout.

63.

Střídání hostujícího celku. Průvan v obraně Genku bude činit Miroslav Stoch, který jde na plac místo Ibrahimy Traorého.

64.

Lucumí u postranní čáry zatavil Milana Škodu. Následovat bude volný kop pro Slavii.

64.

Třetí gól Slavie! Na centr Stocha si naskočil Souček, jehož hlavičku fantasticky vyrazil domácí gólman. Jenže míč šel přesně před špatně bráněného MILANA ŠKODU a ten jej hlavou posunul do sítě.

65.

Lukáš Masopust už má pro dnešek taky odpracováno. Na trávník vbíhá Peter Olayinka.

66.

Na nervy Jindřicha Trpišovského teď zabrnkal Kolář, který šel podruhé v zápase výrazně z brány. Tentokrát si poradil a dostal míč aspoň mimo dosah soupeře.

68.

To už je debakl pro belgický celek. Slavia vybojovala rohový kop, ze kterého přišel centr Miroslava Stocha. Ve větší vzdálenosti od brány si míč našel osamocený MILAN ŠKODA, který trkl do hlavičky a poslal kulatý předmět ke vzdálenější tyči.

71.

Genk se snaží kombinovat na útočné polovině, avšak přes pozornou defenzívu Slavie teď cestu nenachází. Navíc by domácí potřebovali čtyři branky.

72.

Také třetí centr Stocha v zápase vypadal hodně jedovatě. Tentokrát si ovšem poradil Wouters, který míč odvrátil za pokutové území.

73.

Souček se Škodou kombinovali na levé straně. Druhý zmíněný si troufl na průnik do šestnáctky, ovšem úspěch neslavil.

74.

Žlutou kartu by si teď rozhodně zasloužil Malinovskij, který u brankové čáry zajel do Součka. Sudí se v tomto případě smiloval.

75.

Závěrečné minuty už neodehraje Milan Škoda. Střelec dvou branek je nahrazen Mickem van Burenem.

77.

Nejaktivnějším hráčem Genku je po celý zápas Ito. Japonec se i nyní protlačil k centru, avšak nízkou přihrávku si pohlídala obrana Slavie.

78.

Poprvé se do akce Slavie zapojil Mick van Buren. Nizozemec vymyslel zajímavou přihrávku na Stocha, ale tomu zakončení znemožnil Malinovskij.

80.

Pohlednou akcí v pokutovém území se prezentoval Mick van Buren. Ofenzivně laděný hráč Slavie se proháčkoval přes dva hráče a vytěžil aspoň roh.

80.

Nepovedený centr od rohového praporku prolétl nad hlavami všech hráčů a zamířil za brankovou čáru.

81.

Samatta chvíli hrál s Item, avšak nakonec se mu nepovedla finální přihrávka do šestnáctky.

82.

Vladimíru Coufalovi byl odpískán faul a za následnou reakci si český reprezentant vykoledoval žlutou kartu.

83.

Utaženou střelu zpoza pokutového území vyslal Alex Král. Mladý záložník Slavie mířil kousek vedle brány.

84.

Rychlý výpad Slavie teď Stoch trochu zdržel. Po přenesení hry na pravou stranu už se nekonalo zakončení.

85.

Somatta si ve dvojzápase se Slavií vůbec neví rady. Ani teď nevymyslel nic kloudného, když slabě zakončil do boční sítě.

87.

Genk sice vybojoval volný kop, ale na Pozuelův centr se nedostal nikdo z domácích fotbalistů.

87.

Ještě jedna žlutá karta. Tentokrát ji vidí Mick van Buren.

88.

Utkání už se jen tak dohrává. Slavia v pohodě brání kombinace domácího mužstva a nepouští Genk k výraznému ohrožení Kovářovy brány.

89.

V ofsajdovém postavení se nacházel Samatta. Tento kanonýr Genku je opravdu bezzubý.

90.

Bořil nezvládl osobní souboj s Item, načež se Japonec dostal k zakončení. Elegantní lob skončil na tyči Kovářovy brány.

90.

V další akci domácích to zkoušel Samatta. Bořil jeho dělovku zablokoval.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

90+1.

Kovář byl opět poněkud nejistý a Samatta mohl postoupit do pokutového území. Z ohromného úhlu už nezakončil do prázdné brány.

90+2.

Teď to ještě zkoušel Pozuelo. Střela byla zablokována a fanoušci Slavie si žádají bůra!

90+4.

Genk se ještě v závěru pokouší o nějakou korekci výsledku. Zatím bez úspěchu.

90+5.

KONEC ZÁPASU.

Dnešní utkání je tedy u konce a z vítězství se raduje hostující Slavia. Pražané neměli dobrý vstup do zápasu, když po chybě brankáře Kovář z desáté minuty prohrávali, avšak dokázali se oklepat. Prakticky od inkasované branky měli hosté více ze hry, z čehož ve 24. minutě vyplynula Coufalova vyrovnávací hlavička. Do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

 

Druhá půle nabídla ohromně zajímavou podívanou. Čekalo se, že se Genk vrhne do útoku, nicméně nic takového se nedělo a po chybě v komunikaci domácího gólmana s obráncem skóroval Ibrahima Traoré. Druhá branka Slavie definitivně zlomila utkání a hosté si tak mohli připsat ještě dvě trefy. O obě se v rozmezí čtyř minut postaral kapitán Milan Škoda, jenž tak pečetil postup do osmifinále Evropské ligy.

STATISTIKY ZÁPASU

 

Držení míče: 53 % - 47 %

Střely na bránu: 2 - 7

Střely mimo bránu: 5 - 7

Rohové kopy: 2 - 2

Ofsajdy: 3 - 1

Fauly: 7 - 26

Žluté karty: 1 - 5

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online reportáží na shledanou.

Právě se děje

před 26 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy