1:0
AC Sparta Praha
13. Boakye
65. Kanga

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z prvního utkání třetího předkola Evropské ligy mezi Crvenou Zvezdou Bělehrad a Spartou Praha. Zápas začne v Bělehradu ve čtvrtek 27. července ve 20:30.

Je to tady. Sparta o letní přestávce zbrojila jako o život a dnes ji čeká první zápas, v němž se mohou nové posily naplno ukázat. První ostré vystoupení ve třetím předkole Evropské ligy na horké srbské půdě. Soupeřem Letenských je Crvena Zvezda Bělehrad. První soutěžní zápas ve Spartě pro italského trenéra Stramaccioniho a jeho koně začne v hlavním městě Srbska ve 20:30.

Sparta - Arnhem: Andrea Stramaccioni
Sparta - Arnhem: Andrea Stramaccioni | Foto: Milan Kammermayer

Základní sestava Crvené Zvezdy:

Borjan - Stojkovič, Savič, Le Tallec, Rodič - Jovičič, Donald (C) - Milič, Kanga, Ricardinho - Boakye. Trenér: Vladan Milojevič.

Náhradníci: Kahriman - Adžič, Babič, Gobeljič, Milijaš, Pešič, Radonjič.

Základní sestava Sparty:

Dúbravka - Karavajev, Kaya, Štetina, Vatajelu - Mandjeck, Mareček (C), Frýdek - Plavšič, Janko, Juliš. Trenér: Andrea Stramaccioni.

Náhradníci: Koubek - Ben Chaim, Čivič, Lafata, Mavuba, Sáček, Zahustel.

Sparta neprožila dobrou uplynulou sezonu. Nedostala se do Ligy mistrů a v domácí soutěži skončila nakonec s odřenýma ušima až na třetím místě. Během ročníku se na postu hlavního trenéra protočili čtyři kouči. Po vypadnutí v prvním kole play off Evropské ligy s Rostovem už sezonu dotáhl do konce Petr Rada. V létě se pak na Letné začaly dít změny obrovských rozměrů. Sparťané vsadili na zahraničního trenéra a přišel Ital Andrea Stramaccioni, který vedl v minulosti Inter Milán, Udinese a naposled Panathinaikos. Italský trenér si brzy začal přivádět zvučné zahraniční posily a utvářet mužstvo k obrazu svému.

Tak postupně přišli brankář Martin Dúbravka, obránci Eldar Čivič, Semih Kaya a Lukáš Štetina, záložníci Vukadin Vukadinovič, Tal Ben Chaim, Rio Mavuba a Georges Mandjeck, útočník Marc Janko a konečně další záložník Srdjan Plavšič, a to právě z Crvené Zvezdy. Rovnou šest z těchto deseti posil najdeme v dnešní základní sestavě Sparty. Kvůli zranění chybí Stramaccionimu Tomáš Rosický, Lukáš Vácha nebo Néstor Albiach, do Srbska ale podle rozhodnutí trenéra neodcestovali Michal ani Václav Kadlecovi.

Sparta - Arnhem: Semih Kaya
Sparta - Arnhem: Semih Kaya | Foto: Milan Kammermayer

Deset posil nestačí. Sparta údajně loví další dvě nové akvizice v Itálii.

Sparta odehrála před zahájením sezony v Evropské lize šest přípravných duelů s bilancí tří vítězství, dvou remíz a jedné porážky. Sparťané zdolali Karlovy Vary, Táborsko a Blackburn, remizovali s Ingolstadtem a Arnhemem a podlehli Dynamu Kyjev. Naposled hráli Pražané doma přesně před týdnem proti Vitesse Arnhem z Nizozemska. Po nepřesvědčivém prvním poločase stihla Sparta ve druhé půli už jen vyrovnat. Zápas skončil výsledkem 1:1.

Sparta - Arnhem: Martin Frýdek
Sparta - Arnhem: Martin Frýdek | Foto: Milan Kammermayer

Crvena Zvezda Bělehrad je tradiční a nejslavnější srbský fotbalový klub. Červeno-bílí ovládli domácí, ať už srbskou, nebo jugoslávskou ligu celkem sedmadvacetkrát, naposled v předminulé sezoně. V té uplynulé skončili svěřenci Vladana Milojeviče na druhé pozici a zajistili si start v prvním předkole Evropské ligy. V roce 1991 získala Crvena Zvezda dokonce titul v Lize mistrů, v předchozím modelu Evropské ligy hrála jednou finále v roce 1979.

V prvním předkole Evropské ligy se Bělehrad utkal s maltským klubem Floriana a po domácím vítězství 3:0 stačila na Maltě remíza 3:3. Druhé předkolo už bylo pro Crvenou Zvezdu složitější, ale dokázala přejít i přes kazašský Irtyš Pavlodar. V Pavlodaru červeno-bílí remizovali 1:1 a doma zvítězili 2:0. Nejlepším střelcem srbského klubu v těchto čtyřech zápasech byl ghanský útočník Richmond Boakye s pěti zásahy. O víkendu začala Crvena Zvezda srbskou ligu vítězstvím 3:0 nad mužstvem Radnički Niš.

Mladá Boleslav doma porazila Skënderbeu z Albánie 2:1. Přilepší českému koeficientu i Sparta?

První vzájemné utkání Crvené Zvezdy a Sparty v novodobé historii se odehraje na stadionu Rajka Mitiče v Bělehradu. Ten pojme až 55 568 diváků a všichni si nejspíš umíme představit, jak bouřlivou kulisu zde horkokrevní srbští fanoušci dokážou vytvořit.

Také srbské mužstvo má dnes v základní sestavě šest posil. Co se týče Sparty, ta má v základu jen tři české fotbalisty, a sice Martina Frýdka, Lukáše Marečka a Lukáše Juliše.

Obě mužstva již nastupují na trávník. Sparťané nastupují v rudých dresech, Crvena Zvezda v červeno-bílém. Rozhodovat bude ruský sudí Sergej Lapočkin. Na čarách jsou Alexej Lebeděv a Andrej Glot. Ačkoliv si domácí fanoušci připravili pohledné choreo, stadion se jim zdaleka zaplnit nepodařilo. Zvládli to tak z poloviny.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Domácí fotbalisté rozehrávali z půlícího kruhu a po kombinaci na vlastní polovině si vypracovali první standardní situaci. Sparťané se ubránili a balon je teď v jejich držení.

2.

Přesněji skončil míč z kopačky Ricardinha v rukavicích Dúbravky.

3.

Už ve třetí minutě mohlo být se Spartou zle, nedobře. Boakye si naběhl na přihrávku na levé křídlo a hodil si míč okolo vybíhajícího Dúbravky. Posléze přihrával před prázdnou branku do šestnáctky, odkud odklidil na rohový kop Vatajelu.

4.

Po rohu bylo před bránou sparťanů také velmi horko. Boakye si našel centr zprava a prostřelil Dúbravky. Domácí už jásali, ale rozhodčí včas a správně zapískal ofsajd.

5.

Ricardinho rozehrál rohový kop nakrátko s Kangou, a ten odcentroval před branku. Znovu to byl bývalý ghanský reprezentant Boakye, kdo zakončoval hlavou mimo branku.

6.

Vatajelu vlétl pod nohy Donaldovi a čistým zákrokem ho nepustil dále po pravé straně. Nutno ale podotknout, že Crvena Zvezda je od počátku mnohem aktivnějším týmem.

7.

Kaya pouze odevzdal balon Jovičičovi, ale ten přihrál na paty spoluhráči Rodičovi. Tak to Bělehrad zkusil po pravém křídle, Miličův centr však srazil do zámezí Vatajelu.

8.

Dúbravka musel opět zasahovat proti zakončení nesmírně nebezpečného Boakyeho. Ghanský útočník byl u míče dříve než Kaya, naštěstí zůstal balon po zákroku brankáře u sparťanů.

9.

Sparta se v prvních devíti minutách pořádně neusadila na útočné polovině, Janko si teď v osobním souboji pomohl faulem. Brankář Borjan si rovná spoluhráče a bude vykopávat.

10.

Frýdek zatáhl míč středem hřiště dopředu a přihrál doleva Julišovi. Ten pokračoval v kombinace s Vatajelem. Domácí odvrátili balon za postranní čáru.

11.

Mandjeck nepřipravil Kangu o míč na polovině hřiště, a navíc posila Sparty z francouzských Mét faulovala. Crvena Zvezda drží míč a kombinuje na obranné polovině.

12.

O minutu později už byl obětí nedovoleného zákroku Mandjeck, provinil se domácí Donald. Karavajev si ale po rychlé rozehrávce na pravé straně neporadil s Rodičem.

13.

Jako by si Sparta vůbec nevšímala nejlepšího střelce domácích! Crvena Zvezda rozehrála přímý kop průnikovou přihrávkou do šestnáctky, kam si naběhl RICHMOND BOAKYE a bodlem prostřelil Dúbravku. Náběh Ghaňana nezachytil Frýdek - 1:0!

15.

Sice je to teprve začátek utkání, ale projev Sparty zatím bohužel nevypadá vůbec dobře. Boakye měl už třetí vyloženou šanci, kterou už dokázal proměnit. Teď se Pražané tlačí dopředu.

16.

Boakye sklepl míč hrudníkem na Miliče, a ten dostal pod tlak Štetinu. Nakonec ho ale vysvobodil útočným faulem. Stramaccioni vypadá na lavičce zatím klidně, rozhodně ne spokojeně.

17.

Plavšič má dnes určitě speciální motivaci, vždyť právě z Crvené Zvezdy v létě do Sparty přestupoval. Nyní byl bývalými spoluhráči faulován, Sparta otočila hru na levé křídlo.

18.

Před Julišem odkopl balon do autu Stojkovič. Po Frýdkově vhazování se míč odrazil k Mandjeckovi, a ten pálil zpoza vápna z voleje. Rána Kamerunce ale skončila vedle.

20.

Karavajev se uvolnil na pravém křídle a posílal skákavý míč před branku, jenže to přetáhl. Spartě se v posledních minutách aspoň daří držet na útočné polovině, což je posun k lepšímu.

21.

Bohdan Vatajelu (SPA) se nejspíš mstil za neodpískaný zákrok Donalda na Plavšiče a fauloval na půlce Boakyeho. Rumunský obránce obdržel za skluz první žlutou kartu.

22.

Kayovi se rozehrávky v dnešním utkání vůbec nedaří, teď přihrál do nepříjemné situaci Vatajelovi. Ten raději do osobního střetu se žlutou kartou v zádech nešel. Míč má Crvena Zvezda.

23.

Srbové se vypořádali s kostrbatější rozehrávkou a postupují na útočnou polovinu. Kanga našel na pravém křídle Stojkoviče, jeho přihrávku ale nepustil do pokutového území Štetina.

24.

Mareček se vracel s míčem zpět a nakonec vše skončilo faulem na Boakyeho. Crvena Zvezda bude rozehrávat další nebezpečnou standardní situaci, předtím z ní skórovala.

25.

Teď už to nebyl Boakye, ale Donald, kdo zakončoval po obloučku Kangy. Donald se dostal za Kayu i Karavajeva a ve vyložené příležitosti hlavičkoval těsně vedle. Sparta vzadu hoří.

26.

Tečovaný centr od Karavajeva mířil původně na Janka, ale nakonec propadl až k Julišovi. Jenže ten už se ke střele nedostal. Konečně jsme však viděli alespoň náznak šance Pražanů.

27.

Kanga našel za sparťanskou obranou Boakyeho, ale ten se pohyboval v ofsajdu.

29.

Vyskytly se problémy na trase Bělehrad - Česká republika, a tak momentálně není k dispozici přenos ze stadionu Crvené Zvezdy. Domácí drží balon na vlastní polovině.

32.

Sparťané ubránili útok bělehradských fotbalistů a zakládají útočnou akci. Podrobnější informace vám v tuto chvíli bohužel nemůžu poskytnout.

34.

Sparťané si vypracovali rohový kop.

35.

Crvena Zvezda zvládla ubránit rohový kop a po výkopu od branky přešla do útoku.

36.

Sparta rozehrávala po faulu domácích standardní situaci na vlastní polovině a o míč brzy přišla. Nicméně ani Crvena Zvezda nedokázala podniknout nebezpečnou akci.

37.

Přenos je zpět, obraz ze Srbska se vrátil. Crvena Zvezda vede zhruba osm minut před koncem prvního poločasu 1:0, střela sparťanů skončila před chvilkou vedle branky.

38.

Frýdek se protáhl po levém křídle a po zemi přihrával pod sebe na Janka. Zakončení rakouského reprezentanta a bývalého útočníka Basileje zablokoval Le Tallec.

39.

Červeno-bílí drží balon ve své moci a otáčejí hru z jedné strany na druhou. Do šestnáctky se ale nepropracovali, balon nedostal před bránu ani reprezentant Gabonu Kanga.

40.

Karavajev se prodral přes Ricardinha a přihrál doprava Plavšičovi. Centr srbského záložníka byla sražen na roh. Od praporku uvede balon do hry Karavajev.

41.

Vatajelu se dostal k míči na hranici pokutového území a dával jej na teč před bránu Jankovi. Střílenou nabídku Rumuna odklidil z velkého vápna bránící Ricardinho.

42.

Signál opět vypadl, zrovna když se zdálo, že sparťané jakž takž vyrovnali hru.

44.

Crvena Zvezda nepustila Spartu do zakončení a drží balon na polovině hřiště.

45.

První poločas pomalu končí a Crvena Zvezda má k dispozici možná poslední útok.

45.

První poločas skončil.

Druhý poločas začne přibližně ve 21:31.

Sparta nezačala své působení v letošní Evropské lize vůbec dobře. Už ve třetí minutě vyběhl pro odražený míč Dúbravka, jenže se nechal obhodit Boakyem a chybu musel ve vápně hasit Vatajelu. Za dalších pět minut zakončoval nesmírně aktivní ghanský útočník ve službách Crvené Zvezdy z hloubi šestnáctky a Dúbravka musel na zem. Do třetice už to Boakyemu po rychlé rozehrávce přímého kopu po zemi vyšlo a přízemní ranou prostřelil brankáře Sparty. V dalších minutách se hra přeci jen více vyrovnala, ale Pražané si vyloženou příležitost nevypracovali. Vatajelu posílal balon po jedno ze dvou rohových kopů na Janka, kterého však ubránil Ricardinho.

Žluté karty: 0 - 1

Crvena Zvezda po lepším začátku po pětačtyřiceti minutách vede o jeden gól.

Zpětně se dozvídáme, že během jednoho z výpadku signálu měl Frýdek na kopačce velmi dobrou šanci. Ale z nějakých dvanácti metrů nedokázal trefit branku.

46.

Druhý poločas právě začal.

46.

Crvena Zvezda pokračuje v zápase bez výměny hráčů, Sparta střídala o přestávce dvakrát. Odešli Bohdan Vatajelu a Lukáš Juliš, nastoupili Eldar Čivič a David Lafata.

47.

Zatímco Lafata je výraznou oporou Sparty, pro Čiviče je toto střídání premiérou v soutěžním utkání. Mandjeckovu chybnou přihrávku zachraňoval na polovině hřiště Plavšič.

48.

Ricardinho zablokoval přihrávku od Karavajeva a okamžitě byl u postranní čáry pochválen a burcován trenérem Milojevičem. Srbský celek cítí, že by dnes mohl uhrát velký výsledek.

49.

Crvena Zvezda rozehrává odzadu a nikam nespěchá. Sparťané vytahují napadání.

50.

Frýdek unikl po levé straně a centroval na Lafatu. Sparťanský kanonýr se na přední tyči do zakončení nedostal, pod nohama mu totiž zalehl Savič. Bělehradští jen odkopli.

51.

Boakye velmi nepříjemně napadal Dúbravku, který ukázal velké sebevědomí a pevné nervy. Dokázal Ghaňana udržet na zádech a nakonec přesně rozehrát.

52.

Kanga si vzal na starost rozehrávku standardní situaci z levé strany a po zemi přihrával Rodičovi. Tentokrát to ale Crvené Zvezdě zdaleka nevyšlo tak dobře jako u první branky.

53.

Borjan dostal těžkou malou domů od Rodiče a chtěl mu balon vracet. Trefil sice napadajícího Plavšiče, ale míč se odrazil do autu. Po výkopu zůstává jeden z domácích ležet na trávníku.

54.

Milič upadl po osobním střetu s Mandjeckem, zřejmě inkasoval úder rukou. Upadl také Janko, ale oba dva budou zcela jistě pokračovat ve hře. Jen se už dobrou minutku nehraje.

55.

Čivič rozehrál po čáře přesně na Stojkoviče, a tak pouze odevzdal balon Bělehradu. Stojkovič si následně naběhl na oblouček Kangy na pravou stranu a vybojoval vhazování.

56.

Kanga přihrál těsně za hranici velkého vápna Boakyemu, ale toho nepustil ke střele bránící Mandjeck. O něco později zastavil brankář Borjan přízemní centr od Karavajeva.

58.

Mareček si na půlící čáře nepočínal vůbec dobře a o míč lacino přišel. Naštěstí pro Spartu pak nedokázal Kanga v nadějném protiútoku přihrát přesně Boakyemu.

59.

Milič si na hranici šestnáctky nezpracoval vzdušný pas od Rodiče z levého křídla. Janko byl později při rozehrávání nedovoleně sražen Donaldem. Obránci Sparty rozehrávají nakrátko.

60.

Plavšiče domácí fotbalisté rozhodně nešetří a teď jeho průnik zastavili tvrdě, ale čistě. Později po přihrávce od Kayi se Plavšič octl v obklíčení tří hráčů a už faulován byl.

61.

Poprvé v zápase vystřídala Crvena Zvezda. Na místo Ricardinha nastoupil Nemanja Radonjič, který v Bělehradu hostuje z AS Řím. Radonjič odrazil míč od Lafaty do zámezí, rozehrává Borjan.

62.

Damien Le Tallec (CZB) ztratil stabilitu a posléze fauloval Plavšiče, který by pronikal do přečíslení dva na jednoho. Škoda pro Spartu, Francouz obdržel za své počínaní žlutou kartu.

63.

Sparťané mohli potrestat Crvenou Zvezdu za faul tím nejlepším možným způsobem! Frýdek našel na zadní tyči Janka, ale ten se z takřka nulového úhlu nemohl trefit do odkryté branky. Dával balon pod sebe, nikdo ze spoluhráčů si jej ale nenašel.

65.

Tohle už je špatné! Sparťané svou šanci nevyužili, Crvena Zvezda přidává druhou branku. GUELOR KANGA si zpracoval míč za velkým vápna, přichystal si jej ke střele a přehodil Dúbravku. Balon se odrazil od horní tyče do branky a gabonský reprezentant zvýšil krásným způsobem na 2:0!

67.

Dúbravka byl v době gólové střely možná až příliš z branky a už na míč nedosáhl. Sparta je v těžké, ale nikoli neřešitelné pozici. Jeden gól na hřišti soupeře by ji vrátil do hry.

68.

Jenže Crvena Zvezda vyjma Jankovy šance Spartu ve druhém poločase k ničemu moc nepouští. Kombinaci vzadu ukončil nákopem na útočnou půlku gólman s kanadským pasem, Borjan.

70.

Plavšičův centr skončil v náručí Borjana, o něco později Srb ve službách Sparty zavinil standardní situaci. Hrál totiž na zemi. Crvena Zvezda rozehrála nejdříve nakrátko.

71.

Další chyba Plavšiče založila útočnou akci domácích, kteří útočí po levé straně.

72.

Tohle už mohlo být opravdu kritické! Radonjič obehrál Karavajeva a zleva se dostal přes Dúbravku. Tomu nasadil jesle a balon se kroutil z úhlu k zadní tyčce. Naštěstí se pak odrazil ke sparťanům, a ne do branky. Kangův oblouček už Dúbravka v pohodě zkrotil.

74.

Druhé střídání na straně Crvené Zvezdy. Nemanju Miliče nahradil Marko Gobeljič.

75.

Janko uspěl v hlavičkovém souboji, ale na podporu od spoluhráčů se spolehnout nemohl. Plavšiče už podruhé ve druhé půli trápí křeče a vypadá to, že bude muset vystřídat.

76.

Na tribunách panuje výborná atmosféra a mnozí fanoušci se svlékli do půl těla. Fandí se v mezích slušnosti, což je jedině dobře. Samozřejmě domácím hraje do karet výsledek.

77.

Skutečně je tomu tak. Srdjan Plavšič odešel ze hry a nastoupila nejdražší sparťanská posila, Izraelec Tal Ben Chaim

79.

Frýdek se stal obětí nedovoleného zákroku a Sparta bude na útočné polovině rozehrávat přímý kop. Do konce utkání zbývá maximálně čtvrthodinka, Pražané potřebují zabrat.

80.

Frýdkův centr doskákal až k brankáři Borjanovi, sparťané se k balonu nedostali. Na opačné straně si Karavajev poradil s Radonjičem, do dalšího úniku ho nepustil.

81.

Sparta se nastěhovala na útočnou polovinu, ale Ben Chaim do vápna cestu nenašel.

82.

Kaya po zaváhání v rozehrávce napodruhé skvěle zastavil útok Crvené Zvezdy, ale Mareček z jeho práce nic nevytěžil. Místo centru ze slibné pozice totiž nakopl jen drn trávy.

83.

Ben Chaim přišel na levé straně do kontaktu se Stojkovičem a upadl. Podle ruského rozhodčího se ale o faul nejednalo. Crvena Zvezda pustila míč do zámezí, Borjan vykopává.

84.

Gobeljič už na druhé straně Štetinou faulován byl, ale domácí rozehráli pouze nakrátko. V posledních minutách se vůbec nikam neženou, jsou rádi za výsledek 2:0.

85.

Jovičič naznačil na nějakých osmnácti metrech přihrávku, ale poté přes Mandjecka vypálil pravačkou. Dúbravka zasahovat nemusel, balon mířil mimo tři tyče.

86.

Lafata získal balon ve středu pole a Sparta mohla podniknout výpad do otevřené obrany domácích. Jenže Lafata nepřihrál přesně a Ben Chaim se k balonu vůbec nedostal.

87.

Máme tady poslední střídání celého utkání. Richmond Boakye vstřelil první branku utkání a teď si dává s odchodem ze hřiště načas. Milojevič posílá do hry Aleksandar Pešič.

89.

Lafata posílal míč vzduchem na Ben Chaima, proti kterému ale včas zasáhl Stojkovič. Srbský fotbalista bude vhazovat, ale ještě předtím burcuje slušně zaplněný stadion.

90.

Čivič zastavil Gobeljiče a rozehrál na Štetinu. Slovenský bek ale předvedl druhou chybu v krátké době a hraje Crvena Zvezda. Uvidíme, kolik minut ruský arbitr ve druhé půli nastaví.

90+1.

Nad rámec základního času se nastavují tři minuty. Čivič si vyměnil na levém křídle míč s Ben Chaimem a odcentroval. Jeho balon ale nepustil před Borjana Stojkovič.

90+2.

Le Tallec si pohlídal Janka, zakončit se nepovedlo ani Lafatovi s Frýdkem. Na opačné straně vyhnal Kanga v rámci bělehradského protiútoku Pešiče a důrazně si to vyčítá.

90+3.

Už se rozběhla poslední nastavená minuta. Borjan zdržel hru a počkal si na napadajícího Janka. Pešič na levé straně předal míč Gobeljičovi, a ten vybojoval rohový kop.

90+3.

Konec utkání.

2:0

Crvena Zvezda v prvním utkání porazila Spartu 2:0.

Je konec, Sparta bude za týden otáčet nepříznivý dvoubrankový stav. Do druhé půle vstoupila se dvěma změnami a Lafatou a Čivičem na hřišti. Po centru Frýdku vracel míč asi v největší šanci Sparty před branku Janko, ale k zakončení se nikdo nedostal. Vzápětí napřáhl na druhé straně zpoza šestnáctky Kanga, přehodil Dúbravku a ranou o horní tyčku zvýšil na 2:0. Ve zbytku zápasu už se hrálo bez větších šancí. Domácí bránili příznivý výsledek a Letenští se zkrátka do příležitosti nedostali. Sparta působila celkově ne příliš pozitivním a nesehraným dojmem. Do odvety má na čem pracovat.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji dobrou noc.