West Ham vládne Evropské lize, se Součkem v sestavě si poradil i s Genkem

21. 10. 2021 23:41
West Ham vyhrál ve 3. kole fotbalové Evropské ligy 3:0 nad Genkem a spolu s Lyonem jsou jedinými týmy v soutěži, které ještě neztratily ani bod. "Kladiváři" navíc dosud ještě ani jednou neinkasovali.
Tomáš Souček vykukuje za Declanem Ricem a Jarrodem Bowenem při oslavě gólu West Hamu v síti Genku | Foto: Reuters

Tomáš Souček odehrál za vítězný West Ham celý zápas. Naopak Vladimír Coufal do utkání nenastoupil kvůli poraněným tříslům, nadále chyběl i Alex Král, který měl minulý týden navzdory absolvovanému očkování pozitivní test na koronavirus.

Leverkusen remizoval na hřišti Betisu Sevilla 1:1 a drží se sedmi body díky lepšímu skóre před svým dnešním soupeřem vedení ve skupině G. Český útočník Patrik Schick nastoupil na posledních 21 minut.

Leverkusen, který v posledním ligovém utkání utržil doma porážku 1:5 od Bayernu Mnichov, zachraňoval remízu ve Španělsku v závěrečných minutách poté, co prohrával od 75. minuty po proměněné penaltě Iglesiase.

Cenný bod týmu trenéra Seoaneho vystřelil osm minut před koncem Andrich. Oba kluby si tak v soutěži udržely dosavadní neporazitelnost a mají před třetím Celticem čtyřbodový náskok.

Bod za remízu 2:2 s Antverpami brali také hráči Fenerbahce Istanbul. Český obránce Filip Novák do utkání zasáhl na závěrečné tři minuty. Turecký celek má však ve skupině D jen dva body a je na nepostupové třetí příčce.

Rangers se přiblížili Spartě

Glasgow Rangers porazili Bröndby Kodaň 2:0 a přiblížili se po své první výhře v tomto ročníku soutěže ve skupině A k pražské Spartě. Mají nyní tři body a od týmu trenéra Pavla Vrby, který drží postupovou druhou příčku, je dělí jen jeden bod.

Rangers se pod vedením kouče Gerrarda museli obejít bez záložníka Kamary, který si odpykával trest za červenou kartu proti Spartě. Proti Bröndby přesto šli do vedení po 18 minutách hry, kdy se prosadil obránce Balogun. Po půl hodině hry zvýšil náskok Roofe.

První ztrátu zaznamenal Olympiakos Pireus, který prohrál na hřišti Frankfurtu 1:3. Hostujícího brankáře Tomáše Vaclíka překonal jako první z penalty Borre. Řecký celek sice vzápětí také vyrovnal z pokutového kopu zásluhou El Arabiho, jenže ještě do přestávky se prosadil Toure a ve druhé půli přidal třetí gól Kamada.

Poprvé neuspěla Legia Varšava, která prohrála na hřišti Neapole 0:3. Přestože dál se šesti body vede svou skupinu C, italský sok se k ní přiblížil spolu s Leicesterem na dva body. Český útočník Tomáš Pekhart v zápase nebyl ani na lavičce náhradníků.

Vedení ve skupině F drží Crvena zvezda Bělehrad. Ta sice remizovala na hřišti dánského Mydtjyllandu 1:1, ale se sedmi body zatím drží v soutěži neporazitelnost. Přiblížila se k ní Braga, která porazila Ludogorec Razgrad a má o bod méně.

Ostudná prohra AS Řím

Překvapivý debakl utržili hráči AS Řím, kteří v Evropské konferenční lize prohráli na hřišti norského mistra Bodö/Glimt 1:6. Svěřenci trenéra Josého Mourinha prohrávali již ve 20. minutě po trefách Bottheima a Berga o dvě branky. Do přestávky sice snížil Perez, avšak po ve druhé půli zvýšili opět Bottheim a Solbakken.

Mourinhovi nepomohlo ani pětinásobné střídání, kdy poslal na hřiště řadu opor. Naopak v závěru se ještě prosadil Pellegrino a hattrick dovršil Bottheim. Norský tým vstřelil italskému protivníkovi v evropských pohárech šest branek poprvé v historii. Naopak Mourinho musel ve svém 1008. zápase v trenérské kariéře skousnout poprvé porážku, při níž jeho tým šestkrát inkasoval.

První body v soutěži získali hráči kyperského Anorthosisu Famagusta, ti ale proti Floře Tallin nevyužili dvoubrankový náskok a remizovali 2:2. Na úvodní trefě Deletiče se podílel asistencí český záložník Josef Hušbauer, který odehrál celý zápas. Ač náskok domácích zvýšil Popovič, estonský tým vyrovnal díky dvěma brankám Sappinena.

Cenné vítězství naopak získal Arnhem, který porazil Tottenham díky brance německého obránce Witteka ze 78. minuty 1:0. Český záložník Tomáš Hájek nastoupil na poslední tři minuty.

Fotbalisté Feyenoordu Rotterdam porazili na domácím hřišti Union Berlín 3:1 a upevnili si vedení ve "slávistické“ skupině E. Na svém kontě mají sedm bodů a dosud v soutěži neprohráli. Union zůstává se třemi body na poslední čtvrté příčce o skóre za Slavií.

Feyenoord se proti Unionu dostal do vedení už po 11 minutách hry, kdy se prosadil íránský ofenzivní hráč Džahánbachš. Ještě před půlhodinou hry zvýšil náskok Linssen, jenž po zápase se Slavií vstřelil svou druhou branku v soutěži. Hosté sice ještě do přestávky snížili po trefě nigerijského útočníka Awoniyiho, konečný stav ale pečetil čtvrt hodiny před koncem po zranění se navrátivší Sinisterra.

Premiérový triumf v soutěži si připsali hráči Slovanu Bratislava, kteří porazili díky trefám Greena a Hentyho gibraltarský Lincoln 2:0. Na první branku přihrál český obránce Jurij Medveděv, který odešel ze hřiště až v nastaveném čase. Jaromír Zmrhal odehrál celý zápas.

Jen první půli sehrál v dresu Omonie český obránce Jan Lecjaks, kterého ve druhé půli nahradil Kiko. Kyperský celek přesto prohrál v Basileji 1:3 a je ve skupině H s jedním bodem poslední. Basilej vede se sedmi body o skóre před Karabachem.

3. kolo skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Glasgow Rangers - Bröndby Kodaň 2:0 (2:0)

Branky: 18. Balogun, 30. Roofe.

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Balogun (64. Bassey), Barišič - Aribo, Lundstram (78. Arfield), Davis - Roofe (78. Bacuňa), Morelos (71. Sakala), Hagi (78. Wright).

Bröndby: Mikkelsen - Heggheim, Maxso, Rosted - Gammelby, Cappis (81. Greve), Frendrup (73. Borkeeiet), Slimane (46. Radoševič), Mensah (62. Riveros) - Uhre (63. Hedlund), Pavlovič.

Sturm Graz - San Sebastian 0:1 (0:0)

Branka: 69. Isak. ČK: 87. Gorenc-Stankovič (Sturm).

PSV Eindhoven - Monaco 1:2 (0:1)

Branky: 59. Gakpo - 20. Boadu, 89. Diop.

1. Monaco 3 2 1 0 4:2 7
2. San Sebastian 3 1 2 0 4:3 5
3. PSV Eindhoven 3 1 1 1 7:5 4
4. Štýrský Hradec 3 0 0 3 1:6 0

Skupina C:

Neapol - Legia Varšava 3:0 (0:0)

Branky: 76. Insigne, 80. Osimhen, 90.+5 Politano.

1. Legia Varšava 3 2 0 1 2:3 6
2. Neapol 3 1 1 1 7:5 4
3. Leicester 3 1 1 1 6:6 4
4. Spartak Moskva 3 1 0 2 6:7 3

Skupina D:

Fenerbahce Istanbul - Antverpy 2:2 (2:1)

Branky: 21. a 45 z pen. Valencia - 2. Samatta, 62. Gerkens.

Eintracht Frankfurt - Olympiakos Pireus 3:1 (2:1)

Branky: 26. Borre z pen., 45.+3 Toure, 59. Kamada - 30. El Arabi.

1. Frankfurt 3 2 1 0 5:2 7
2. Olympiakos Pireus 3 2 0 1 6:4 6
3. Fenerbahce 3 0 2 1 3:6 2
4. Antverpy 3 0 1 2 3:5 1

Skupina E:

Lazio Řím - Marseille 0:0

Lokomotiv Moskva - Galatasaray Istanbul 0:1 (0:0)

Branka: 7. Horta.

Midtjylland - Crvena zvezda Bělehrad 1:1 (0:0)

Betis Sevilla - Leverkusen 1:1 (0:0)

Branky: 75. Iglesias z pen. - 82. Andrich.

1. Leverkusen 3 2 1 0 7:2 7
2. Betis Sevilla 3 2 1 0 8:5 7
3. Celtic Glasgow 3 1 0 2 5:8 3
4. Ferencváros Budapešť 3 0 0 3 2:7 0

Skupina H:

West Ham United - Genk 3:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Dawson, 57. Diop, 59. Bowen.

Rapid Vídeň - Dinamo Záhřeb 2:1 (2:1)

Branky: 9. Grüll, 34. Hofmann - 24. Oršič.

Helsinky - Maccabi Tel Aviv 0:5 (0:1)

Branky: 28. a 60. Kanichowsky, 49. Perica z pen., 87. Saborit z pen., 90.+4 Šamir.

Alaškert - LASK Linec 0:3 (0:1)

Branky: 35. Hong Hjon-sok, 68. Goiginger, 90.+2 Michorl.

1. Maccabi Tel Aviv 3 2 1 0 10:2 7
2. Linec 3 2 1 0 6:1 7
3. Helsinky 3 1 0 2 4:9 3
4. Alaškert 3 0 0 3 3:11 0

Skupina B:

Anorthosis Famagusta - Flora Tallinn 2:2 (2:1)

Branky: 25. Deletič, 28. Popovič - 38. a 79. Sappinen.

Bodö/Glimt - AS Řím 6:1 (2:1)

Branky: 8., 52. a 80. Botheim, 20. Berg, 71. Solbakken, 78. Pellegrino - 28. Perez.

CSKA Sofia - Luhansk 0:1 (0:0)

Branka: 65. Sajadmaneš. ČK: 90.+3 Vion (Sofia).

1. Bodö/Glimt 3 2 1 0 9:2 7
2. AS Řím 3 2 0 1 9:7 6
3. Luhansk 3 1 0 2 2:6 3
4. CSKA Sofia 3 0 1 2 1:6 1