West Ham s Králem v základu poprvé padl. Pekhart nedal za Legii v nastavení penaltu

9. 12. 2021 23:54
Fotbalisté West Hamu prohráli v závěrečném utkání skupiny Evropské ligy 0:1 s Dinamem Záhřeb. "Kladiváři" měli už před zápasem jistotu postupu z prvního místa, a tak nastoupili s řadou náhradníků. Celý duel odehrál český reprezentant Alex Král, jehož teprve podruhé poslal kouč David Moyes do základní sestavy. Vladimír Coufal zůstal na lavičce náhradníků, Tomáš Souček nebyl na soupisce.
Alex Král z West Hamu se snaží v utkání Evropské ligy zblokovat pokus Komnena Andriče z Dinama Záhřeb | Foto: Reuters

Fotbalisté Olympiakosu Pireus s Tomášem Vaclíkem prohráli v Antverpách 0:1 a postoupili ze skupiny D ze druhého místa. Olympiakos mohl ještě pomýšlet na první příčku a přímý postup do osmifinále. Reprezentačního brankáře Česka však překonal už po sedmi minutách hry Balikwisha. Řecký celek se střelecky neprosadil a Antverpy se rozloučily s evropskými soutěžemi vítězstvím.

První místo udržel Frankfurt, který remizoval na hřišti Fenerbahce Istanbul 1:1. Filip Novák odehrál v dresu domácích 72 minut.

V pohárech končí Legia Varšava, která podlehla doma 0:1 Spartaku Moskva a zůstala v "céčku" poslední. Tomáš Pekhart nastoupil za polský tým v 72. minutě a o chvíli později mohl vyrovnat, hlavičkou však trefil jen břevno.

Další možnost dostal dvaatřicetiletý hráč v deváté minutě nastaveného času, kdy se postavil k pokutovému kopu. Brankář Selichov ale jeho střelu vyrazil a zajistil tak svému týmu postup z prvního místa skupiny C.

I kdyby Pekhart penaltu proměnil, remíza by pro Legii byla v boji o postup málo. Druhá skončila Neapol, jež porazila po dvou brankách Elmase doma Leicester 3:2, při stejném počtu deseti bodů se Spartakem však doplatila na horší vzájemné zápasy. Leicester čeká jen účast v play off Evropské konferenční ligy.

Prohru na závěr základní části si připsal také Leverkusen, jenž bez odpočívajícího Patrika Schicka padl na hřišti Ferencvárose 0:1. Rozhodl o tom osm minut před koncem Laidouni. Bundesligový klub nicméně skupinu vyhrál, druhý zůstal přes prohru na hřišti Celticu Betis Sevilla.

Ze skupiny B se přidal k již postupujícímu Monaku San Sebastian. V přímé bitvě o druhé místo porazil PSV Eindhoven 3:0. Dvakrát se prosadil španělský reprezentant Oyarzabal.

První ztrátu v soutěži si připsal ve "sparťanské" skupině dosud stoprocentní Lyon, neboť remizoval doma s Rangers 1:1. Skotský tým pod vedením trenéra Van Bronckhorsta neprohrál v Evropské lize ani podruhé.

V dramatické skupině F postupuje po vzájemné remíze 1:1 CZ Bělehrad a Braga. Mydtjylland ztratil body po bezbrankové remíze v Razgradu a zůstal třetí.

Skupinu E vyhrál Galatasaray Istanbul o tři body před Laziem Řím, s nímž se turecký tým rozešel smírně 0:0. Třetí Marseille, jenž porazilo Lokomotiv Moskvu 1:0, míří do Evropské konferenční ligy.

Končí Hušbauer i Češi ve Slovanu

Fotbalisté Famagusty s Josefem Hušbauerem v sestavě remizovali v závěrečném 6. kole Evropské konferenční ligy 1:1 na hřišti Partizanu Bělehrad a nepostoupili do vyřazovací fáze. Končí také Slovan Bratislava, jehož porážce 0:2 v Kodani nezabránili ani Jaromír Zmrhal a Jurij Medveděv.

Famagusta potřebovala v Bělehradu zvítězit, aby na druhé příčce předstihla svého dnešního soupeře. Na Milovanovičovu hlavičku z 20. minuty ještě odpověděl z penalty Christodulopulos, další branku už ale kyperský celek nepřidal a v soutěži končí. V druhém utkání skupiny porazil jistý vítěz Gent 1:0 Floru Tallinn.

Slovan Bratislava soupeřil na dálku o druhé místo ve skupině F s PAOK Soluň, který si doma poradil 2:0 s Lincolnem. Slovenský mistr nedokázal bodově odpovědět na hřišti první Kodaně, za domácí skórovali technickým obstřelem Wind a hlavou Höjlund.

Obránce Jan Lecjaks odehrál 57 minut při bezbrankové remíze Omonie Nikósie s Kajratem Almaty. Omonie udržela třetí pozici ve skupině H, ani jeden tým už neměl šanci na postup.

Druhou příčku si přiblížil Arnhem po domácím vítězství 3:1 nad slovinskou Murou. Tomáš Hájek zůstal celý zápas na lavičce nizozemského celku a společně se spoluhráči bude čekat na dohrávku utkání Tottenham - Rennes, které bylo odloženo kvůli koronaviru v týmu "Kohoutů". Arnhem má na Tottenham tříbodový náskok, londýnskému klubu stačí v závěrečném duelu jakákoliv výhra.

Utkání v Alkmaaru rozhodla Oostingova gólová dorážka z 87. minuty. Hráče Randers ale první porážka mrzet nemusela, vzhledem k prohře Jablonce 0:2 v Kluži udrželi bodový náskok před Severočechy.

Na první místo skupiny C proklouzl favorizovaný AS Řím, kterému k výhře 3:2 na hřišti CSKA Sofia pomohl dvěma góly Tammy Abraham. Anglický útočník je se šesti trefami v čele tabulky střelců celé soutěže.

Římané se dostali o bod před Bodö/Glimt, které ztratilo remízou 1:1 s Luhanskem. Norský šampion hrál nerozhodně ve třetím soutěžním utkání za sebou. Bod mu stačí k obhajobě titulu i v nedělním závěrečném kole domácí ligy na půdě posledního Mjöndalenu.

Vítězové skupin postupují přímo do osmifinále, celky z druhých míst narazí ve vyřazovací části o kolo dříve na soupeře z třetích příček v Evropské lize. Mezi nimi je i pražská Sparta.

Fotbalová Evropská liga - 6. kolo základních skupin:

Skupina A:

Lyon - Glasgow Rangers 1:1 (0:1)

Branky: 49. vlastní Bassey - 42. Wright.

San Sebastian - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)

Branky: 43. z pen. a 62. Oyarzabal, 90.+3 Sorloth. ČK: 75. Sangare (PSV).

Sturm Graz - Monako 1:1 (1:1)

Branky: 7. Jantscher z pen. - 30. Volland.

1. Monako 6 3 3 0 7:4 12
2. San Sebastian 6 2 3 1 9:6 9
3. PSV Eindhoven 6 2 2 2 9:8 8
4. Štýrský Hradec 6 0 2 4 3:10 2

Skupina C:

Neapol - Leicester 3:2 (2:2)

Branky: 24. a 53. Elmas, 4. Ounas - 27. Evans, 33. Dewsbury-Hall.

Legia Varšava - Spartak Moskva 0:1 (0:1)

Branka: 17. Bakajev.

1. Spartak Moskva 6 3 1 2 10:9 10
2. Neapol 6 3 1 2 15:10 10
3. Leicester 6 2 2 2 12:11 8
4. Legia Varšava 6 2 0 4 4:11 6

Skupina D:

Fenerbahce Istanbul - Eintracht Frankfurt 1:1 (1:1)

Marseille - Lokomotiv Moskva 1:0 (1:0)

Branka: 35. Milik. ČK: 80. Rongier (Marseille).

Ludogorec Razgrad - Midtjylland 0:0

Braga - Crvena zvezda Bělehrad 1:1 (0:0)

Branky: 52. Galeno z pen. - 70. Katai z pen.

1. Crvena zvezda Bělehrad 6 3 2 1 6:4 11
2. Braga 6 3 1 2 12:9 10
3. Midtjylland 6 2 3 1 7:7 9
4. Ludogorec Razgrad 6 0 2 4 3:8 2

Skupina G:

Celtic Glasgow - Betis Sevilla 3:2 (1:0)

Branky: 3. Welsh, 72. Henderson, 78. Turnbull z pen. - 69. vlastní Bain, 75. Iglesias.

Ferencváros Budapešť - Leverkusen 1:0 (0:0)

Branka: 81. Laidouni.

1. Leverkusen 6 4 1 1 14:5 13
2. Betis Sevilla 6 3 1 2 12:12 10
3. Celtic Glasgow 6 3 0 3 13:15 9
4. Ferencváros Budapešť 6 1 0 5 5:12 3