Vyloučení všechno zhatilo, smutnil Kotal. Krejčí oslabil Spartu, pak dostala výprask

Aktualizováno 23. 10. 2020 6:53
Fotbalisté Sparty vstoupili do základní skupiny Evropské ligy porážkou 1:4 s Lille.
Ladislav Krejčí (zcela vlevo) ze Sparty dostává červenou kartu
Ladislav Krejčí (zcela vlevo) ze Sparty dostává červenou kartu | Foto: Reuters

O vítězství vedoucího celku francouzské ligy na Letné rozhodl hattrickem Yusuf Yazici, čtvrtý gól přidal Jonathan Ikoné. Za domácí, kteří hráli v oslabení po vyloučení Ladislava Krejčího mladšího, krátce po přestávce vyrovnal Bořek Dočkal.

Sparta nastoupila v neobvyklé sestavě, protože kvůli zranění chyběli stopeři Čelůstka, Plechatý, Hancko a Štetina. Jen mezi náhradníky zůstal útočník Hložek, který prodělal nákazu koronavirem. V obraně se tak představili mimo jiné Lischka s Ladislavem Krejčím mladším a poprvé od příchodu z Turecka dostal šanci v záloze Pavelka.

Letenští kvůli reprezentační pauze a následnému přerušení české ligy kvůli koronaviru nastoupili k prvnímu zápasu od 3. října a bylo to znát. Lille si v úvodních minutách vypracovalo hned několik vyložených příležitostí. Dvě střely Ikoného v poslední chvíli zblokovala obrana a David zblízka minul odkrytou branku.

Sparta postupně vyrovnala hru, ale ve 23. minutě dostala její improvizovaná obrana další ránu. Ladislav Krejčí mladší stáhl za rameno unikajícího Davida a byl vyloučen.

"Kromě začátku, kdy nás soupeř překvapil, tak jsme dobře kombinovali, dostali jsme se do hry, ale vyloučení to všechno zhatilo," posteskl si kouč domácích Václav Kotal.

Lille početní převahu využilo v nastavení, kdy se trefil Yazici. Poté se ještě o rozruch postaral rozhodčí Strukan, když po faulu Bradariče odpískal penaltu, ale po poradě s asistentem rozhodnutí změnil a Sparta pouze rozehrávala přímý kop mimo šestnáctku.

Trenér Kotal do druhého poločasu místo Juliše poslal Hložka a mladý útočník se okamžitě odvděčil přihrávkou na vyrovnávací gól. Vindheim utekl po křídle, přihrál Hložkovi, který poté patičkou našel volného Dočkala, a kapitán Sparty střelou do protipohybu gólmana vyrovnal.

Lille však ukázalo, že nevede Ligue 1 náhodou a vedení si vzalo zpět. Po hodině hry se hlavou prosadil Yazici, na 3:1 chvíli nato zvýšil Ikoné a po chybě Matěje Hanouska v rozehrávce završil Yazici střelou do odkryté branky v 75. minutě hattrick. Lille se tak po 17 zápasech dočkalo v evropských pohárech výhry.

"Červenou kartou se to zlomilo, a i když jsme v deseti vyrovnali, tak soupeř ukázal, že má vysokou kvalitu, trpělivě kombinoval a hledal skulinu, až ji našel," hodnotil Kotal.

Sparta, která se ve druhém utkání ve skupině za týden představí na stadionu AC Milán, mohla v závěru ještě snížil. Karabec našel ve vápně Polidara, ten ale z voleje zamířil jen do hostujícího brankáře Maignana.

1. kolo základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Lille 1:4 (0:1)

Branky: 47. Dočkal - 45.+1, 60. a 75. Yazici, 66. Ikoné. Rozhodčí: Strukan - Parica, Jakšič (všichni Chorv.). ŽK: Heča, Sáček, Dočkal - Botman, Bradarič, Sanches, Bamba. ČK: 23. Ladislav Krejčí II (Sparta). Bez diváků.

Sparta: Heča - Sáček (90. Minčev), Lischka, Ladislav Krejčí II, Hanousek (90. Vitík) - Trávník (78. Karabec), Dočkal, Pavelka - Vindheim, Juliš (46. Hložek), Moberg-Karlsson (74. Polidar). Trenér: Kotal.

Lille: Maignan - Pied, Fonte, Botman (78. Soumaoro), Bradarič (63. Mandava) - Ikoné, Xeka, Soumaré, Bamba (78. Arajúo) - Yazici (80. Weah), David (63. Yilmaz). Trenér: Galtier.