Vstupenka přímo do Ligy mistrů? Zřejmě už jen formalita. Ale jak dlouho ji Češi udrží?

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 8. 2016 5:59
České fotbalové kluby by si letos měly v klidu dokráčet pro jistotu účasti ve skupinách Ligy mistrů a Evropské ligy v ročníku 2018/19. Už teď se jim bude ale hodit každý bodík pro to, aby si tuhle pozici mezi elitou udržely i pro další roky.
Josef Šural
Josef Šural | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Štempl se na to dát nedá, ale po čtvrtečním večeru mají čeští fotbaloví zástupci vstupenky do základních skupin Ligy mistrů a Evropské ligy pro ročník 2018/19 téměř v kapse. V žebříčku národních koeficientů totiž momentálně figurují na 11. místě, přitom první tucet zemí nemusí posílat ligového šampiona a vítěze domácího poháru do kvalifikací.

Národní koeficienty k 26. 8.:

10. Turecko 32,200
11. ČR 29,775
12. Švýcarsko 29,475
13. Chorvatsko 25,250
14. Řecko 24,100
15. Nizozemsko 24,063

Plzeň, Sparta i Liberec si opět zajistily podzim v Evropské lize, a velmi pravděpodobně tak budou letos dál navyšovat český koeficient. Ten už je i teď úctyhodný, momentálně činí 29,775 bodu. V těsném závěsu jsou Švýcaři s 29,475. Ale dál už je velká propast. Třinácté Chorvatsko má skóre 25,250.

Ne že by takový náskok nešel promrhat, ale musela by se sejít spousta faktorů. Všechny tři české týmy v Evropské lize by musely vyhořet, a naopak by se muselo zadařit pronásledovatelům.

Ve skupině kteréhokoli evropského poháru platí, že za výhru jsou dva a za remízu jeden bod do klubového koeficientu. Součet tohoto výdělku týmů z jedné země se pak vydělí počtem vyslaných účastníků, v případě České republiky tedy číslem pět. Tak dostanete národní koeficient dané sezony.

Švýcaři budou mít na podzim Basilej v Lize mistrů a Bern s Curychem v Evropské lize. Chorvatsko má sice výhodu, že dělí získaný koeficient pouze čtyřkou, ale už živí naději pouze díky Dinamu Záhřeb, který se prokousal do Champions League.

Zlobit by tak mohlo spíše Řecko (tři zástupci ve skupinách) nebo Nizozemsko (čtyři zástupci ve skupinách), ale zase mají ještě o více jak bod větší ztrátu než Chorvatsko.

Příští rok Češi odečtou velkou porci bodů

A ztratit pětibodový náskok by byl už opravdový kumšt. Stačí se podívat do minulosti. Za posledních pět let měli Češi, co se koeficientu týče, nejsušší období v předloňském ročníku 2014/15, kdy si skupinu Evropské ligy zahrála pouze Sparta. U české vlaječky pak po sezoně svítil zisk pouze 3,875 bodu, ale ostatní konkurenční země nebyly lepší o více než tři body.

Proto se zřejmě už teď můžeme těšit, jak si český šampion za dva roky užije Ligu mistrů bez nutnosti kvalifikace. Jenže pozor, aby to zase nebylo na nějaký čas naposledy.

Češi totiž budou z poslední pětiletky, ze které se koeficient vypočítává, odečítat napřesrok solidní porci bodů a žebříček se rázem pořádně vyrovná. Kupříkladu kdyby příští sezona startovala teď, české kluby by sice dál držely 11. pozici, ale takové 16. Rakousko by ztrácelo pouhých 1,6 bodu.

Letošní výkony českého tria tak už nebudou tolik důležité pro rok 2018 jako spíš pro ten následující. Pokud nebudou nijak oslnivé, zase tak dlouho se mezi elitou neudrží.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy