Jablonec se rozloučil s Evropskou ligou výhrou v Kyjevě, v soutěži vydělal 82 milionů

13. 12. 2018 21:15
Fotbalisté Jablonce zakončili svou premiérovou účast v Evropské lize vítězstvím 1:0 na hřišti Dynama Kyjev. První pohárovou výhru od srpna 2015 jim zařídil gólem v 10. minutě Martin Doležal, který se trefil hlavou po rohovém kopu. Jablonci pak rozhodčí navíc upřel jasnou penaltu.
Fotbalisté Jablonce slaví v Kyjevě gól Martina Doležala
Fotbalisté Jablonce slaví v Kyjevě gól Martina Doležala | Foto: Reuters

S pěti body skončili Severočeši ve skupině K poslední. Svěřenci trenéra Petra Rady alespoň pomohli vylepšit český koeficient. Dynamo skupinu vyhrálo. Doma neuspělo teprve podruhé z posledních 14 zápasů Evropské ligy.

Výhra Jablonci přinesla 360.000 eur (přes devět milionů korun). Spolu s odměnou za dvě předchozí remízy si ve skupině vybojovali 15,5 milionu korun k 67 milionům za účast ve skupině.

Jablonec dával od začátku najevo, že chce na rozloučenou uspět a byl nebezpečnějším týmem. V úvodu střílel Chramosta, ale obrana Dynama jeho pokus srazila. Pak Trávník nacentroval z rohového kopu, Doležal si dobře odstavil Kádára a hlavou poslal hosty do vedení.

Hned vzápětí měl další šanci. Obrana Kyjeva chybovala, Doležal vystihl malou domů, obhodil si brankáře, který ho podle opakovaných záběrů jasně zasáhl. Mladý islandský sudí Thórarinsson však překvapivě neodpískal penaltu, ale udělil útočníkovi Jablonce žlutou kartu za simulování.

Ve 22. minutě pálil Chramosta, brankář Buščan míč neudržel, ale dorážející Jovovič byl v ofsajdu. Pak zahrozili i domácí, Kedziora však po rohovém kopu minul branku.

Blíže gólu byl Jablonec, ale svůj tým dvakrát podržel Buščan. Nejprve vyrazil pěknou střelu Jovoviče a v závěru poločasu skvěle zneškodnil i šanci Doležala, kterému po brejku připravil gólovou příležitost Jovovič.

Hosté zahodili šanci i v úvodu druhé půle, kdy Chramosta přestřelil. Pak už mělo více ze hry Dynamo, ale se šancemi také zacházelo lehkomyslně. Besedin zblízka trefil tyč, Verbič ve skrumáži branku minul a Citajšviliho vychytal brankář Hrubý. Jablonec pak už vytouženou výhru ubránil.

Závěrečné 6. kolo fotbalové Evropské ligy:

Skupina K:

Dynamo Kyjev - FK Jablonec 0:1 (0:1)

Branka: 10. Doležal. Rozhodčí: Thórarinsson - Sigurdsson, Gudmundsson - Kristjansson, Hjaltalin (všichni Isl.). ŽK: Kádár, Verbič - Doležal, Hovorka, Holeš.

Kyjev: Buščan - Kedziora, Kádár, Burda, Mykolenko - Sydorčuk, Šepelev - Verbič, Šarapenko (59. Citajšvili), Cygankov - Besedin (66. Duelund, 76. Andrijevskij). Trenér: Chackevič.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman - Kratochvíl (89. Břečka), Trávník, Jovovič (79. Sobol) - Doležal, Chramosta (70. Acosta). Trenér: Rada.

Rennes - Astana 2:0 (0:0)

Branky: 68. a 73. Sarr.