Evropská liga? Už je čas na úspěch. Ale Spartě zatím haprují všechny řady, říká Jun

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
7. 8. 2019 6:04
Je odchovancem Sparty, z níž ve dvaadvaceti letech přestoupil do tureckého Trabzonsporu. Čtvrteční první zápas třetího předkola Evropské ligy mezi letenským týmem a Turky bude mít pro bývalého útočníka Tomáše Juna specifický náboj.
Tomáš Jun
Tomáš Jun | Foto: ČTK

Na co se Sparta musí v souboji s Trabzonsporem připravit? 

Turci mají pořád kvalitní kádr, především zásluhou výborných hráčů ze zahraničí. Pokud jde o atmosféru, tak na tu se musejí sparťané připravit už na letišti. Fanoušci jsou doslova blázniví, řvaním i různými výroky se budou snažit soupeře znervóznit už den před zápasem.

Což je pro Turky výhoda, naopak Sparta čtvrteční duel odehraje bez diváků. Zažil jste to někdy? 

Jednou jsem hrál před prázdným stadionem ve Vídni v dresu Austrie a dodnes si pamatuju, že to nebylo nic příjemného. Z důležitého zápasu v evropské pohárové soutěži se najednou stane přátelák. Rychle se musíte vyrovnat s něčím, na co nejste zvyklí. Kdo to nikdy nezažil, tak s tím má problémy, takže záleží na každém hráči, jak se co nejdřív na něco úplně nového adaptuje.

A po týdnu Sparta zažije další extrém, zmiňovaný blázinec v Trabzonu. Jak vzpomínáte na atmosféru na Medical Park Stadium?

Hraje se v bouřlivém prostředí, v němž se domácí snaží soupeře vyprovokovat. Nechybějí různé potyčky, v nichž sparťané budou muset zachovat klidnou hlavu, aby jim mohla hrát do noty nedisciplinovanost domácích a s tím spojené i tresty rozhodčích.

Co říkáte současné Spartě? Myslíte si, že případné vyřazení tureckým klubem by pro ni byla další těžká rána?

Určitě! Je až neuvěřitelné, že naposledy si v Lize mistrů zahrála ještě za mého působení v rudém dresu v roce 2005. V posledních letech se jí pak nedaří ani v Evropské lize. V létě sice přišel trenér a s ním i nový impulz, ale pěkné výkony zatím střídá s horšími. Stále se čeká na vyrovnané výsledky a boj o titul, z nichž ten poslední je už také dost zaprášený.

V kterých řadách vidíte největší rezervy?

Ze zadních řad není kvalitní rozehrávka, ve středu hřiště chybí dirigent a optimální není ani finální část, včetně střeleckého zakončení. Škoda, že Kozákovi, který přicházel na Letnou jako špičkový útočník, se zatím nedaří, což snižuje celkovou produktivitu. A samozřejmě lze jen litovat vážného zranění Dočkala a několika dalších fotbalistů, kteří by do základní sestavy určitě patřili.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy