UEFA tvrdě potrestala dlouhodobě problémovou Spartu. Pykat bude i Šural

Aktualizováno 24. 8. 2018 15:38
Sparťanští fanoušci se dopustili nepřístojností v obou zápasech se srbským klubem.
Kapitán Sparty Josef Šural.
Kapitán Sparty Josef Šural. | Foto: Milan Kammermayer

Nyon - Fotbalová Sparta Praha kvůli výtržnostem fanoušků v nedávném druhém předkole Evropské ligy se Spartakem Subotica bude muset odehrát příští domácí utkání v pohárech bez diváků.

Disciplinární komise UEFA navíc letenskému klubu udělila hned dvě pokuty 50 tisíc eur, což je dohromady v přepočtu přes dva a půl milionu korun. Kapitán Josef Šural pak za vyloučení po skončení domácí odvety dostal trest na čtyři utkání. Sparta o tom informovala na svém webu.

Sparťanští fanoušci se dopustili nepřístojností v obou zápasech se srbským klubem. První pokutu UEFA klubu udělila za výtržnosti v sektoru hostů po úvodním utkání v Novém Sadu, kde Subotica hrála domácí duely v pohárech.

V domácí odvetě na Letné pak letenští příznivci ze sektoru za brankou v druhé půli krátce po penaltě proti pražskému klubu vnikli za hrací plochu a na několik minut přerušili zápas. Za to klub dostal rovněž pokutu.

Uzavřením stadionu pro fanoušky na nejbližší pohárový zápas potrestala disciplinární komise UEFA Spartu za výtržnosti v prvním duelu v Srbsku. Letenskému klubu uškodilo, že už měl opakovaně v pohárech problémy s fanoušky dříve.

Například v roce 2014 dostal po zápase na půdě Slovanu Bratislava pokutu asi 2,2 milionu korun a navíc měl podmínečně uzavřený stadion. Po nepokojích při duelu na půdě Interu Milán zase sparťanští fanoušci vloni v únoru nemohli na utkání v Rostově. Také v tomto případě dostali Pražané pokutu.

UEFA vycházela z toho, že v důsledku výtržností při utkání Evropské ligy v Miláně v ročníku 2016/2017 byl fanouškům znemožněn výjezd na následující utkání do Rostova. Dalším stupněm disciplinárního trestu přitom bylo právě sehrání dalšího domácího utkání bez diváků," uvedla Sparta v prohlášení.

Disciplinárnímu trestu se nevyhnul ani kapitán Šural. Letenský útočník si nezahraje nejbližší čtyři zápasy soutěží UEFA poté, co ho po závěrečném hvizdu domácí odvety vyloučil rumunský rozhodčí Sebastian Coltescu. Sparta doma zvítězila 2:1, což ale v součtu s úvodní porážkou 0:2 k postupu nestačilo.

Právě Šural v odvetě domlouval výtržníkům, aby se vrátili do hlediště. Nepokoje fanoušků vyvolala penalta, kterou v 75. minutě proměnil hostující Bojan Čečarič. Gól běžel slavit přímo před tvrdé jádro příznivců Sparty, kteří ho zasypali kelímky s pivem. Následně seběhli z horních pater tribuny ke hřišti a v jeho rohu prolomili bariéru. Nehrálo se asi pět minut.

Sparta už krátce po zápase oznámila, že bude chtít chuligánům zakázat vstup na stadion a vymáhat po nich škody. Klub předal záznamy z kamerového systému policii a ta ve středu uvedla, že se jí podařilo vypátrat většinu výtržníků. Totožnost jednoho z nich ještě zjišťuje.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová dnes ČTK řekla, že tento muž není posledním, o jehož identifikaci se policie v souvislosti s utkáním snaží. "My jsme schválně z taktických důvodů nespecifikovali, kolik osob máme ztotožněno, ani kolik jich je již obviněno," uvedla. Dodala, že někteří fanoušci už čelí obvinění z výtržnictví a poškozování cizí věci.