Třeba se fotbal bude hrát podle počítače, soudí Škorpil. Juliše přirovnal k Lafatovi

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
6. 11. 2020 17:20
Pětasedmdesátiletý Ladislav Škorpil patří k nejznámějším českým fotbalovým koučům. V roce 2002 dovedl Liberec k mistrovskému titulu a tři roky byl trenérem reprezentace do 21 let. Je stále činným skautem hradeckých votroků. Rozhovor se však týkal především jeho názorů na dosavadní vystoupení tří českých mužstev v základních skupinách Evropské ligy.
Zatímco v Miláně (na snímku Matěj Hanousek) Sparta propadla, ve Skotsku oživila postupové šance.
Zatímco v Miláně (na snímku Matěj Hanousek) Sparta propadla, ve Skotsku oživila postupové šance. | Foto: Reuters

Jak hodnotíte výkony a výsledky Slavie, která má na svém kontě už šest bodů?

Za současné velice složité situace se asi větší bodový zisk nedal čekat. Slavia po porážce v Izraeli dosáhla cenného vítězství nad Leverkusenem a včera si poradila i s Nice, i když jí chybělo pět hráčů základní sestavy. Od Francouzů jsem čekal víc, pohledné útočné akce byly výjimkou, často kombinovali jen přes šířku hřiště a zbytečně tak ztráceli spoustu času. Jakoby nevěděli, že také v Edenu je fotbalové hřiště obdélníkového tvaru. Naopak Slavia předčila soupeře hlavně bojovností, nasazením a větší touhou po úspěchu, kterého se také právem dočkala.

Naopak Sparta i Liberec se už dvakrát napily z poháru hořkosti. Co byste řekl na jejich adresu?

Pokud jde o Spartu, tak nelze přehlédnout, že se střetla s dvěma špičkovými evropskými celky. Přitom s Lille nehrála špatně, i bez vyloučeného Ladislava Krejčího mladšího dlouho držela nerozhodný stav, ale ve druhé půli už ji začaly docházet síly a měla i trochu smůly. V Miláně hrála mizerně, zato do Glasgow jela výborně připravená a kvalitním výkonem se jí podařilo dosáhnout asi nečekaného, ale zaslouženého vysokého vítězství. Liberec měl v prvním utkání s Gentem štěstí a naopak v dalších dvou zápasech ještě větší smůlu. Vždyť proti Hoffenheimu měl trenér k dispozici pouze pět hráčů základní sestavy, zatímco patnáct jich mělo různé zdravotní problémy. Nelze se proto ani divit, že oba zápasy skončily pro Severočechy debaklem.

Jak se na českých mužstvech podepsala pandemie koronaviru?

Na rozdíl od soupeřů, v jejichž zemích se první liga hrála, tak v českých podmínkách se ani netrénovalo. Chyběla tedy rozehranost .a protože všichni tři čeští zástupci nemohli kvůli koronaviru nastoupit v obvyklých silných sestavách, tak navíc postrádali i sehranost, což se ve většině zápasů také negativně projevilo.

Nechyběly však ani hlasy, že bez ligy je možné se v klidu na evropského soupeře dobře připravit. Jaký je váš názor?

Za mých trenérských časů jsme denně trénovali a uprostřed týdne měli na programu přátelský zápas, který hráči vždy uvítali. Volné dny by měly vyhovovat jen hráčům, kteří léčí nějaké zranění nebo jsou nemocní.

Kdo se vám nejvíc líbil individuálně?

Jednoznačně sparťan Lukáš Juliš. Před časem svými výkony nijak neoslňoval, potom měl dva roky nemalé zdravotní problémy a hrozilo mu dokonce ukončení sportovní kariéry. Určitou dobu nemohl ani chodit a přiznal, že někdy bez pomoci nevstal sám z postele. A po jarním hostování v Olomouci začal doslova zářit, v lize se stal obávaným střelcem a po hattricku v Glasgow se mu už pomalu otevírají dveře do národního mužstva.

Jak mohlo dojít k tak výraznému obratu?

Daří se mu to, co dokázal David Lafata, který při útočných akcích vždy věděl, kde má stát.

Kdo z české trojice má největší šanci do jarních bojů?

Se šesti body Slavia a určitou naději si udržela i Sparta, která bude hrát s Celtikem i proti AC Milán na Letné. Avšak jakékoliv úvahy jsou zbytečné, protože v současné době se neví, co bude zítra, koho lze zařadit do mužstva a v jakém složení se představí soupeř.

A jak se vám líbí současný fotbal se všemi novinkami?

Tomáš Pospíchal byl známý svým legendárním výrokem, že fotbal nemá logiku. Mně však při jednom našem setkání řekl, že čím je starší, tak méně fotbalu rozumí, což se mi líbí víc. A to ještě nebylo v době současné počítačové techniky. Teď se hraje a po třech minutách se zjistí, že kdosi byl v centimetrovém ofsajdu, takže gól nemůže platit. Kdo ví, třeba přijde doba, kdy se fotbal bude hrát jen podle počítače.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy