Sparťané bez Ščasného senzačně porazili Inter. Liberec neudržel vedení, Plzeň remizovala

Aktualizováno 29. 9. 2016 22:22
Fotbalisté Sparty překvapili a v Evropské lize porazili Inter Milán 3:1. Pražané nastoupili bez vyhozeného trenéra Zdeňka Ščasného, místo něho na lavičce stál David Holoubek, dosavadní asistent a kouč dorostu. Domácí utkání naopak nezvládl Liberec, který navzdory brzkému vedení prohrál se Soluní 1:2. Plzeň jako jediná z českých klubů nastoupila venku, ve Vídni uhrála s Austrií remízu 0:0.
Radost fotbalistů Sparty v utkání Evropské ligy proti Interu Milán.
Radost fotbalistů Sparty v utkání Evropské ligy proti Interu Milán. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Tak tohle čekal málokdo. Fotbalisté Sparty po období krize zabrali a ve skupině Evropské ligy porazili doma slavný Inter Milán 3:1. Odčinili tak předchozí porážku 0:3 v anglickém Southamptonu. Na lavičce Pražanů už nestál vyhozený trenér Zdeněk Ščasný, ale David Holoubek, dosavadní asistent a kouč dorostu.

Teprve šestatřicetiletý Holoubek sáhl k několika překvapivým změnám v sestavě. Do základu se po delší pauze vrátil Aleš Čermák s Danielem Holzerem a na lavičce byli hned tři dorostenci. Ani mezi náhradníky opět nebyl záložník Tomáš Rosický.

"Jsme strašně rád za tým, protože nejsme v dobré psychické kondici, ale tento zápas by nám mohl pomoci se chytnout. Fanoušci teď snad uvidí Spartu, na jakou jsou zvyklí," řekl kouč Holoubek po utkání (více ZDE).

Sparta začala aktivně a v sedmé minutě už vedla. Václav Kadlec nejprve v dobré pozici neskóroval, ale nedlouho poté se po rychlé kombinaci prosadil přesnou střelou k tyči. Rozhodčí gól uznali, ačkoliv byl domácí útočník v jasném ofsajdu.

V 25. minutě se stejný hráč trefil podruhé. Výrazně mu k tomu pomohla obrana Interu, která při standardní situaci naprosto amatérsky zaspala a Kadlec se ocitl zcela sám před brankářem Samirem Handanovičem a neměl problém zakončit.

Do druhé půle vstoupila Sparta velkým tlakem, Inter naprosto přehrávala a nebyla daleko od třetího gólu. Čermák ale netrefil prázdnou branku a vzápětí v ještě lepší pozici selhal Holzer. Pak mohl hattrick završit Kadlec, ale po náběhu za obranu z úhlu mířil nad.

Zahozené šance se Spartě vymstily v 71. minutě, kdy z ničeho nic snížil Rodrigo Palacio. Naděje na obrat ale hostům nevydržely dlouho. Nejprve byl v 75. minutě vyloučen po druhé kartě Ranocchia a vzápětí přidal hlavou po přímém kopu třetí gól Holek.

Letenští si tak po úvodní prohře 0:3 se Southamptonem připsali první body v soutěži, Inter naopak navázal na nečekanou prohru s Hapoelem Beer Ševa. V dalším kole se Sparta představí 20. října na půdě izraelského celku, který dnes uhrál remízu 0:0 s favorizovaným Southamptonem.

Liberec brzy vedl, ale prohrál

Méně se dařilo Liberci, který po prodělané epidemii a karanténě prohrál s PAOK Soluň 1:2. Skóre dnešního duelu otevřel už po 40 sekundách ruský útočník Slovanu Nikolaj Komličenko, ale v desáté minutě srovnal z penalty kapitán Stefanos Athanasiadis a stejný hráč v 82. minutě rozhodl.

Martin Latka s kapitánskou páskou.
Martin Latka s kapitánskou páskou. | Foto: ČTK

Liberec tak v šestém utkání této sezony Evropské ligy poprvé prohrál a po úvodní remíze 2:2 na hřišti Karabachu je ve skupině J s jedním bodem na kontě na třetím místě o tři body za PAOK a Fiorentinou. Ta dnes smetla Karabach 5:1.

"Kdybych to měl hodnotit na stupnici od jedné do deseti, tak je to, co se týče zklamání, asi deset. Po dvou velmi dobrých výkonech ve skupině máme jen jeden bod, což je strašně málo," řekl kouč Slovanu Jindřich Trpišovský.

Jeho protějšek Vladimir Ivič dodal: "Je to pro nás velmi cenné vítězství, ale zdaleka ještě není rozhodnuto. Potřebujeme uspět ještě aspoň ve dvou zápasech. Věděli jsme, že Liberec je velmi nepříjemný soupeř, a to se potvrdilo. Chvílemi nás zatlačil."

Viktoria opět remizovala

Plzeň remizovala i ve druhém utkání v Evropské lize. Po domácím výsledku 1:1 s AS Řím dnes hrála 0:0 na hřišti Austrie Vídeň. Rozhodčí domácím kvůli ofsajdu neuznali dva góly.

Viktoria prodloužila sérii bez výhry v evropských pohárech na 11 zápasů a v tabulce skupiny E je třetí o dva body za Austrií a Římem. Další utkání odehraje český mistr 20. října na svém stadionu proti Astře Giurgiu. Rumunský tým dnes vyhořel v Říme, kde s favorizovaným AS prohrál vysko 0:4.

Plzeňský trenér Roman Pivarník udělal v základní sestavě jedinou změnu od sobotního ligového utkání v Teplicích, když Poznar v útoku nahradil Ďuriše. Na straně Austrie dostal poprvé v sezoně šanci český stoper Patrizio Stronati.

"Škoda, že jsme v závěru zbytečnými fauly pustili soupeře do standardních situací, které má Austria velmi silné," řekl kouč Pivarník. "Jsem rád, že jsme je dokázali ustát. Je to bod zvenku, takže jsme s ním spokojeni podle toho, jak se zápas vyvíjel."

Utkání 2. kola skupiny K fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Inter Milán 3:1 (2:0)

Branky: 7. a 25. V. Kadlec, 76. Holek - 71. Palacio. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Frýdek, Juliš, V. Kadlec, Pulkrab - Ranocchia. ČK: 75. Ranocchia. Diváci: 14.651.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Holek, Michal Kadlec (73. Pulkrab) - Čermák (87. Lafata), Frýdek (66. Juliš), Dočkal, Sáček, Holzer - V. Kadlec. Trenér: Holoubek.

Inter: Handanovič - D'Ambrosio (56. Ansaldi), Ranocchia, Murillo, Miangue - Gnoukouri (70. Icardi), Banega, Melo - Candreva (63. Perišič), Palacio, Éder. Trenér: De Boer.

Slovan Liberec - PAOK Soluň 1:2 (1:1)

Branky: 1. Komličenko - 10. z pen. a 82. Athanasiadis. Rozhodčí: Bognar - Buzás, Varga - Farkas, Solymosi (všichni Maď.). ŽK: Sýkora, Bartošák - Leovac, Varela, Caňas, Rodrigues. Diváci: 8880.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Latka, Hovorka, Bartošák (79. Baroš) - Breite, Folprecht (73. Karafiát) - Bartl (46. Ekpai), Sýkora, Vůch - Komličenko. Trenér: Trpišovský.

PAOK: Glykos - Matos, Varela, Tzavellas, Leovac - Caňas, Cimirot - Rodrigues, Šachov (73. Thiam), Campos (59. Mystakidis) - Athanasiadis (86. Crespo). Trenér: Ivič.

Austria Vídeň - Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Beaton - Chambers, Potter - Clancy, Robertson (všichni Skot.). ŽK: Filipovic, Serbest - Limberský, Matějů, Hejda, Kace, Krmenčík. Diváci: 16.509.

Austria: Almer - Larsen, Stronati, Filipovic, Martschinko - Serbest, Holzhauser - Venuto (79. Tajouri-Shradi), Grünwald, Pires - Kayode (85. Friesenbichler). Trenér: Fink.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Petržela (58. Kopic), Kace (90.+1 Hromada), Hořava, Zeman - Poznar, Bakoš (66. Krmenčík). Trenér: Pivarník.