Pražská "S" vítají evropské jaro, jdou do play off Konferenční ligy. Jablonec končí

Aktualizováno 9. 12. 2021 23:05
Fotbalisté Sparty porazili v 6. kole skupiny Evropské ligy Bröndby Kodaň 2:0 a třetím místem si zajistili start v únorovém play off Evropské konferenční ligy. To si zahraje i Slavia, jež ve skupině této soutěže remizovala 1:1 s Unionem Berlín a obsadila druhé postupové místo. Soupeře se oba týmy dozví při pondělním losování. V poháru končí Jablonec, v Kluži podlehl 0:2 a ze skupiny dál neprošel.
Radost fotbalistů Slavie po konci utkání s Unionem Berlín. Remíza 1:1 znamená jejich postup do play off Evropské konferenční ligy | Foto: Reuters

Slavia v přímém souboji o postup udržela druhé místo v tabulce skupiny Evropské konferenční ligy. V mrazivém počasí na Olympijském stadionu poslal hosty v 50. minutě do vedení Ivan Schranz, v 64. minutě vyrovnal domácí Max Kruse. Český šampion postoupil do jarní fáze pohárů potřetí z posledních čtyř sezon.

Ve slávistické základní sestavě scházel záložník Stanciu a přednost dostal mladík Samek. Trenér Pražanů Trpišovský vzhledem k pětiobráncovému systému Unionu uzpůsobil rozestavení a nasadil tři stopery. Jedním z nich byl jinak pravý bek Masopust.

Přestože na zápas mohlo jen pět tisíc diváků a teplota klesla až k nule, panovala na Olympijském stadionu velmi dobrá atmosféra, ke které přispívali i slávisté. Všichni domácí fanoušci byli nečekaně umístěni v jedné části stadionu hned vedle sebe.

Union měl více ze hry jen v samém úvodu, Slavia ale pokus domácích o nápor odrazila a poté se na nově položeném trávníku Olympijského stadionu snažila kontrolovat vývoj. V osmé minutě zasáhl míč ve vlastním vápně domácího Beckera do ruky, ale slovinský rozhodčí penaltu pro hosty nenařídil.

V 17. minutě měli Pražané štěstí, když Kruse střelou zpoza vápna trefil Lingra a tečovaný pokus zapadl jen těsně vedle. Po půlhodině hry se protáhl po levé straně Oscar, zpětnou přihrávkou nabil Holešovi a Union zachránilo břevno.

Krátce po změně stran podržel Pražany brankář Mandous, jenž po závaru vyrazil Baumgartlovu střelu zblízka. Domácí stoper pak v 50. minutě nepovedenou zpětnou přihrávkou našel hostujícího Schranze, který se dostal do úniku a zpoza vápna trefil přesně horní roh. Slovenský reprezentant se za Slavii trefil poprvé od 19. září.

Zvýšit vedení mohl v 56. minutě Olayinka, ale sám před brankářem Unionu Ronnowem, který dnes nahradil obvyklou jedničku Lutheho, zamířil skákavou střelou jen do tyče. Pražany to přišlo draho. V 64. minutě hosté odvrátili roh ke Krusemu a ten tečovanou ranou propálil Mandouse.

Ve zbytku utkání už ale slávisté nepustili soupeře, který v pátek v bundeslize porazil Lipsko, do vyložené šance. Naopak sami několikrát zahrozili. Hosté ustáli i závěrečné pětiminutové nastavení, během něhož vyrazil podpořit ofenzivu domácích i brankář. Pražané v pátém venkovním duelu této pohárové sezony poprvé neprohráli.

Sparta měla duel pod kontrolou

Letenští rozhodli o výhře nad obhájcem dánského titulu, s nímž v úvodním vzájemném duelu v Kodani remizovali 0:0, na přelomu poločasů. Nejprve se trefil Dávid Hancko a po něm Adam Hložek. Od 57. minuty dohrávali domácí bez vyloučeného obránce Tomáše Wiesnera, ale za 18 minut skončil duel i pro záložníka hostů Anise Ben Slimaneho.

Sparta se ve vyřazovací fázi pohárů představí poprvé od sezony 2016/17, kdy v úvodním kole play off Evropské ligy vypadla s Rostovem.

V základní sestavě domácích nastoupil záložník Souček, který kvůli zranění naskočil do utkání poprvé od 25. září. Nahradil indisponovaného Sáčka. Trenér Vrba od začátku postavil i Peška. Křídelní záložník nehrál od listopadového zranění v reprezentačním utkání s Estonskem.

Před výkopem obě mužstva uctila památku zesnulého Larse Högha, který posledních pět let působil v Bröndby jako trenér brankářů. Zemřel ve středu ve věku 62 let.

Pražané šli do zápasu s vědomím, že jim díky dvoubodovému náskoku na dánský celek stačí k uhájení třetího místa i nerozhodný výsledek. Naopak hosté museli zvítězit. "Sparťanskou" skupinu ovládl Lyon, druzí skončili Glasgow Rangers, na něž čeká vyřazovací fáze Evropské ligy.

Zkraje páté minuty domácí gólman Holec kryl Hedlundův přízemní pokus. První šanci Sparty zakončil Haraslín střelou do náruče připraveného Hermansena. Poté se dlouho hrálo bez jakékoli příležitosti, hra obou týmů se vyznačovala zbytečnými ztrátami a nepřesnými přihrávkami.

V závěru úvodního dějství se Spartě naskytl trestný kop zpoza vápna. Hancko zvolil obstřel a přesně umístěnou ranou na vzdálenější tyč otevřel skóre. Slovenský bek vstřelil vítězný gól i při domácí výhře 1:0 nad Rangers na konci září.

Necelé čtyři minuty po přestávce Letenští zvýšili. S Peškovou střelou si Hermansen ještě poradil, ale k odraženému balonu se dostal Hložek, který se z otočky nemýlil.

Wiesner během deseti minut dostal dvě žluté karty a duel pro něj po necelé hodině skončil. Bröndby přesilovku málem rychle využilo, jenže Hedlund ve vyložené šanci po přihrávce na zadní tyč selhal.

V 75. minutě obdržel druhou žlutou i Ben Slimane a síly na hřišti se srovnaly. Sparta mohla přidat třetí trefu, když Hložek patičkou přihrál Haraslínovi, ten však napálil jen boční síť. V nastavení si hostující stoper Rosted málem dal vlastní branku.

Radův tým hrozil jen v úvodu

Jablonec v Rumunsku inkasoval od Kluže v poslední minutě prvního poločasu, kdy se trefil Gabriel Debeljuh, a chorvatský útočník skóroval také v 82. minutě.

Svěřenci trenéra Petra Rady ve skupině D skončili třetí se ztrátou jednoho bodu na Randers. Dánskému týmu k udržení druhého postupového místa stačila i porážka 0:1 na hřišti již jistého vítěze "déčka" Alkmaaru. Čtvrtá Kluž poprvé v EKL naplno bodovala.

Jablonečtí nenavázali na zářijový domácí triumf 1:0 nad rumunskými mistry, který tak zůstal jejich jedinou výhrou v hlavní fázi nové soutěže. K tomu Severočeši přidali tři body za remízy.

Severočeši v Kluži poprvé zahrozili v deváté minutě, kdy Martincovu hlavičku po rohu zastavil na brankové čáře bek Camora. Jeho spoluhráč Bordeianu za čtvrt hodiny po Surzynově zpětné přihrávce nechtěně přiťukl míč Kratochvílovi, ale ten v dobré pozici o kousek minul.

Domácí těsně před přestávkou otevřeli skóre. Manea z pravé strany nacentroval do šestnáctky, Debeljuh snadno přeskočil Pilaře a hlavičkou o tyč poprvé překonal Hanuše.

Jablonecký brankář podržel svůj tým v 59. minutě dobrým zákrokem proti Paunově ráně z voleje. Zaváhání obrany Kluže poté nepotrestal Pilař, který v šestnáctce vymyslel jen nepřesnou přihrávku.

Dvanácté mužstvo české ligy si proti lídrovi rumunské soutěže nevytvořilo větší tlak a v 82. minutě inkasovalo podruhé. Costache utekl hostující defenzivě, předložil míč Debeljuhovi a ten před odkrytou brankou nezaváhal.

Hosté se nedočkali ani snížení, protože střídajícího Vaníčka v nastaveném čase vychytal gólman Balgradean. Jablonec tak v pohárech venku prohrál osmý z posledních 11 zápasů.

Utkání 6. kola skupiny A fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Bröndby Kodaň 2:0 (1:0)

Branky: 43. Hancko, 49. Hložek. Rozhodčí: Pawson - Betts, Hussin - Bankes (video, všichni Angl.). ŽK: Wiesner, Pulkrab, Souček - Ben Slimane, Riveros, Maxsö, Singh. ČK: 57. Wiesner - 75. Ben Slimane. Diváci: 976 (omezený počet).

Sparta: Holec - Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II, Hancko - Pešek (69. Ladislav Krejčí I), Pavelka, Souček, Hložek, Haraslín (86. Minčev) - Pulkrab (60. Vindheim). Trenér: Vrba.

Bröndby: Hermansen - Heggheim (46. Greve), Maxsö, Rosted - Mensah, Frendrup, Radoševič (61. Cappis), Ben Slimane, Riveros (61. Bruus) - Hedlund (70. Singh), Uhre (80. Kvistgaarden). Trenér: Frederiksen.

Lyon - Glasgow Rangers 1:1 (0:1)

Branky: 49. vlastní Bassey - 42. Wright.

Union Berlín - Slavia Praha 1:1 (0:0)

Branky: 64. Kruse - 50. Schranz. Rozhodčí: Obrenovič - Praprotnik, Kordež (všichni Slovin.). ŽK: Becker, Awoniyi - Bah, Ousou, Mandous. Diváci: 5000 (omezený počet).

Union: Ronnow - Knoche, Baumgartl (84. Öztunali), Friedrich - Trimmel (69. Ryerson), Becker (74. Voglsammer), Khedira (69. Haraguči), Prömel, Giesselmann - Awoniyi (69. Behrens), Kruse. Trenér: Fischer.

Slavia: Mandous - Masopust, Ousou, Kačaraba - Bah (74. Ekpai), Samek (79. Traoré), Holeš, Lingr (74. Stanciu), Oscar - Schranz, Olayinka (88. Plavšič). Trenér: Trpišovský.

Feyenoord Rotterdam - Maccabi Haifa 2:1 (1:0)

Branky: 38. Dessers, 65. Nelson - 90.+1 David.

1. Feyenoord Rotterdam 6 4 2 0 11:6 14
2. Slavia Praha 6 2 2 2 8:7 8
3. Union Berlín 6 2 1 3 8:9 7
4. Maccabi Haifa 6 1 1 4 2:7 4

Utkání 6. kola skupiny D fotbalové Evropské konferenční ligy:

CFR Kluž - FK Jablonec 2:0 (1:0)

Branky: 45. a 82. Debeljuh. Rozhodčí: Osmers - Schaal, Kempter (všichni Něm.). ŽK: Bordeianu, Alibec - Kubista, Surzyn.

Kluž: Balgradean - Manea, Graovac, Burca, Camora - Boateng, Bordeianu (73. Rodríguez), Paun (72. Alibec) - Omrani (56. Costache), Debeljuh (86. Bouhenna), Deac (87. Stefan). Trenér: Petrescu.

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Zelený, Surzyn - Hübschman (79. Považanec) - Malínský (67. Kubista), Houska (88. Smejkal), Kratochvíl, Pilař (88. Vaníček) - Čvančara (68. Doležal). Trenér: Rada.

Alkmaar - Randers 1:0 (0:0)

Branka: 87. Oosting.

1. Alkmaar 6 4 2 0 8:3 14
2. Randers 6 1 4 1 9:9 7
3. Jablonec nad Nisou 6 1 3 2 6:8 6
4. Kluž 6 1 1 4 4:7 4