Turecký úder. Sparta přišla o vítězství v posledních minutách

8. 8. 2019 19:51
Fotbalisté Sparty remizovali v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy s tureckým Trabzonsporem 2:2, přestože vedli už o dva góly.

Pražany poslal v 16. minutě do vedení Costa Nhamoinesu, v 68. minutě přidal pojistku Guélor Kanga, ale v 83. minutě snížil Caleb Ekuban a minutu před koncem srovnal Alexander Sörloth. Za hosty odehrál celých 90 minut český reprezentant Filip Novák.

Zápas se hrál před prázdným hledištěm kvůli trestu Sparty za výtržnosti fanoušků z minulé sezony. Odveta je na programu za týden v Turecku.

Sparta v pohárech usiluje o první postup do základní skupiny od roku 2016, v uplynulých dvou sezonách pokaždé nepřešla přes úvodní předkolo.

Kvůli trestu pouze hrstka diváků

Sparta hrála před prázdným hledištěm domácí zápas v pohárech jako první český celek v samostatné historii. UEFA potrestala Letenské za rasistické projevy fanoušků při loňském venkovním utkání proti Spartaku Subotica. Každý klub měl na dnešní zápas k dispozici jen 20 VIP vstupenek, hosté pak dostali dalších 200 lístků první kategorie, což je v pohárech tradice. Pár desítek fanoušků se shromáždilo před stadionem.

Spartě vypadl ze sestavy kvůli nemoci Hložek a na pravém kraji zálohy místo něj nastoupil jinak středopolař Trávník. Letenský trenér Jílek také sáhl ke změně v útoku a místo trápícího se Kozáka nasadil na hrot Tetteha. Na levém kraji obrany hostů nechyběl Čech Novák a v zahajovací jedenáctce nastoupila i letní posila a bývalý hráč Chelsea Mikel.

Na Trabzonsporu bylo vidět, že hraje první soutěžní zápas v sezoně, zatímco Sparta už má za sebou čtyři kola české ligy. Letenští mohli otevřít skóre v sedmé minutě. Hašek zpětnou přihrávkou našel ve vápně Trávníka, který ale trefil jen břevno poloodkryté branky.

V 16. minutě už Pražané vedli. Costa se po Kangově centru z rohu odpoutal od Nováka, předskočil brankáře a hlavou dal první gól zápasu. Zimbabwský obránce v neděli otevřel skóre i při ligové výhře 3:0 nad Příbramí.

Na opačné straně zahrozil tečovanou střelou Ekuban, jinak ale počítali možnosti hlavně Letenští. V 35. minutě vyrazil střelu agilního Kangy Cakir a těsně před pauzou ukopl Tettehovi ve vyložené šanci míč Hosejní.

Nečekaný kolaps Letenských

Po přestávce jako první zahrozili domácí, se Štetinovou ránou si ale v 57. minutě poradil gólman Cakir. Pak hosté trochu přidali a v 63. minutě proti Nwakaememu musel zasáhnout Nita.

V 67. minutě se Letenští marně dožadovali penalty po Haškově pádu ve vápně, o minutu později už ale přidali druhou branku. Z dálky napřáhl Kanga a jeho přesná střela zapadla k tyči. Gabonský záložník potvrdil výbornou formu, v české lize je zatím se čtyřmi góly nejlepším kanonýrem.

Hosté ale přidali a Sparta o nadějný dvoubrankový náskok v závěru přišla. Sörloth ještě branku překopl, ale v 83. minutě už se po přímém kopu z akrobatické pozice prosadil Ekuban. O šest minut později zaskočení Pražané inkasovali podruhé, poté co střídající Sörloth obešel Costu a srovnal.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Trabzonspor 2:2 (1:0)

Branky: 16. Costa, 68. Kanga - 83. Ekuban, 89. Sörloth. Rozhodčí: Montero - De Cerain, Espejo (všichni Šp.). ŽK: Nita, Tetteh, Trávník - Mikel, Ömür, Türkmen, Sosa. Hráno bez diváků.

Sparta: Nita - Sáček, Štetina, Costa, Hanousek - Trávník (87. Karlsson), Krejčí, Kanga, Hašek, Plavšič (90. Hancko) - Tetteh (80. Kozák). Trenér: Jílek.

Trabzonspor: Cakir - Pereira, Türkmen, Hosejní, Novák - Sosa, Mikel (46. Sörloth) - Ömür (76. Avdijaj), Parmak, Nwakaeme - Ekuban (90. Erdogan). Trenér: Karaman.

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.