Sparta se rozloučila prohrou s AC Milán a opět v deseti. Liberec získal další bod

10. 12. 2020 23:24
Už bez možnosti postupu nastoupily Sparta Praha a Slovan Liberec ke svým závěrečným zápasům ve skupinách fotbalové Evropské ligy. Sparta se rozloučila se soutěží prohrou 0:1 s AC Milán, Severočeši uhráli remízu 0:0 s Crvenou zvezdou Bělehrad. Celkem získali sedm bodů, o jeden víc než Pražané.
Samu Castillejo z AC Milán v hlavičkovém souboji se sparťanem Matějem Polidarem
Samu Castillejo z AC Milán v hlavičkovém souboji se sparťanem Matějem Polidarem | Foto: Reuters

O výhře AC Milán rozhodl ve 23. minutě krásnou individuální akcí Jens Petter Hauge. Snahu domácího týmu o vyrovnání zhatilo vyloučení stopera Dominika Plechatého v 77. minutě.

"AC Milán i Lille byli soupeři, se kterými jsme se sice dokázali vypořádat herně, bohužel jsme s nimi nedokázali uhrát ani bod. Ale celkově i se zápasy s Celticem si myslím, že jsme skupinu zvládli," řekl na tiskové konferenci po zápase trenér Sparty Václav Kotal.

Letenští, kteří prohráli třetí soutěžní zápas v řadě a sedmý z posledních deseti duelů, nastoupili oproti nedělnímu ligovému derby se Slavií s úplně jinou základní sestavou. Také Milán šetřil své největší opory.

Italský tým si výhrou na Spartě zajistil prvenství ve skupině H. Dosavadní lídr z Lille totiž prohrál 2:3 na hřišti Celticu a postoupil z druhého místa.

Vůbec poprvé v soutěžním duelu se v základní sestavě Sparty objevil sedmnáctiletý obránce Vitík, který dosud za Letenské odehrál jedinou minutu v domácím zápase s Lille. Záložník Wiesner v této sezoně ještě neodehrál ani minutu, útočníci Minčev a Plavšič nastoupili v Evropské lize poprvé v základní sestavě.

Také Milán nechal své největší opory buď na lavičce nebo doma. Z nedělního duelu proti Sampdorii Janov zůstal v základní sestavě jen Tonali. Ve skupinové fázi soutěže se poprvé od začátku představil devatenáctiletý záložník Daniel Maldini, syn milánské legendy Paola Maldiniho.

"Měli jsme před zápasem informaci, že i AC Milán nastoupí bez klíčových hráčů, z tohoto pohledu jsme toho využili a postavili kluky, kteří nedostávali tolik šancí. Vzali jsme utkání jako test, jestli v této sestavě evropský zápas zvládneme," uvedl Kotal. "Nechci dělat soudy po jednom utkání. Polidar, Karabec, Souček i Vitík ukázali, že máme mládí v pořádku a je na nich, jak se projeví v dalších zápasech," doplnil kouč Sparty.

Milán začal zápas náporem a už ve 3. minutě musel gólman Heča vykopnout střelu Dalota z rohu malého vápna. O čtyři minuty později zůstal po nákopu Sáčka za milánskou obranou Polidar, míč však ze vzduchu špatně trefil a brankář Tatarusanu jej snadno lapil.

Ve 23. minutě se už hosté radovali. Hauge po přihrávce Dalota prošel z levé strany kolem Wiesnera do pokutového území a střela mezi nohama Vitíka mířila kolem Heči přesně k levé tyči.

Vyrovnat mohla Sparta v 57. minutě, kdy Polidarův centr zády k brance posunul Minčev na střídajícího Krejčího mladšího, který byl sám před Tatarusanem, gólman AC však stačil vyběhnout a střelu vyrazil. O deset minut později další střídající hráč Karlsson hledal na zadní tyči Vitíka, ten však před odkrytou brankou na míč nedoskočil.

"Vitík na sedmnáct let a první zápas zahrál dobře, měl tam momenty, kdy vyvážel míč nebo jej rozehrával dopředu. Navíc je škoda, že nedal gól, byl blízko skórování," uvedl Kotal.

Tlak Sparty v 77. minutě zastavil stoper Plechatý, který na polovině hřiště zastavil skluzem unikajícího Leaa a německý sudí Siebert jej bez předchozího napomenutí vyloučil.

O devět minut později se sparťané dožadovali pokutového kopu po Haugeho hře rukou v pokutovém území, Siebert ji však za nedovolenou neposoudil. Největší šanci na vyrovnání měl ve třetí minutě nastavení po pasu Součka za obranu Milána Karlsson, který šel sám na Tatarusana, střela se mu však nepovedla a brankář ji stačil lapit.

"Až do poslední minuty jsme bojovali o body. Kdybychom proměnili poslední brejk, skončilo by to remízou. Nemáme se v Evropské lize za co stydět, odehráli jsme dobré zápasy. Budeme na to vzpomínat a je to pro nás vklad do budoucna," řekl záložník Michal Sáček.

Liberec zachránila tyč i pozorný sudí

Fotbalisté Liberce nedokázali srbskému šampionovi oplatit debakl 1:5 z venkovního vzájemného duelu.

Liberec na konci října v Bělehradě poprvé v historii inkasoval v jednom zápase evropských pohárů pět branek. Část týmu už ale tehdy byla zasažena koronavirem, který mužstvo naplno postihl před následným duelem na hřišti Hoffenheimu. Tentokrát Severočeši nasadili prakticky nejsilnější sestavu, jen v brance dostal před gólmanskou jedničkou Nguyenem přednost Knobloch.

Za Crvenou zvezdu nastoupil Kanga, který se představil v Česku poprvé od letního odchodu ze Sparty. Gabonský záložník v červenci ve finále domácího poháru proměněnou penaltou zařídil Pražanům výhru 2:1 v Liberci.

Po opatrném úvodu měl první větší šanci v 25. minutě Mosquera, ze strany ale mířil nad branku. Ve 40. minutě zahrával Liberec kousek za vápnem přímý kop a Marovu střelu vytáhl na roh gólman Borjan. O dvě minuty později měli blízko k vedení Bělehradští, El Fardou Ben ale po Mikulově podskočení centru trefil jen tyč.

Čtyři minuty po změně stran podržel Slovan Knobloch, který vyrazil Ivaničovu střelu ze strany. Následně Falcinelli dostal míč do sítě rukou a gól nemohl platit. Ivanič pak prodloužil centr a Rodičovi chyběl kousek, aby dorážel na zadní tyči.

Crvena zvezda, která už před zápasem měla jistotu druhého místa a postupu, se neprosadila ani v 69. minutě. Střídající Nikolič, jenž nahradil Kangu, pálil nad. Na opačné straně Borjan vytáhl Sadílkův pokus z přímého kopu. Bezbrankový stav nezlomil ani agilní Nikolič, který v 78. minutě zamířil těsně vedle.

"Myslím, že jsme viděli vyrovnané utkání. Byl to zápas, který mohly vyhrát obě strany. Nakonec to skončilo zaslouženou remízou. Hráči se vydali ze všech sil," řekl na tiskové konferenci trenér Slovanu Pavel Hoftych.

Liberec si zahrál skupinu evropských pohárů popáté v historii a postoupit dokázal jen v sezoně 2013/14. V tomto ročníku uhrál v šesti zápasech sedm bodů za dnešní remízu a dvě vítězství nad posledním Gentem. Do skupiny Slovan prošel přes tři předkola kvalifikace.

"Užili jsme si celou tu anabázi v Evropské lize, byl to fantastický zážitek. Hráčům jsme poděkovali za skvělou reprezentaci Slovanu. Jsme rádi, že jsme také výrazně přispěli do českého koeficientu, protože to potřebujeme," dodal Hoftych.

Utkání 6. kola základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - AC Milán 0:1 (0:1)

Branka: 23. Hauge. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn (všichni Něm.). ŽK: Sáček, Polidar, Heča - Krunič, Maldini, Castillejo. ČK: 77. Plechatý (Sparta). Bez diváků.

Sparta: Heča - Vitík, Plechatý, Lischka - Wiesner, Souček, Sáček (82. Krejčí I), Polidar - Karabec (45. Krejčí II) - Minčev (65. Juliš), Plavšič (65. Karlsson). Trenér: Kotal.

AC Milán: Tatarusanu - Conti, Duarte, Kalulu, Dalot - Tonali, Krunič - Castillejo, Maldini (78. Kessie), Hauge (90. Díaz) - Colombo (67. Leao). Trenér: Pioli.

Utkání 6. kola základní skupiny L fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - Crvena zvezda Bělehrad 0:0

Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.). ŽK: Hilál, Beran - Degenek, Falcinelli, Gobeljič, Gajič. Bez diváků.

Liberec: Knobloch - Koscelník, Jugas, Kačaraba, Mikula - Sadílek, Mara - Pešek (68. Matoušek), Beran (68. Hromada), Mosquera (89. Fukala) - Hilál (75. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Crvena zvezda: Borjan - Rodič (71. Gobeljič), Milunovič, Degenek (81. Pankov) - Gajič, Kanga (53. Nikolič), Sanogo, Petrovič, Ivanič (71. Boakye) - El Fardou Ben (81. Erakovič), Falcinelli. Trenér: Stankovič.