45. Yazici
60. Yazici
66. Ikone
75. Yazici

Dobrý večer, vítejte u online přenosu fotbalového utkání Evropské ligy mezi Spartou Praha a Lille. Duel startuje ve čtvrtek 22. října v 21 hodin.

Česká fotbalová nejvyšší soutěž Fortuna:Liga má sice nucenou pauzu kvůli neustále se zhoršující pandemické situaci, v evropských ligách se jede dál. Nejinak tomu je i s nejprestižnější celoevropskými soutěžemi. Uplynulé dva dny nabídly první kolo základních skupin Ligy mistrů, dnes nás čekají první duely Evropské ligy. A přestože české týmy nemohou pořádně trénovat, k utkání evropského formátu dostaly potřebnou výjimku. Dnes tak svou pouť zahájí Slavia. Liberec a také pražská Sparta. A právě duelu letenského celku se dnes budeme podrobněji věnovat. Pražané přivítají na prázdném letenském stadionu lídra francouzské ligy z Lille.

Základní skupinu Evropské ligy si zahraje Sparta po čtyřech letech, naposledy postoupila v sezoně 2016/2017 do vyřazovacích bojů přes Inter Milán, Beer Ševu a Southampton. Milánský celek bude čekat letenské i v této skupině, tentokrát to však bude AC Milán. Také tým z ostrovů navštíví Prahu, letos to bude Celtic Glasgow. Velmi kvalitním týmem je i francouzské Lille. V minulých letech se Spartě nedařilo v lize ani v předkolech, proto bude po skvělém startu sezony evropská konfrontace velmi zajímavá. Navíc pražský celek nastoupí po delší pauze.

Budou to skoro tři týdny, co naposledy odehrála Sparta soutěžní utkání. Bylo to 3. října proti Jablonci, zároveň to byla šestá ligový výhra ze šesti odehraných kol. Tým Václava Kotala tak vévodí tabulce Fortuna:Ligy, přesto jde do utkání s otazníky. Jak to bude vypadat po dlouhé pauze a jak na tom budou zranění hráči. "Situace není jednoduchá pro všechny. Musíme dodržovat hygienická pravidla a to není snadné. O to víc jsme rádi, že můžeme hrát mezinárodní utkání, protože to lidi alespoň trochu odvede od problémů, které tady máme," řekl při dnešní videkonferenci trenér Václav Kotal. "Nemohli jsme trénovat společně a dodržujeme pravidla, která byla určena. Ale hlavně jsme měli hráče pryč v reprezentacích. Co to s námi udělá, ukáže až zápas, ale všichni se těšíme a chceme podat co nejlepší výkon," dodal.

V této sestavě dnes nastoupí letenský celek. Problémy měl hlavně se složením stoperské dvojice, kde chybí Štětina, Hancko, Plechatý i Čelůstka. Musí tak spolu nastoupit dva leváci Krejčí mladší a Lischka. Jen na lavičce je uzdravený Adam Hložek, v základu dostávají šanci také Karlsson nebo Pavelka. Kapitán Bořek Dočkal je fit a na hrotu bude operovat Lukáš Juliš.

Trenér Lille Christophe Galtier předpokládá, že se pauza na soupeři příliš neprojeví. "Bude záležet na tom, jak budou rychlí a jestli budou mít stejný rytmus jako před tím. A předpokládám, že ano, protože někteří hráči byli v národním týmu," uvedl Galtier. "Kdyby mohli hrát přípravné zápasy, bylo by to jiné. Takhle budou silní a odpočatí," přidal kapitán José Fonte.

Francouzský celek zažívá fantastický úvod do nové sezony. V sedmi duelech Ligue 1 dokázali fotbalisté Lille pětkrát zvítězit, dvakrát remizovat a vedou se sedmnácti body tabulky nejvyšší francouzské soutěže před favoritem z Paříže. Svěřenci kouče Galtiera dbají na pevnou defenzívu, prozatím v tomto ročníku inkasovali pouze dvakrát, což je v sedmi zápasech famózní počin. Navíc ve vítězných duelech skončili vždy s nulou na kontě. V posledních dvou zápasech se navíc rozjela i ofenzíva, která nasázela soupeřům 7 branek. Spartu tak čeká hodně tvrdý oříšek.

Jonathan David, opora Lille, v akci
Jonathan David, opora Lille, v akci | Foto: Reuters

V této sestavě dnes nastoupí hosté z Lille. Obranu bude opět řídit zkušený Portugalec Jose Fonte a v útoku bude zlobit mladý kanonýr Jonathan David.

Stejně jako Sparta dnes hraje od 21 hodin Liberec. Ten hostí doma belgický Gent, v jehož barvách naskočí i bývalý Slávista Ngadeu. Už v 18:55 začala svůj zápas Slavia a i přes herní převahu prohrála v Izraeli s Beer Ševou 1:3.

Oba celky nastupují na trávník Generali Areny. Sparta bude hrát klasicky v rudém, Lille muselo zvolit venkovní kombinaci dresů, která má bílou barvu.

Utkání právě odstartovalo.

1

Hned v první minutě měli hosté 2 velké šance. Ikoného rána byla zablokovaná, následný centr našel na zadní tyči Davida, ten ale skákající míč poslal nad bránu.

2

Další rychlá akce Lille, Ikone ale opět otřel svou ránu o jednoho z obránců Sparty.

2

Lídr francouzské ligy začal jako uragán, potřetí během dvou minut střílel Ikone.

4

Po získaném míči vypálil z dálky Karlsson, ale stejně jako na druhé straně byla jeho rána zablokovaná.

7

Pražané opět propadli, což znamenalo další kontr Lille. Davidovu přihrávku do vápna ale Lischka srazil na roh.

10

Sparta se snaží rozehrát své akce, vždy to ale ztroskotá na nepřesné exekuci.

14

Hra se uklidnila a poslední minuty se kupí nepřesnosti ve středu hřiště.

15

Trávník centroval zprava do vápna, Fonte ale odvrátil míč.

18

Skvělý nákop Botmana vyslal do brejku Ikoneho, ten ale ve finální fázi opět selhal, jeho přihrávku zastavil Hanousek.

23

Sparta bude muset dohrávat v oslabení. Míč ta obranu sice David nejspíš nemohl stihnout, ale Krejčí jej rukou lehce zatáhl před vápnem. A vzhledem k tomu, že byl posledním hráčem a navíc zde není VAR, sudí Strukan ukázal mladému Sparťanovi červenou kartu.

25

Přímý kop rozehrál Yazici, bránu Heči ale dost minul.

29

Do středo obrany se z nouze zatáhl záložník David Pavelka.

30

Botman krásně kolmicí vyslal do křídla Bradariče, jeho střílený centr ale Davida ve vápně nenašel.

30

Sparta bude mít možnost rozehrávat přímý kop z rohu vápna. Sáček se vrhl mezi val hráčů a vybojoval faul a žlutou kartu pro Botmana.

31

Přímý kop zahrával Möberg Karlsson, jeho levačka ale míč poslala hodně vysoko.

36

Skvěle vystihl rozehrávku Sparty Xeka, unikl prostředkem až k vápnu a poslal svou ránu i za pomocí teče do tyče Hečovy brány.

38

Sparťané se hodně zlobí, protože měla přijít druhá žlutá karta pro Botmana, jenže po výhodě se k tomu sudí nepochopitelně nevrátil.

45

Tak to je rána pro Spartu. Letenští toužili dohrát už poločas na 0:0, jenže v závěru poločasu hosté udeřili stejně tak, jak to umí domácí v lize. Z 22 metrů se opřel do míče Yazici a parádně jej poslal do horního rohu.

45+1

Nastavují se dvě minuty.

45+2

Hlavní sudí už ukazoval na penaltový puntík po faulu Bradarice na Vindheima. Po konzultaci s pomezním ale kopala Sparta jen přímý kop.

První půle je za námi, Lille vede na Spartě 1:0.

První poločas na Letné byl plný zajímavých momentů. V úvodu Lille rychlými akcemi zlobilo domácí tým, ale poté se hra vyrovnala. Od 23. minuty ale musí Sparta hrát v desíti hráčích, když byl vyloučen Ladislav Krejčí. Stejný osud mohl a měl potkat v 38. minutě Botmana, jenže sudí přehlédl druhou žlutou kartu. A když se zdálo, že do šaten se půjde za stavu 0:0, vytasil se v 45. minutě Yazici s parádní ránou zpoza vápna. Poté ještě mohla Sparta kopat penaltu, nakonec ale rozehrávala jen přímý kop.

Letenští v poločase střídají. Lukáše Juliše nahrazuje Adam Hložek, který nastoupí po pouhém jednom tréninku s týmem. Nevyužít takto kvalitního hráče by ale byl hřích.

Na Letné odstartovala druhá půle.

46

Sparta se hned v první minutě po pauze dočkala vyrovnání. Vindheim našel ve vápně nováčka Hložka, který parádně poslal míč pod sebe na Dočkala. Kapitán Sparty nezaváhal a z hranice vápna mířil přesně.

52

Sparta je aktivní a další míč do vápna posílal Sáček. Navíc Fonte s Botmanem zmatkovali. Nakonec však míč odvrátili.

54

Hodně nesportovní gesto od Lille, které míč po zakopnutí nevrátilo a dostalo se do obrovské šance. Jonathan David ale nemá svůj den a v jasné šanci bránu přestřelil. Za protesty pak uviděl žlutou kartu Heča i ze střídačky Renato Sanches.

55

Další žlutý trest uviděl Michal Sáček, když poslal na půli hřiště k zemi Bambu.

59

Lille zvýšilo aktivitu, Xekova rána zpoza vápna byla zablokována.

60

Lille se v Praze dostává podruhé do vedení a opět je střelcem Yazici. Bradaričův centr z levé strany našel na zadní tyči tureckého útočníka úplně volného a ten tak hlavou neměl problém překonat Heču.

62

Hosté poprvé střídají. Mandava nahradil na levém kraji obrany aktivního Bradariče. Odchází také dnes neproduktivní David a nahrazuje ho další turecký snajpr Burak Yilmaz.

66

Náběhy za obranu poprvé zafungovaly. Ikone si pohlídal ofsajd a po delším míči mířil z pravé strany sám na Heču. Tentokrát na rozdíl od první půle zachoval chladnou hlavu a gólmana Sparty obstřelil.

69

Trávníkův pokus o dlouhý pas neskončil dobře, Sáček na něj nemělo šanci dosáhnout.

72

Trávníkův centr z pravé strany našel jen náruč Maignana.

74

Bamba zatáhl Dočkala, čímž zastavil brejk Sparty. Uviděl tak žlutou kartu.

75

Václav Kotal nachystal druhé střídání, Matěj Polidar nahradil Karlssona.

75

Yusuf Yazici bude opouštět Prahu hodně zvesela. Hanousek trestuhodně ztratil míč a Yazici neměl problém trefit z dálky odkrytou bránu. Turecký útočník tak dnes zkompletoval hattrick.

78

Střídá i Lille, Araújo nahradil na hrací ploše Bambu. Odešel i Botman, kterého nahradil Soumaoro.

78

Střídá také Sparta. Michal Trávník přepustil své místo na trávníku Adamu Karabcovi.

80

Hřiště opustil i střelec hattricku Yusuf Yazici, nahradil jen syn slavného otce Timothy Weah.

81

Sparta měla dobrou šanci po krásní akci Karabce. Matěj Polidar pálil z první, ale brankář Maignan jeho pokus zneškodnil.

88

Skvělým výběhem teď Milan Heča zabránil možnému dalšímu gólu soupeře.

90

Nastavovat se budou 4 minuty.

90+1

Šanci dostávají i dva mladí hráči Sparty. Místo Hanouska naskakuje Minčev, místo Sáčka pak nastoupil sedmnáctiletý mladík Vitík.

Je konec, Sparta podlehla Lille vysoko 1:4.

Po čtyřech letech si Sparta mohla zahrát ve skupině Evropské ligy a návrat to nebyl moc pozitivní. Po horším úvodu sice letenský celek vyrovnal jenže od 23. minuty hrál bez vyloučeného Krejčího. Když sudí nevyloučil Botmana na druhé straně a neudělil penaltu, dorazil Spartu gól do šatny.

V úvodu druhé půle sice srovnal po ojedinělé akci Dočkal, jenže postupem času začaly Pražanům docházet síly. Během chvilky potrestali obranu Sparty podruhé v zápase Yazici a také Ikone. Další kiks proměnil ve svou třetí trefu Yazici a nebylo co řešit. Lídr francouzské ligy naplno využil početní výhody a odváží si výhru 4:1.

V souběžně hraném utkání Liberec doma porazil Gent 1:0 a uspěl jako jediný český tým. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera a dobrou noc.