Sparta oslnila drtivým nástupem, brzy vedla 2:0. Ale pak jí Lyon nasázel čtyři góly

21. 10. 2021 23:16
Fotbalisté Sparty podlehli doma ve 3. kole skupiny Evropské ligy Lyonu 3:4, přestože po 19 minutách díky dvěma brankám Lukáše Haraslína vedli 2:0.

Domácí trenér Vrba nechal na lavičce záložníka Dočkala, jehož kapitánskou roli převzal Pavelka. Letenští se prosadili zkraje čtvrté minuty. Minčevovi se po Hložkově centru "nůžky" nepovedly, míč se ale odrazil k Haraslínovi. Slovenský reprezentant vypálil z hranice vápna a pomocí teče od Denayera, který míč poslal do protipohybu brankáře Lopese, otevřel skóre.

Domácí gól nakopl a čtvrtý celek uplynulého ročníku Ligue 1 přehrávali. V 19. minutě aktivní Haraslín navýšil vedení, když přízemní střelou přes Boatenga i s pomocí odrazu od tyče překonal Lopese.

Olympique se k prvnímu vážnému ohrožení Nity dostal až v 37. minutě. Aouar našel mezi dvěma sparťany volného Kadewereho, kterého však rumunský gólman vychytal.

O pět minut později se už hosté po podobné akci dočkali. Boateng přihrál mezi Čelůstku a Hancka na Toka Ekambiho, který přehodil vyběhnutého Nitu.

Ten samý hráč krátce po přestávce vystřelil z hranice vápna nad. V 53. minutě Lyon srovnal. Shaqiriho centr před branku Nita vyrazil ke kapitánovi Aouarovi, jehož pohotová rána se od tyče odrazila do sítě.

Vedení mohl Spartě vrátit Hancko, jenže z vápna těsně minul. Poté Nita nejistě vyrazil Emersonovu střelu z dálky, ale s Aouarovou dorážkou si poradil. Vzápětí Paquetá nastřelil tyč.

V 67. minutě se už brazilský reprezentant nemýlil, když po nahrávce Toka Ekambiho prudkou ranou pod břevno nedal Nitovi šanci.

O šest minut později se po téměř těch měsících zmeškaných kvůli zranění vrátil na trávník Krejčí mladší. Ihned poté osmnáctiletý bek Gusto fauloval Haraslína a po druhé žluté kartě svůj tým oslabil.

Navzdory oslabení Lyon opět udeřil. Kamerunský reprezentant Toko Ekambi se ve vápně zbavil Hancka a oslavil už pátou trefu v aktuální skupině Evropské ligy, díky čemuž se osamostatnil v čele tabulky nejlepších střelců.

V nastavení kvůli ofsajdu neplatil Hanckův gól z dorážky. Poté však ve vápně přesně našel Krejčího, který povedenou hlavičkou snížil. Na vyrovnání ale Spartě nezbyl čas.

Favorizovaný Lyon si v hlavní fázi soutěže udržel stoprocentní bilanci. Naopak Sparta poprvé prohrála a se čtyřmi body je druhá. O bod pozadu jsou glasgowští Rangers, kteří v souběžně hraném zápase porazili Bröndby Kodaň 2:0. Dánský mistr je s jedním bodem poslední.

Sparta nezdolala francouzská mužstva v pohárech posedmé za sebou a Lyon neporazila ani v pátém duelu.

Utkání 3. kola skupiny A fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Olympique Lyon 3:4 (2:1)

Branky: 4. a 19. Haraslín, 90.+6 Ladislav Krejčí II - 42. a 88. Toko Ekambi, 53. Aouar, 67. Paquetá. Rozhodčí: Jug - Žunič, Vukan - Vinčič (video, všichni Slovin.). ŽK: Haraslín, Pavelka - Henrique, Gusto, Boateng, Toko Ekambi, Dubois, Paquetá, Mendes. ČK: 74. Gusto. Diváci: 12.427.

Sparta: Nita - Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko - Pavelka (84. Karabec), Sáček (73. Ladislav Krejčí II) - Pešek (84. Polidar), Hložek, Haraslín - Minčev (63. Dočkal). Trenér: Vrba.

Lyon: Lopes - Gusto, Denayer, Boateng (69. Diomandé), Henrique (46. Emerson) - Guimaraes, Aouar (90.+5 Caqueret), Mendes - Shaqiri (75. Dubois), Kadewere (46. Paquetá), Toko Ekambi. Trenér: Bosz.

Glasgow Rangers - Bröndby Kodaň 2:0 (2:0)

Branky: 18. Balogun, 30. Roofe.

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Balogun (64. Bassey), Barišič - Aribo, Lundstram (78. Arfield), Davis - Roofe (78. Bacuňa), Morelos (71. Sakala), Hagi (78. Wright).

Bröndby: Mikkelsen - Heggheim, Maxso, Rosted - Gammelby, Cappis (81. Greve), Frendrup (73. Borkeeiet), Slimane (46. Radoševič), Mensah (62. Riveros) - Uhre (63. Hedlund), Pavlovič.

1. Lyon 3 3 0 0 9:3 9
2. Sparta Praha 3 1 1 1 4:4 4