Šok v nastaveném čase. Slavia přišla o tři body proti Feyenoordu gólem v 93. minutě

25. 11. 2021 20:43
Fotbalisté Slavie hráli v předposledním duelu skupiny Evropské konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam 2:2. Vyrovnávací gól dostali v 93. minutě. Naopak Union Berlín zvítězil na hřišti Maccabi Haifa 1:0 a ztrácí před závěrečným zápasem ve skupině E na červenobílé jeden bod.
Cyriel Dessers (vpravo), střelec obou branek Feyenoordu
Cyriel Dessers (vpravo), střelec obou branek Feyenoordu | Foto: Reuters

Fotbalisté Slavie v předposledním pátém utkání skupiny Evropské konferenční ligy proti Feyenoordu neudrželi v dlouhé přesilovce vedení a gólem inkasovaným ve třetí minutě nastavení remizovali 2:2. Pražany poslal ve 12. minutě do vedení Peter Olayinka, do pauzy srovnal střídající Cyriel Dessers. V 66. minutě se trefil další střídající hráč Jan Kuchta, ale v nastavení navzdory oslabení zařídil dělbu bodů druhou brankou v zápase Dessers. Třetí celek nizozemské ligy hrál od 36. minuty bez vyloučeného Guuse Tila.

Slavia soupeři nedokázala oplatit úvodní venkovní porážku 1:2. Český šampion i tak udržel ve čtyřčlenné tabulce postupové druhé místo o bod před třetím Unionem Berlín, na jehož hřišti 9. prosince nastoupí k závěrečnému zápasu. Pražanům stačí k účasti ve vyřazovacích bojích remíza.

Tabulku vede Feyenoord o čtyři body před Slavií a už má jisté prvenství. Vítězové skupin nové soutěže postupují do osmifinále, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s celky na třetích místech v Evropské lize.

"Ztratili jsme body do českého a týmového koeficientu. Směrem do zápasu v Berlíně se tím vyrovnávacím gólem zase tolik nemění, třeba to bude dobře, než abychom kalkulovali s něčím v hlavě. Spíš jsem zklamaný z výsledku a zkratu v závěru," uvedl na tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Oproti nedělnímu vítěznému ligovému utkání proti Jablonci (5:0) udělal dvě změny v sestavě. Na hrotu útoku začal Schranz místo Kuchty a v záloze nahradil Lingr Hromadu, který nefiguruje na soupisce pro Evropskou konferenční ligu. Hostům kvůli koronaviru chyběla brankářská jednička Bijlow.

Feyenoord, hnaný zhruba dvěma a půl tisíci hostujících fanoušků, vstoupil do utkání aktivněji, ale skóre otevřela Slavia. Bah ve 12. minutě vystihl rozehrávku náhradního gólmana hostí Marciana a přihrál Olayinkovi, který zblízka před odkrytou brankou nezaváhal. Nigerijský křídelník navázal na úvodní trefu proti Jablonci.

Už v 18. minutě musel kvůli zranění ze hřiště útočník Feyenoordu Linssen, jehož nahradil Dessers. Nový hráč na trávníku byl velmi aktivní a poměrně brzy srovnal. V 29. minutě ještě Mandouse přízemní střelou nepřekonal, ale o dvě minuty později se po přihrávce od Toornstry ve vápně obtočil a už nezaváhal.

Necelých 10 minut před přestávkou šli hosté do deseti. Til před vápnem hrubě fauloval Stanciua a finský rozhodčí ho po poradě s asistentem vyloučil, byť nejprve ukázal jen žlutou kartu.

Trpišovský o přestávce stáhl ze hry Masopusta a nasadil útočníka Kuchtu. Lingrovu střelu zblokovala defenziva a v 53. minutě před Olayinkou odvrátil na roh obránce. Po hodině hry zastavil Kuchtovu hlavičku na brankové čáře Marciano.

V 66. minutě naopak izraelský brankář pomohl domácím k vedení. Marciano neudržel Holešovu střelu z dálky a dobíhající Kuchta po kličce gólmanovi poslal míč pohodlně do sítě. "Mám to prostě v sobě, tyhle góly dávám. Mám je i rád. Vždy čekám, že se může stát, že brankáři míč vypadne. Je mým úkolem být na to připravený. Strašně mě ale mrzí, že to nebyl gól vítězný," uvedl Kuchta.

Chvíli nato slávistický útočník upadl ve vápně, ale finský sudí mu udělil žlutou kartu za simulování. "Stojím si za tím, že ten stoper si na mě počkal. Řekněme, že jsem čekal jiné rozhodnutí. Měl jsem to každopádně nehledě na rozhodnutí rozhodčího vyřešit lépe, nebo míč nahrát lépe postavenému spoluhráči," mínil Kuchta.

Hosté v závěru i v oslabení dokázali soupeře zatlačit. V 88. minutě ještě domácí zachránil bek Bah, který s pomocí břevna vyhlavičkoval míč z prostoru okolo brankové čáry. Následně musel dánský obránce kvůli zranění hlavy střídat.

"Alex Bah byl zhruba 30 sekund v bezvědomí. Teď vypadá relativně dobře, pojede na vyšetření. Šlo o srážku hlav. První predikce je nějaký stupeň otřesu mozku," prohlásil Trpišovský.

Ve třetí minutě nastavení už Feyenoord udeřil. Dessers si naběhl na centr za obranu od Geertruidy a hlavou přehodil Mandouse. "Alex byl na hřišti 91 minut a ta situace se nestala. Když nebyl na hřišti, tak jsme z toho dostali za 40 sekund gól. Takovýhle gól prostě dostat nemůžeme. Soupeř je o jednoho míň a v posledních 20 minutách jsou naši nejvytíženější hráči stopeři. To je pro mě smutné," řekl Trpišovský.

Slavia Praha - Feyenoord Rotterdam 2:2 (1:1)

Branky: 12. Olayinka, 66. Kuchta - 31. a 90.+3 Dessers. Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.). ŽK: Ousou, Krmenčík, Masopust, Ševčík, Kuchta, Kačaraba - Malacia, Dessers, Kökcü. ČK: 36. Til (Feyenoord). Diváci: 14.562.

Slavia: Mandous - Bah (90.+2 Traoré), Ousou, Kačaraba, Oscar - Holeš - Masopust (46. Kuchta), Stanciu, Lingr (78. Ekpai), Olayinka - Schranz (62. Ševčík). Trenér: Trpišovský.

Feyenoord: Marciano - Pedersen, Trauner, Senesi (85. Geertruida), Malacia - Aursnes, Kökcü, Til - Toornstra (78. Džahánbachš), Linssen (18. Dessers), Sinisterra (85. Nelson). Trenér: Slot.

Maccabi Haifa - Union Berlín 0:1 (0:0). Branka: 66. Ryerson.

1. Feyenoord Rotterdam 5 3 2 0 9:5 11
2. Slavia Praha 5 2 1 2 7:6 7
3. Union Berlín 5 2 0 3 7:8 6
4. Maccabi Haifa 5 1 1 3 1:5 4

Skupina A

Helsinky - Alaškert 1:0 (0:0). Branka: 48. Tanaka.

Maccabi Tel Aviv - LASK Linec 0:1 (0:0). Branka: 89. Horvath.

1. Linec 5 4 1 0 9:1 13
2. Maccabi Tel Aviv 5 3 1 1 13:3 10
3. Helsinky 5 2 0 3 5:12 6
4. Alaškert 5 0 0 5 3:14 0

Skupina B

Flora Tallinn - Partizan Bělehrad 1:0 (1:0). Branka: 44. Miller.

Anorthosis Famagusta - Gent 1:0 (1:0). Branka: 27. Christodulopulos.

1. Gent 5 3 1 1 5:2 10
2. Partizan Bělehrad 5 2 1 2 5:3 7
3. Flora Tallinn 5 1 2 2 5:7 5
4. Famagusta 5 1 2 2 5:8 5

Skupina C

Bodö/Glimt - CSKA Sofia 2:0 (1:0). Branky: 25. Fet, 85. Botheim.

AS Řím - Luhansk 4:0 (2:0). Branky: 46. a 75. Abraham, 15. Perez, 33. Zaniolo.

1. Bodö/Glimt 5 3 2 0 13:4 11
2. AS Řím 5 3 1 1 15:9 10
3. Luhansk 5 2 0 3 4:10 6
4. CSKA Sofia 5 0 1 4 1:10 1

Skupina D

Randers - Kluž 2:1 (0:0). Branky: 68. Kamara, 76. Piesinger - 72. Deac.

1. Alkmaar 5 3 2 0 7:3 11
2. Randers 5 1 4 0 9:8 7
3. Jablonec nad Nisou 5 1 3 1 6:6 6
4. Kluž 5 0 1 4 2:7 1

Skupina E

Maccabi Haifa - Union Berlín 0:1 (0:0). Branka: 66. Ryerson.

Skupina F

Slovan Bratislava - PAOK Soluň 0:0

Lincoln Red Imps - FC Kodaň 0:4 (0:2). Branky: 5. Johanesson, 7. Lerager, 63. Boving, 73. Hojlund.

1. FC Kodaň 5 4 0 1 13:5 12
2. Slovan Bratislava 5 2 2 1 8:5 8
3. PAOK Soluň 5 2 2 1 6:4 8
4. Lincoln 5 0 0 5 2:15 0

Skupina G

Rennes - Arnhem 3:3 (2:1). Branky: 9., 39. a 69. Laborde - 43. Huisman, 75. Buitink, 90. Openda.

Mura - Tottenham 2:1 (1:0). Branky: 11. Horvat, 90.+5 Maroša - 72. Kane. ČK: 32. Sessegnon (Tottenham).

1. Rennes 5 3 2 0 10:7 11
2. Tottenham 5 2 1 2 11:8 7
3. Arnhem 5 2 1 2 9:8 7
4. Mura 5 1 0 4 4:11 3

Skupina H

Kajrat Almaty - Basilej 2:3 (1:1). Branky: 23. Love, 56. Hovhanisjan - 45. Arthur z pen., 69. Zhegrova, 73. Kasami. ČK: 90.+3 Vorogovskij (Almaty).

Karabach - Omonia Nikósie 2:2 (0:1). Branky: 49. vlastní Psaltis, 88. Andrade - 43. Ďuriš z pen., 90. Gomez. ČK: 66. Kiko (Omonia).

1. Basilej 5 3 2 0 11:6 11
2. Karabach 5 3 2 0 10:5 11
3. Omonia Nikósie 5 0 3 2 5:10 3
4. Kajrat Almaty 5 0 1 4 6:11 1