Slovan ani v Evropské lize nezáří. Kosovský tým porazil díky nafilmované penaltě

Aktualizováno 24. 7. 2019 23:01
Fotbalisté Slovanu Bratislava na úvod druhého předkola Evropské ligy doma porazili kosovské Feronikeli 2:1. Slovenští šampioni uspěli i bez srbského trenéra Vladimira Radenkoviče a jeho krajanů záložníků Aleksandara Čavriče a Dejana Dražiče, kteří respektovali výzvu srbské vlády, aby proti kosovskému soupeři nenastoupili.
Slovan Bratislava
Slovan Bratislava | Foto: ČTK

Srbsko má dlouhodobě napjaté politické vztahy s Kosovem a neuznává jeho samostatnost. Stejný postoj má také Slovensko. Bratislavský tým, jenž vedl kouč juniorky Ján Kozák, bude srbské trio postrádat i příští úterý v odvetě.

Domácí na Tehelném poli dobře začali a už v deváté minutě otevřel skóre Španěl Nono tečovanou ranou z přímého kopu. Po hodině hry Andraž Šporar nafimoval pád v pokutovém území a z penalty zvýšil na 2:0.

Slovan, který v prvním předkole Ligy mistrů senzačně vypadl s černohorskou Sutjeskou Nikšič, si však situaci zkomplikoval. V 67. minutě se Mendurim Hoti po závaru dostal k odraženému míči a přesnou střelou zvýšil šance Feronikeli do domácí odvety.

Celtic v lize mistrů válí

Naopak fotbalisté Celticu Glasgow v úvodním zápase druhého předkola Ligy mistrů doma deklasovali estonské Nomme Kalju 5:0 a před odvetou mají postup na dosah. Skotský šampion je jedním z možných soupeřů pražské Slavie v závěrečném čtvrtém předkole elitní soutěže.

O vítězství favorizovaného Celticu bylo prakticky rozhodnuto už v prvním poločase, kdy se prosadili Kristoffer Ajer, Ryan Christie z penalty a Leigh Griffiths. Po změně stran v Celtic Parku vstřelil svůj druhý gól Christie a debakl hostů dokonal Callum McGregor. Odveta v Tallinnu je na programu příští úterý.

V dnešním programu druhého předkola uspělo včetně Celticu šest ze sedmi domácích týmů. Maribor vyhrál nad AIK Stockholm 2:1 a stejným výsledkem skončil i zápas BATE Borisov - Rosenborg Trondheim. Ferencváros si v Budapešti poradil s Vallettou a zvítězil 3:1, Crvena zvezda v Bělehradě porazila HJK Helsinky 2:0 a Kluž zdolala Maccabi Tel Aviv 1:0. Domácí prostředí nevyužil jenom irský Dundalk, který s Karabachem remizoval 1:1.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Mistrovská část: Slovan Bratislava - Feronikeli (Kosovo) 2:1 (1:0).

Úvodní zápasy 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

BATE Borisov - Rosenborg Trondheim 2:1 (1:1), Ferencváros Budapešť - Valletta 3:1 (2:0), Kluž - Maccabi Tel Aviv 1:0 (1:0), Maribor - AIK Stockholm 2:1 (2:1), Crvena zvezda Bělehrad - HJK Helsinky 2:0 (1:0), Celtic Glasgow - Nömme Kalju (Est.) 5:0 (3:0), Dundalk (Ir.) - Karabach (Ázerb.) 1:1 (0:1).

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.