Slovácko remizovalo s Fenerbahce 1:1, v Konferenční lize jej čeká Stockholm

11. 8. 2022 20:55
Fotbalisté Slovácka remizovali v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy s Fenerbahce 1:1, po porážce v Turecku 0:3 jsou vyřazeni a čeká je play off o skupinu v Evropské konferenční lize, ve kterém se střetnou s AIK Stockholm. Švédský celek po dvou remízách 1:1 vyřadil po penaltovém rozstřelu makedonskou Škendiji Tetovo.
Merchas Duskí (v bílém) a Bruma v odvetě 3. předkola EL Slovácko - Fenerbahce
Merchas Duskí (v bílém) a Bruma v odvetě 3. předkola EL Slovácko - Fenerbahce | Foto: ČTK

Skóre odvety otevřel v 56. minutě Serdar Dursun, první branku Slovácka v Evropské lize o dvě minuty později vstřelil dorážkou Trávníkovy hlavičky Ondřej Šašinka.

Slovácko jako vyřazený tým narazí ve 4. předkole Evropské konferenční ligy na lepšího z dvojice AIK Stockholm - Škendija Tetovo. První zápas se bude hrát 18. srpna v Uherském Hradišti. Fenerbahce čeká v play off Evropské ligy vídeňská Austria.

"Náš cíl je probojovat se do skupiny. Takové zápasy jako proti Fenerbahce jsou pro náš tým velkým přínosem a zdrojem zkušeností," řekl na tiskové konferenci trenér Martin Svědík.

Domácí tým nastoupil se čtyřmi změnami oproti prvnímu utkání, na hrotu tříčlenného útoku začal Šašinka. V kádru tureckého vicemistra hráli od začátku jen tři fotbalisté, kteří začali před týdnem v Istanbulu. Pouze mezi náhradníky byl opět český reprezentační obránce Filip Novák, nastoupil do hry až ve druhé půli.

V plánech Slovácka figurovala aktivní hra, která by dostala hosty pod tlak a přinutila je k chybám. Ve druhé minutě sice pálil Duskí nad, byla to ale na dlouhou dobu jediná akce směrem k turecké bráně.

Fenerbahce s vědomím pohodlného náskoku poctivě bránilo a vyráželo k rychlým kontrům. Po jednom z nich skončila spolupráce Gülera s Crespem v náručí Ngyuena. Slovácku dělala problém vysoká intenzita pohybu soupeře a také skvělá organizace hry, což znemožňovalo kvalitní rozehrávku i možnost dostat se na dostřel Bayindirovy svatyně.

A tak gólové šance první půle se rodily převážně před Nguyenem. Ve 27. minutě pálil tvrdě Rossi, o chvíli později Dursun a v náručí slováckého gólmana skončila i Rossiho hlavička. "Měli jsme přílišný respekt k soupeři, nechávali jsme moc místa v našem útočném prostoru," hodnotil tuto fázi Svědík.

Ve druhé půli přece jen dostalo Slovácko soupeře pod tlak. Sice mu nechybělo nasazení a bojovnost na hranici možností, ale na kvalitu tureckých fotbalistů to bylo málo. Naplno to dokázal Dursun, který si před šestnáctkou poradil s nedůraznými obránci domácích a tvrdou střelou k tyči otevřel skóre.

Tým z Uherského Hradiště se brzy dočkal vyrovnání. Trávníkovu hlavičku gólmam ještě vyrazil, na dorážku Šašinky už nedosáhl. "Netrefil jsem to ideálně, kdybych to kopl dobře, tak by to možná brankář chytil. Měl jsem i štěstí," řekl střelec pro ČT sport.

Z domácích spadla nervozita a ostych, snažili se strhnout vítězství na svou stranu. V 69. minutě tvrdě pálil Kohút, leč pouze do brankáře. Zkušení hosté si remízu i postup pohlídali.

1. FC Slovácko - Fenerbahce Istanbul 1:1 (0:0)

Branky: 58. Šašinka - 56. Dursun. Rozhodčí: Dabanovič - Djukič, Todorovič (všichni Černá Hora). ŽK: Duskí - Peres, Mor. Diváci: 6520. První zápas: 0:3, postoupilo Fenerbahce.

Slovácko: Nguyen - Šimko (63. Reinberk), Daníček, Kadlec - Tomič (84. Sinjavskij), Trávník, Ljovin (63. Kohút), Duskí - Petržela, Šašinka (72. Kozák), Holzer (63. Kalabiška). Trenér: Svědík.

Fenerbahce: Bayindir - Osayi-Samuel, Lemos (74. Gustavo), Peres (64. Novák), Szalai - Yüksek, Crespo (64. Zajc), Rossi - Bruma (64. Mor), Dursun, Güler (80. Lincoln). Trenér: Jesus.

Odvetná utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Mistrovská část: HJK Helsinky - Maribor 1:0 (0:0), první zápas 2:0, postoupil HJK; FC Curych - Linfield (Sev. Ir.) 3:0 (2:0), první zápas 2:0, postoupil Curych; Dudelange (Luc.) - Malmö 2:2 (0:0), první zápas 0:3, postoupilo Malmö; Slovan Bratislava - Olympiakos Pireus 2:2 po prodl. (1:1, 0:0), na pen. 3:4, první zápas 1:1, postoupil Olympiakos. Hlavní část: Partizan Bělehrad - AEK Larnaka 2:2 (1:0), první zápas 1:2, postoupila Larnaka.