Slavia zvítězila v Izraeli nad Maccabi a v posledním kole jí k postupu stačí doma s Astanou remíza

23. 11. 2017 22:55
Fotbalisté Slavie udělali důležitý krok k postupu do jarní části Evropské ligy. V Izraeli totiž zvítězili nad Maccabi Tel Aviv 2:0 díky brankám Josefa Hušbauera a v posledním kole jim v přímém souboji o postup stačí doma remizovat s Astanou.
Fotbalisté Slavie se radují z gólu v síti Maccabi
Fotbalisté Slavie se radují z gólu v síti Maccabi | Foto: Reuters

Tel Aviv - Fotbalisté Slavie vyhráli v 5. kole základní skupiny Evropské ligy na hřišti Maccabi Tel Aviv 2:0 a přiblížili se k postupu.

O vítězství českého mistra rozhodl dvěma povedenými střelami z dálky dnešní kapitán Josef Hušbauer. Červenobílí se posunuli na druhé místo čtyřčlenné tabulky o bod před třetí Astanu a k účasti v jarních vyřazovacích bojích jim stačí za dva týdny doma s kazašským soupeřem na závěr skupiny neprohrát.

Slávisté v Netanje, kde se hrálo kvůli rekonstrukci stadionu v Tel Avivu, navázali na triumf 1:0 z prvního vzájemného duelu v září v Edenu a zlomili letité čekání na výhru venku v pohárech. Na soupeřově hřišti se na evropské scéně radovali po dlouhých 20 zápasech a poprvé od roku 2007.

Trenér Šilhavý vrátil do sestavy uzdraveného Deliho a stejně jako v předchozích zápasech skupiny nasadil na hrot útoku Necida. Červenobílým nahrála výhra Villarrealu v Astaně, která jim dala jistotu, že zůstanou v boji o postup, i kdyby v Netanje nebodovali. Pražané ale od úvodu byli nebezpečnější než Maccabi, které už ztratilo naději na vyřazovací fázi.

V 17. minutě měl první šanci Zmrhal, ale v dobré pozici mířil mimo. Ještě blíže ke gólu byl hostující záložník po půlhodině hry, kdy ránou z dobrých 25 metrů napálil břevno a z dorážky netrefil branku Necid.

Šance dál počítali jen hosté. V 39. minutě vykopl Necidovu střelu z brankové čáry Yeini a nedovolil slávistickému útočníkovi navázat na vítěznou trefu z prvního vzájemného duelu.

Už v nastavení první půle se ale Pražané přece jen dočkali. Zmrhal vystihl domácí rozehrávku, potáhl míč podél lajny, přihrál Hušbauerovi a ten střelou z 23 metrů trefil dokonale horní roh branky. Dal svůj první gól od derby se Spartou 17. září.

Hušbauerovi viditelně svědčila kapitánská páska a devět minut po pauze se prosadil znovu, když po Ngadeuově přihrávce překonal Rajkoviče přízemní střelou k tyči z 20 metrů. Slávistický středopolař dal dva góly v jednom utkání poprvé od května 2014 a opět rozjásal početnou skupinu hostujících fanoušků, kteří byli na nepříliš plném stadionu v Netanje hodně slyšet.

Až v 67. minutě si první gólovou šanci vytvořili i domácí. Střídající Atar nejprve mířil do břevna a následně jeho střelu výborně vyrazil Laštůvka. Ve zbytku utkání už hosté tři body v klidu udrželi.

Utkání 5. kola základní skupiny A fotbalové Evropské ligy v Netanje:

Maccabi Tel Aviv - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 45.+1 a 54. Hušbauer. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene - Avram, Fesnic (všichni Rum.). ŽK: Rikan, Davidzada, Kjartansson, Peretz - Souček, Van Buren.

Maccabi: Rajkovič - Yeini, Tibi, Ben Haim, Davidzada - Battocchio (75. Sušič), Peretz, Rikan (60. Golasa), Micha - Schoenfeld (60. Atar), Kjartansson. Trenér: Cruyff.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu, Souček - Zmrhal, Hušbauer (88. Danny), Stoch (79. Van Buren) - Necid (69. Škoda). Trenér: Šilhavý.