Slavia začne svou pouť Evropskou ligou proti Levadii Tallinn

7. 7. 2016 20:58
Fotbalisté soupeře už znají soupeře pro 2. předkolo Evropské ligy, bude jí estonská Levadia Tallinn, která v odvetě prvního kola porazila HB Tórshavn 2:0 a postoupila dál.
Josef Hušbauer
Josef Hušbauer | Foto: Zlata Vostrá

Tórshavn (Faerské ostrovy) - Soupeřem fotbalistů pražské Slavie v 2. předkole Evropské ligy bude Levadia Tallinn. Estonský celek porazil HB Tórshavn s celkovým skóre 3:1. První zápas na domácí půdě favorizovaná Levadia nezvládla a remizovala 1:1, o její dnešní výhře 2:0 rozhodli ruští záložníci Jevgenij Kobzar a Anton Mirančuk. Zápas řídil český sudí Radek Příhoda.

Levadia se do Prahy vrátí po dvou letech. V roce 2014 se v 2. předkole Ligy mistrů setkala se Spartou a na Letné prohrála vysoko 0:7. Pětkrát se tehdy trefil David Lafata. V domácí odvetě tallinnský celek remizoval 1:1.

Slavia, jež se v roce 1996 probojovala do semifinále předchůdce Evropské ligy Poháru UEFA, se do evropských pohárů vrátí po sedmi letech. Do druhého předkola vstoupí 14. července v Tallinnu, odvety se hrají o týden později. Dnešní generálka se vršovickému týmu nepovedla, na hřišti Hajduku Split prohrál 0:1. Jediný gól dal v závěru prvního poločasu osmnáctiletý záložník Nikola Vlašič.

Levadia byla v Tórshavnu aktivnější v ofenzivě, neboť nemohla bez vstřelené branky pomýšlet na postup. Velkou šanci nevyužil v 66. minutě Gando, který po přímém kopu nedokázal míč usměrnit do odkryté branky. O pět minut později už se hostům podařilo skórovat, když Lutsův centr hlavou zužitkoval Kobzar.

Definitivně o postupu rozhodl v druhé minutě nastavení po samostatném úniku Mirančuk. Trenér Levadie Sergej Ratnikov poslal do hry sestavu Lepmets - Podholjužin, Morozov, Tabi Manga, Gando - Kaljumäe, Antonov - Luts, Mirančuk, Kobzar (75. Raudsepp) - Hunt.

Obránce Midtjyllandu Filip Novák v 16. minutě rozhodl zápas na hřišti litevské Suduvy Marijampole a dánský celek postoupil do další fáze, v níž se utká s Vaduzem. Posledních 35 minut odehrál za Midtjylland také útočník Václav Kadlec a dostal se do několika šancí. Jako střídající hráč zasáhl do zápasu se Slavií Sofia i útočník Zaglebie Lubin Michal Papadopulos a po výhře 3:0 se mohl radovat z postupu.

Erik Daniel skóroval za Spartak Myjava proti Admiře Mödling, jeho tým ale nepostoupil. Z prvního zápasu v Rakousku si sice slovenský celek přivezl nadějný výsledek 1:1, doma ale prohrál 2:3. Myjava se evropských pohárů zúčastnila poprvé v historii, nakonec v nich ale končí už po dvou zápasech.

Další slovenský celek Trnava se naopak po dvou výhrách 3:0 nad maltským týmem Hibernians může těšit na 2. předkolo, v němž se utká s arménským Širakem Gjumri. S FK Jelgava si zahraje Slovan Bratislava, který k odvetě ani nastoupit nemusel. Soupeř Partizan Tirana totiž nakonec bude hrát předkolo Ligy mistrů namísto albánského mistra Skënderbeu Korce.

Výsledky odvetných utkání 1. předkola fotbalové Evropské ligy

HB Tórshavn (Faer. ostr.) - Levadia Tallinn 0:2 (0:0), první zápas 1:1, postoupila Levadia; Omonia Nikósie - Bananc Jerevan 4:1 po prodl. (0:1, 0:0), první zápas 1:0, postoupila Omonia; Stabaek (Nor.) - Connah's Quay (Wal.) 0:1 (0:1), první zápas 0:0, postoupil Connah's Quay; Budučnost Podgorica (Č. Hora) - Rabotnički Skopje 1:0 (1:0), první zápas 1:1, postoupila Budučnost; Zaria Balti (Mold.) - Videoton Székesfehérvár 2:0 (2:0), první zápas 0:3, postoupil Videoton; Suduva Marijampole (Lit.) - Midtjylland (Dán.) 0:1 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Midtjylland.