Slavia se vrací do Evropy. Soupeř strach nenahání, vzpamatovává se z šokující prohry

Jakub Martinovský
13. 7. 2016 13:45
Devítinásobný mistr estonské ligy a osminásobný vítěz estonského poháru. Takovou bilancí se pyšní FC Levadia Tallin, soupeř pražské Slavie ve druhém předkole Evropské ligy. Těchto úspěchů dosáhl estonský klub i přesto, že se jeho historie začala psát až v roce 1998. V letošní sezoně, která se v Estonsku hraje netradičně od března do listopadu, patří Levadii až třetí pozice a klub navíc před pár dny vyměnil trenéra.
Fotbalisty Slavie čeká ve druhém předkole Evropské ligy FC Levadia Tallinn
Fotbalisty Slavie čeká ve druhém předkole Evropské ligy FC Levadia Tallinn | Foto: Milan Kammermayer

Tallinn - Po téměř sedmi letech se fotbalová Slavia vrací do evropských pohárů. Ve čtvrtek vyzve v rámci druhého předkola Evropské ligy estonský Levadia Tallinn, který v minulé sezoně obsadil ve své soutěži druhou příčku. I přesto, že Levadia v Estonsku po většinu sezon dominuje, budou slávisté v tomto dvojutkání určitě favoritem. I díky tomu, že Levadia rozhodně není v optimální formě.

FC Levadia Tallinn má i přes velmi krátkou historii mnoho úspěchů. Založení klubu se datuje do roku 1998, tehdy ještě pod názvem FC Levadia Maardu. Hned ve své první sezoně dokázali hráči estonského týmu vyhrát druhou nejvyšší soutěž, a postoupili tak do Meistriliigy.

Ani tam nečekali na úspěch příliš dlouho. V premiérovém ročníku nejvyšší estonské soutěže se stali ihned mistrem, když vyhráli titul s úctyhodným náskokem dvaceti bodů. Že se nejednalo o náhodný výsledek, dokázali i o rok později, kdy titul s pohodovým náskokem devatenácti bodů obhájili. Navrch získali v těchto dvou sezonách dvakrát ligový titul.

Stěhování do Tallinnu a účast v hlavní fázi Poháru UEFA

I přes tyto nesporné úspěchy v domácí soutěži se na začátku příštího ročníku musel z klubu pakovat trenér Sergei Ratnikov. Nedokázal totiž uspět v kvalifikaci o Ligu mistrů. V prvním předkole sice estonský tým dokázal postoupit přes waleský Total Network Solutions, ale o kolo později přišel výsledkový propadák v podobě dvou jasných porážek se Šachťarem Doněck (1:4 a 1:5).

Na další titul z Meistriliigy čekala Levadia další čtyři roky a v mezidobí vystřídala několik trenérů. Konečně tím pravým se zdál bývalý trenér estonské reprezentace Tarmo Rüütli, který tým převzal v roce 2003 a v následujících dvou sezonách s ním získal ligový titul. Klub se navíc v roce 2004 přestěhoval do hlavního města a tím pádem změnil název na FC Levadia Tallinn.

Největšího úspěchu v evropských pohárech dosáhla Levadia v roce 2006, když se jí podařilo postoupit přes finskou Haku a holandské Enschede do prvního kola Poháru UEFA. V něm však svěřenci trenéra Rüütliho vypadli s anglickým Newcastlem. V letech 2006 a 2007 získala Levadia další dva mistrovské tituly. Tyto úspěchy vyšvihly jejího trenéra do reprezentace, a tak klub převzal jeho asistent Igor Prins.

V generálce Levadia propadla

Prins získal s týmem z hlavního města další dva tituly, ale kvůli neshodám s vedením musel klub opustit. Poté se v Levadii vystřídalo několik trenérů, ale žádnému se nepodařilo získat s Levadií titul. V roce 2011 dokonce obsadila až čtvrtou příčku, nejhorší pozici v historii klubu.

Zašlou slávu dokázal do klubu navrátit až Marco Kristal, který s Levadií získal další dva mistrovské tituly. Potřetí se mu to však nepovedlo, a tak se po patnácti letech do klubu vrátil Sergei Ratnikov. Ten však vydržel na lavičce soupeře pražské Slavie jen 18 kol, když ho před pár dny nahradil Igor Prins, který v klubu dříve působil.

Levadii sice zdobí v současnosti výborná obrana, když v 18 odehraných kolech inkasovali pouze desetkrát, ale jinak to výsledkově není takové, jak by si představovali. V lize jim patří až třetí příčka, navíc o víkendu prohráli s předposledním Parnu Linnameeskond, který měl před zápasem strašidelnou zápasovou bilanci 2-0-15.

 

Právě se děje

Další zprávy