Slavia na první místo neměla nárok, od Leverkusenu dostala čtyři góly

Aktualizováno 10. 12. 2020 22:30
Fotbalisté Slavie utrpěli v závěrečném 6. kole základní skupiny Evropské ligy v Leverkusenu debakl 0:4.
Patrik Schick se v dresu Leverkusenu probíjí obranou Slavie
Patrik Schick se v dresu Leverkusenu probíjí obranou Slavie | Foto: Reuters

Pražané prohráli po čtyřech vítězných zápasech v soutěži za sebou a ve skupině skončili druzí. Za Bayer, v jehož dresu odehrál úvodní poločas český útočník Patrik Schick, se dvakrát trefil Leon Bailey a po změně stran jednou Moussa Diaby a Karim Bellarabi.

Vršovický celek utrpěl pod trenérem Jindřichem Trpišovským nejvyšší porážku a poprvé od února 2014 a ligovém debaklu 1:5 v Olomouci prohrál soutěžní duel o čtyři góly.

"Soupeř byl mnohem rychlejší, kvalitnější, byl tam obrovský rozdíl. Byla to pro nás velká škola setkání s top týmem v plné formě. Nedokázali jsme nahradit některé absence. Soupeř byl úplně jinde než my," uznal Trpišovský.

Bayer otevřel skóre v osmé minutě. Bellarabi hledal před brankou Schicka, který míč minul, ale dostal se k zakončujícímu Baileymu. Na opačné straně Musa vyslal dělovku zpoza vápna, ale pouze doprostřed branky, kde byl připravený gólman Lomb. Ten za německý celek nastoupil po osmi letech teprve do druhého soutěžního utkání a opět v něm udržel čisté konto.

Domácí mohli o chvilku později přidat druhou trefu. Schick přihrál ve vápně Baileymu, jehož střelu vytáhl brankář Kolář na roh. Po necelých 20 minutách zraněného hostujícího záložníka Ševčíka nahradil Stanciu.

Kolář poté vyrazil Bellarabiho střelu před volného Sinkgravena, jenž sice dostal míč do sítě, podle rozhodčího však z ofsajdu. Ve 32. minutě se ale druhý tým bundesligy prosadil. Schickova hlavička po Amiriho centru skončila na tyči, jenže míč se odrazil k nikým nehlídanému Baileymu, který zvýšil.

Do druhého poločasu už nezasáhlo útočné duo Bailey - Schick, které trenér Peter Bosz vystřídal. Právě jeden ze střídajících hráčů Diaby v 59. minutě zblízka prostřelil Koláře a přidal definitivní pojistku.

"První poločas jsme jednoznačně hráli špatně, nebyli jsme tolik pohybliví. V poločase jsme si řekli, že nemáme co ztratit a vylezeme na ně víc. To se chvilku dařilo, ale pak jsme dostali hloupý gól, který nás srazil na kolena," uvedl slávistický kapitán Jan Bořil.

Ve 82. minutě si soutěžní debut za Pražany odbyl osmnáctiletý slovenský záložník Rigo. Hosté nejvýrazněji ohrozili Lomba o pět minut později. Stanciu zakroutil přímý kop do horního růžku, ale německý gólman ho vytáhl na roh. Potom Diaby trefil břevno.

Leverkusen se ale čtvrté branky nakonec dočkal. V první minutě nastavení přihrál Diaby ve vápně Bellarabimu, který se nemýlil.

Slávisté, kteří do Evropské ligy přešli po vyřazení v závěrečném předkole Ligy mistrů, si dosud v této sezoně evropských pohárů vydělali 11,2 milionu eur (téměř 295 milionů korun). Český šampion navíc ještě dostane prémii za klubový koeficient a další finance může získat v případě postupu ve vyřazovací části.

Losování úvodního jarního kola vyřazovací fáze se uskuteční v pondělí ve švýcarském Nyonu. Hrát se bude v únoru.

Utkání 6. kola základní skupiny C fotbalové Evropské ligy:

Bayer Leverkusen - Slavia Praha 4:0 (2:0)

Branky: 8. a 32. Bailey, 59. Diaby, 90.+1 Bellarabi. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.). ŽK: Schick, Onur (oba Leverkusen). Bez diváků.

Leverkusen: Lomb - Jedvaj, Tapsoba, Wendell - Dragovic, Baumgartlinger (62. L. Bender), Amiri (74. Turkmen), Sinkgraven (62. Onur) - Bellarabi, Schick (46. Gedikli), Bailey (46. Diaby). Trenér: Bosz.

Slavia: Kolář - Masopust, Zima, Bořil, Oscar - Ševčík (19. Stanciu), Traoré (82. Karafiát) - Sima (82. Jurásek), Lingr (82. Rigo), Olayinka - Musa (53. Tecl). Trenér: Trpišovský.