Slavia už má jistých 300 milionů. Porazila Beer Ševu a v Evropské lize půjde dál

3. 12. 2020 23:18
Fotbalisté Slavie porazili v 5. kole základní skupiny C Evropské ligy Beer Ševu 3:0 a jako jediný český klub v této sezoně postoupili do jarní vyřazovací fáze soutěže.
Abdallah Sima slaví v zápase Evropské ligy Slavia - Beer Ševa
Abdallah Sima slaví v zápase Evropské ligy Slavia - Beer Ševa | Foto: Milan Kammermayer

Ve 31. a 36. minutě skórovali Abdallah Sima a Nicolae Stanciu, konečný výsledek stanovil pět minut před koncem znovu Sima. Pražané zakončí skupinu za týden v Leverkusenu.

Slavia si od sezony 2007/08 zahraje jarní část evropských pohárů teprve podruhé. Předloni pod trenérem Jindřichem Trpišovským rovněž postoupila ze skupiny Evropské ligy a došla až do čtvrtfinále.

Soupeře pro úvodní kolo jarní vyřazovací fáze, které se bude hrát 18. a 25. února, přisoudí Pražanům 14. prosince los ve švýcarském Nyonu.

Slávisté, kteří do Evropské ligy přešli po vyřazení v závěrečném předkole Ligy mistrů, si spolu s dnešní výhrou a již jistým postupem dosud v této sezoně evropských pohárů vydělali 10,7 milionu eur (téměř 283 milionů korun).

Navíc ještě dostanou prémii za umístění v tabulce, která bude činit 500 tisíc, či milion eur. Další finance si mohou připsat v případě bodového zisku v Leverkusenu a postupu ve vyřazovací části.

Přestože ani po dnešním zmírnění opatření proti šíření koronaviru a přechodu do třetího stupně protiepidemického systému nesmí v Česku na sportovní akce diváci, mohlo být v Edenu 600 negativně otestovaných lidí z řad partnerů klubu.

Slavia si proti Beer Ševě vytvořila první příležitost v sedmé minutě. Masopust vypálil zpoza šestnáctky, ale gólman Levita míč vytáhl. Pražané se poté nemohli dostat k výraznějšímu ohrožení branky, ale v 31. minutě se dočkali první trefy.

Kuchta nacentroval do vápna, Levita špatně načasoval výběh a Sima hlavou do prázdné branky otevřel skóre. Devatenáctiletý Senegalec se v Evropské lize zapsal mezi střelce ve třetím utkání po sobě.

O pět minutě později Pražané zvýšili. Twitův odkop z vápna zachytil Stanciu, na jehož střelu z hranice šestnáctky Levita nedosáhl.

Po změně stran domácí bez problémů kontrolovali náskok, Hapoel za celý zápas nevystřelil přímo na branku. Blízko třetího gólu se ocitli Kuchta s Olayinkou, jenže zakončení jim nevyšlo podle představ.

Konečný výsledek stanovil v 85. minutě Sima, který si naběhl do vápna na Olayinkovu přihrávku a pomocí Twitovy teče a odrazu od tyče vstřelil druhý gól v utkání.

Vršovický celek, kterému k postupu dnes stačila i remíza, vyhrál v Evropské lize počtvrté za sebou a Beer Ševě oplatil říjnovou prohru 1:3.

Utkání 5. kola základní skupiny C fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Hapoel Beer Ševa 3:0 (2:0)

Branky: 31. a 85. Sima, 36. Stanciu. Rozhodčí: Bognar - Buzás, Szert (všichni Maď.). ŽK: Masopust - Bareiro, Keltjens. Bez diváků.

Slavia: Kolář - Masopust (81. Provod), Kúdela, Zima, Oscar (61. Bořil) - Holeš - Sima, Ševčík (81. Traoré), Stanciu (64. Lingr), Olayinka - Kuchta (81. Musa). Trenér: Trpišovský.

Beer Ševa: Levita - Dadya, Kabha, Taha (81. Gamoun), Cedek, Twito - Sallalich (62. Josefi), Bareiro (46. Madmon), Keltjens, Josué (76. Hatuel) - Varenne (61. Šviro). Trenér: Abukasis.