Neskutečný gól, chválil po postupu kouč Slavie Trpišovský úžasnou Stochovu ránu

13. 12. 2018 23:07
Fotbalisté pražské Slavie porazili v závěrečném šestém utkání skupiny Evropské ligy doma Petrohrad 2:0 a z druhého místa v tabulce postoupili do jarní vyřazovací fáze. Červenobílí rozhodli klíčové utkání s lídrem ruské ligy už v prvním poločase, kdy se v rozmezí devíti minut trefili Jaromír Zmrhal a Miroslav Stoch.
Miroslav Stoch slaví gól, kterým pojistil výhru Slavie nad Petrohradem
Miroslav Stoch slaví gól, kterým pojistil výhru Slavie nad Petrohradem | Foto: Milan Kammermayer

Pražané na třetí pokus poprvé prošli ze skupiny Evropské ligy. Vloni v závěrečném duelu v přímém souboji podlehli doma Astaně a neuspěli ani v sezoně 2009/10. Červenobílí si zahrají jarní část některého z evropských pohárů poprvé od ročníku 2007/08.

Soupeře určí lídrovi domácí nejvyšší soutěže pondělní los ve švýcarském Nyonu. V osudí bude i Plzeň. Dva zástupce v jarní části evropských pohárů bude mít český fotbal poprvé od sezony 2013/14.

"Jsem šťastný, že jsme za sebou nechali ve skupině takové kluby jako Bordeaux a Kodaň. Je to obrovský úspěch pro Slavii i pro celý český fotbal. Gratuluji také Plzni k postupu a Jablonci k výhře v Kyjevě. Pro český fotbal to byly skvělé dva dny," řekl trenér Pražanů Jindřich Trpišovský.

Zatímco Slavia v posledním kole ještě bojovala o postup, Petrohrad už měl jistotu prvenství ve skupině a v Edenu nasadil řadu hráčů širšího kádru. Pražanům stačila k udržení druhého místa bez ohledu na výsledek souběžně hraného duelu Kodaň - Bordeaux remíza, ale červenobílí nenechali nic náhodě a rozhodli už v první půli.

Po vyrovnaném úvodu měl první velkou šanci Ngadeu, jehož hlavičku v šesté minutě po rohu vyrazil brankář Zenitu. Ve 32. minutě už Eden po povedené kombinační akci slavil. Olayinka se zbavil protihráče, našel nabíhajícího Hušbauera a jeho přízemní centr uklidil do sítě Zmrhal. Stejný hráč rozhodl v prvním utkání skupiny o domácí výhře 1:0 nad Bordeaux.

"Cítil jsem z týmu obrovské odhodlání to zvládnout. Prvních 15 až 20 minut tam byla z naší strany trošku nervozita. Terén byl trochu složitější, navíc proti nám stál výborný soupeř. Pomohla nám aktivní hra a atmosféra na stadionu," řekl Trpišovský.

Za devět minut přidali slávisté pojistku. Coufal obloučkem vysunul Stocha, který si míč navedl na střed a technickou střelou zpoza vápna s pomocí tyče překonal Keržakova.

Podívejte se na gól Miroslava Stocha:

"Snad nikdy takové góly s takovou trajektorií nedává. V první chvíli to od lavičky vypadalo, že to letí metr a půl vedle. Neskutečný gól, vlastně ještě slabší nohou, pokud se u něj dá vůbec o slabší noze mluvit. Krásný gól, na takové prostě lidí chodí," uvedl Trpišovský.

Kouč Zenitu Semak po přestávce dvakrát vystřídal a jeho svěřenci začali druhou půli trochu aktivněji, nebezpečnou střelu však zblokoval Kúdela. V 64. minutě mohl svou druhou branku přidat Stoch, jehož ránu z dálky zastavilo břevno.

V závěru ještě Zelený v dobré pozici nepropálil obranu, ale Pražany to mrzet nemuselo. Zenitu, vítězi Poháru UEFA z roku 2008, oplatili porážku 0:1 z prvního vzájemného duelu a zakončili skupinu s deseti body o bod právě za Petrohradem.

"Jsem šťastný, že jsme to zvládli postupově. Ten výsledek je o to příjemnější, že jsme vyhráli 2:0. Myslím, že i zaslouženě po průběhu utkání," dodal Trpišovský.

Utkání 6. kola fotbalové Evropské ligy:

Skupina C:

Slavia Praha - Zenit Petrohrad 2:0 (2:0)

Branky: 32. Zmrhal, 41. Stoch. Rozhodčí: Dallas - Connor, Potter - Aitken, Anderson (všichni Skot.). ŽK: Škoda, Stoch - Nabiullin, Hernani. Diváci: 17.748.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Zelený (90. Baluta) - Souček - Zmrhal, Hušbauer, Stoch (90. Frydrych), Olayinka - Škoda (85. Traoré). Trenér: Trpišovský.

Petrohrad: Keržakov - Mammana, Mevlja, Neto - Smolnikov, Marchisio, Kranevitter, Hernani, Nabiullin (46. Mak) - Zabolotnyj (46. Driussi), Šatov (73. Kuzjajev). Trenér: Semak.